REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Orange przyspiesza LTE. Większa pojemność sieci w trzech dużych miastach

Orange zakończył rekonfigurację swojej sieci LTE. Ma się to przełożyć na szybszy transfer danych u abonentów z Warszawy, Szczecina i Gdańska.

30.11.2018
16:48
orange lte orange 2018
REKLAMA
303 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Stale rośnie apetyt Polaków na transfer danych. Jak podaje Orange, „ruch w sieci 4G LTE powiększył się w ciągu niecałych czterech lat ponad czterdziestokrotnie”. Telekomy, by sprostać zapotrzebowaniu, budują cały czas nowe stacje bazowe i modernizują te istniejące.

Orange zakończył już zwiększanie pojemności sieci w trzech nowych lokalizacjach. Pojemność sieci LTE zwiększyła się o 58 proc. w Warszawie, gdzie proces zaczął się już w maju 2018 r. Do tego firma chwali się, że pojemność sieci LTE jest większa o 45 proc. w Gdańsku i aż o 77 proc. w Szczecinie i Policach.

Większa pojemność sieci LTE przekłada się pośrednio na szybszy transfer danych.

Zmiany, jakich operator dokonał w pasmach częstotliwości 2100 MHz i 1800 MHz, sprawiły, że Orange jest w stanie teraz obsłużyć większą liczbę połączeń w tym samym czasie. Dzięki szerszym pasmom wyrażanym w hercach operator może przesłać z i do urządzeń klientów więcej bitów na sekundę.

To, w jakim stopniu urządzenie będzie w stanie wykorzystać zmiany w LTE w Orange, zależy od tego, jaki zamontowano w nim modem. Określane są one symbolem CAT-X, gdzie X to liczba. Zasada jest prosta - im wyższa ta licza, tym lepiej. Benefity z tego płynące odczują jednak wszyscy abonenci operatora.

Klienci sieci Orange posiadający starsze i mniej zaawansowane smartfony też ucieszą się ze zmian.

REKLAMA

Orange będzie mógł dzięki zmianom w sieci dynamicznie zarządzać przydzielaniem pasm częstotliwości. Nowsze sprzęty z lepszymi modemami będą kierowane na te, których starsze sprzęty łączące się z daną stacją bazową nie są w stanie obsłużyć. Orange przekonuje, że efekty tych zmian widać już teraz w rankingach prędkości polskich dostawców internetu mobilnego.

Zwiększenie przepustowości sieci LTE w Warszawie, Gdańsku i Szczecinie jest kolejnym krokiem operatora, który ma na celu poprawę jakości świadczonych usług. Wcześniej podobne prace przeprowadzono m.in. na Górnym Śląsku. Operator zapowiada też, że ma na uwadze turystów z górskich miejscowości i będzie modyfikował sieć tak, by zwiększone zimowe zapotrzebowanie na transfer danych zaspokoić.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA