REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Stypendia dla obcokrajowców w Polsce - dla kogo, jak je uzyskać?

Studia w Polsce oferują wiele szans na zdobycie stypendium. W zależności od sytuacji informacji o nich warto szukać w ambasadzie, na stronie polskiego ministerstwa nauki i w ofercie samych uczelni.

08.11.2018
19:30
Stypendia dla obcokrajowców w Polsce: dla kogo, jak je uzyskać [PORADNIK]
REKLAMA
REKLAMA

Studenci, którzy mogą studiować na uczelni na takich samych warunkach jak Polacy, mają do wyboru także te same stypendia, co oni. W tym między innymi stypendium za wyniki w nauce lub sporcie, stypendium socjalne, mieszkaniowe, na wyżywienie.

Czy obcokrajowcy mogą skorzystać z tych samych stypendiów, co Polacy?

Tak, ale muszą spełniać jeden z określonych warunków, czyli:

  • mieć zezwolenie na pobyt stały w Polsce,
  • mieć kartę Polaka,
  • mieć status uchodźcy w Polsce,
  • korzystać z ochrony czasowej w Polsce.

Ponieważ do wyższej edukacji jest w Polsce bezpłatny, studiowanie na wyższej uczelni w trybie dziennym jest dla obcokrajowców darmowe. Studia na prywatnych uczelniach oraz studia wieczorowe i zaoczne na państwowych są płatne, na szczęście ich koszt da się skutecznie obniżyć specjalnymi stypendiami dla cudzoziemców.

O stypendia w pierwszej kolejności warto się zapytać w najbliższym konsulacie. Polska i inne kraje mają podpisane liczne umowy, w ramach których jeden z krajów pokrywasz koszty studiów w drugim. W zależności od studiów wartość wsparcia się różni. Konkretna kwota i liczba dostępnych miejsc są ustalane z roku na rok. Stypendium zwykle pokrywa tylko koszty studiowania.

REKLAMA

Są też bardziej wyspecjalizowane stypendia związane z określonymi kierunkami. Na przykład dla cudzoziemców, którzy mają już tytuł magistra, ale chcą się dokształcać, skierowane jest stypendium Lane’a Kirklanda. Obejmuje ono pomoc finansową wysokości 1800 zł/miesięcznie, zakwaterowanie, opłatę za podróż, wizę i kurs polskiego oraz co najmniej dwutygodniowy staż zawodowy. Do zgłaszania się zapraszani są studenci, którzy mają już wyższe wykształcenie i interesują ich tematy z zakresu ekonomii, zarządzania, prawa i administracji oraz nauk politycznych i społecznych.

Ponadto uczelnie często mają własne oferty stypendialne. Jeśli wybrałeś już szkołę, warto poszukać na jej stronie informacji na ten temat lub wysłać zapytanie do sekretariatu. Jeśli wybór nadal jest przed tobą, a stypendium jest ważnym jego kryterium, zajrzyj do wyszukiwarki stypendiów scholarshipportal.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA