REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Chrome 72 ma nowe menu i wygodniejszą historię przeglądania. Oto nowości w mobilnej przeglądarce Google'a

Aktualizacje przeglądarki Chrome udostępniane są z precyzją przysłowiowego szwajcarskiego zegarka. Od premiery Chrome'a 71 minęło 6 tygodni, czas więc przyjrzeć się nowościom w najnowszym buildzie oznaczonym numerem 72.

30.01.2019
15:11
Aktualizacja Google Chrome 70 zmiany
REKLAMA
REKLAMA

Tylko spokojnie. Programiści Google nie wprowadzili żadnych poważnych zmian. Najciekawsze nowości nie są nawet aktywowane domyślnie, ale po kolei.

Google Chrome 72 - co nowego?

google chrome 72 class="wp-image-878254"
Źródło: AndroidPolice

Pierwszą, choć niezbyt znaczącą zmianą jest nowa funkcja przycisków dalej i wstecz. Każdy z nich, przytrzymany dłużej rozwija teraz wygodne menu historii przeglądania, z którego możemy bezpośrednio przeskoczyć o kilka pozycji wstecz. Nie jest to jakoś strasznie ekscytujące, ale na pewno przyda się nam w codziennym użytkowaniu mobilnej przeglądarki Google.

google-chrome-72-1 class="wp-image-878260"
Źródło: AndroidPolice

Nieco większa zmiana dotyczy samego interfejsu przeglądarki, który w wersji 72 został przeniesiony na dolną belkę. Podejrzewam, że wielu użytkowników będzie podchodzić do tej zmiany sceptycznie, jednak biorąc pod uwagę sposób, w jaki większość z nas trzyma smartfona, uważam, że w ten sposób jest po prostu wygodniej. Nowy interfejs nazywa się Chrome Duet i żeby z niego korzystać, trzeba aktywować go ręcznie w menu chrome://flags.

Niestety, z nieznanego mi powodu, nie mogłem aktywować żadnej z wyżej wymienionych funkcji na swoim telefonie. Po kilkunastu próbach deinstalowania i ponownego instalowania najnowszej wersji Chrome'a musiałem się poddać.

Programiści Google nie zapomnieli o bezpieczeństwie

Zmiany te nie zainteresują raczej statystycznego użytkownika, ale warto o nich wspomnieć. Chrome 72 zacznie wyświetlać ostrzeżenia na stronach, które nadal korzystają ze standardu TLS (Transport Layer Security) w wersjach 1.0 i 1.1. Ostrzeżenia te będą informować użytkownika o tym, że wkrótce (najprawdopodobniej w przyszłym roku) Chrome przestanie obsługiwać bezpieczne połączenia HTTPS korzystające z tych standardów. Informacja ta przeznaczona jest głównie dla deweloperów.

Oprócz tego najnowsza wersja Chrome pozwoli na autoryzację przy pomocy kluczy Bluetooth U2F (np Google Titan) i mechanizmu Windows Hello. Zmiana ta dotyczy oczywiście wersji desktopowej i pozwoli na bezpieczne logowanie się za pomocą technologii rozpoznawania twarzy (Windows Hello) lub hardware'owego klucza USB (Google Titan).

REKLAMA

Ostatnią nowością dotyczącą bezpieczeństwa jest zmiana polityki wyświetlania plików umieszczonych na serwerach FTP. Chrome 72 przestanie po prostu wyświetlać pliki PDF, obrazy i pliki wideo linkowane bezpośrednio z FTP-ów. Nie jest to zbyt bezpieczna praktyka, więc to całkiem zrozumiałe, że Google chce pozbyć się jej z sieci.

Jeśli chcielibyście przetestować najnowszą mobilną wersję, nie czekając aż pojawi się ona automatycznie na waszym telefonie, możecie pobrać ją z tego adresu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA