REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Medycyna prenatalna przyspieszy. Wiemy już, jak wyhodować łożyska w laboratorium

Funkcje łożyska znane są lekarzom od dawna. Wiadomo też, że jest elementem, od którego zależy pomyślny przebieg ciąży. Do tej pory jednak naukowcy nie mieli zbyt wielu okazji do dokładniejszego badania tego narządu. Teraz może się to zmienić.

05.12.2018
8:54
lozyska z laboratorium-1
REKLAMA
REKLAMA

Wszystko za sprawą zespołu angielskich naukowców, którym udało się wyhodować łożyska w laboratorium. Zazwyczaj takie hodowle nazywa się sztucznymi, ale w tym przypadku to określenie jakoś nie pasuje. Wszystkie laboratoryjne łożyska wyhodowano bowiem w oparciu o komórki z oryginalnych narządów.

Łożyska z laboratorium

Sam pomysł na skopiowanie prawdziwego narządu był całkiem sprytny. Zespół Myriam Hemberger zaczął od znalezienia i analizy molekuł sygnalizującyh kursujących między organizmem matki, a łożyskiem. Posługując się ogromnym uproszczeniem: molekuły te zawierają instrukcje dla komórek, dzięki którym te drugie wiedzą, co mają robić.

Z takim pakietem instrukcji pozostało znalezienie komórek pochodzących z rozwijającego się łożyska. Odpowiedni materiał udało się pozyskać od kobiet, które zdecydowały się dokonać zabiegu aborcji. Pobrane próbki umieszczono na medium bogatym we wszystkie potrzebne składniki odżywcze i… tyle.

Tak powstały pierwsze łożyska, rozwijające się prawidłowo w warunkach laboratoryjnych. Wraz ze wzrostem przybrały one nawet ten sam kształt, w który układają się w macicy i zaczęły produkować te same peptydy i hormony.

Taka hodowla pozwoli na szybszy rozwój medycyny prenatalnej.

Łożysko stanowi nieodzowny element udanej ciąży. Nie wiemy jednak, jak radzić sobie w pełni z komplikacjami wywodzącymi się z problemów z łożyskiem. Nie jesteśmy nawet pewni, które komplikacje są z nim ściśle powiązane. Zahamowanie wzrostu płodu, czy stan przedrzucawkowy to tylko początek długiej listy do przebadania.

REKLAMA

Dysponując laboratoryjnie wyhodowaną, żywą tkanką w pełni funkcjonalnego łożyska możemy dosłownie przebadać je w każdy możliwy sposób. Założę się zresztą, że takimi badaniami zainteresowanych będzie sporo podmiotów. Uniwersytety, prywatne ośrodki badawcze, firmy farmaceutyczne - medycyna prenatalna to jedna z najszybciej rosnących gałęzi medycyny.

Wielu naukowców na pewno chciałoby zapisać się w jej historii. W końcu ludzi rodzi się coraz więcej. Im więcej dowiemy się o naszym rozwoju przed narodzinami, tym więcej urodzi się zdrowych dzieci.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA