REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

Premiera Aftermath VR: Euromaidan w Polsce. Wirtualna rzeczywistość przeniesie widzów w czasie

28 listopada w Warszawie odbędzie się polska premiera aplikacji o wydarzeniach „czarnego czwartku”. Jest to dokumentalno-poznawczy projekt ukraińskiej wytwórni immersyjnej New Cave Media.

16.11.2018
17:04
Aftermath VR: Euromaidan
REKLAMA
122 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Uczestnicy premiery Aftermath VR: Euromaidan będą mieli okazję zanurzyć się w wirtualną rzeczywistość i przypomnieć sobie tragiczne wydarzenia, które miały miejsce 20 lutego 2014 roku w Kijowie, w dzień znany jako „czarny czwartek”. Właśnie w tym dniu policjanci i snajperzy oddziałów specjalnych zaczęli strzelać do ludzi, którzy prowadzili pokojową demonstrację. Zginęło 47 osób.

Jak będzie wyglądało wydarzenie?

Najpierw odbędzie się prezentacja projektu, a twórcy aplikacji powiedzą słowo wstępne. Słuchacze dowiedzą się, jak powstawał projekt, jakich technologii użyto i dlaczego wybrano właśnie temat Euromajdanu. Po tym wszyscy chętni będą mieli możliwość zadawania pytań.

Następna część będzie praktyczna. Każdy uczestnik wypróbuje Aftermath VR: Euromaidan. Zakładając okulary wirtualnej rzeczywistości, widz przeniesie się na ulicę Instytutską w Kijowie i przejdzie drogą demonstrantów, a nawet wejdzie w interakcję z obiektami i ludźmi, których spotka. Dzięki audioprzewodnikowi, archiwalnym zdjęciom i nagraniom wykonanym za pomocą technologii 360 stopni podróż widzów będzie bardziej interaktywna.

Za projekt odpowiada New Cave Media

Firmę New Cave Media założyli ukraińscy fotoreporterzy, którzy jako jedni z pierwszych na Ukrainie zaczęli stosować technologię nagrywania 360 stopni i tworzyć projekty VR m.in. dla mediów. Impulsem do założenia firmy była chęć podniesienia współczesnego dziennikarstwa na nowy poziom. Twórcy chcieli nie tylko pokazywać grafiki, ale zanurzać swoich widzów w świat wydarzeń.

Autorzy i twórcy pomysłu to przede wszystkim dziennikarze, którzy osobiście byli obecni podczas wydarzeń na Majdanie. Dla drużyny New Cave Media jest ważne, aby wszystkie te zdjęcia, nagrania nie zniknęły, a zostały w pamięci ludzi.

O projekcie Aftermath VR: Euromaidan

W 2017 roku ukraińska firma New Cave Media otrzymała grant w wysokości 20 tys. dol. od społeczności dziennikarzy, znanej jako J360. Konkurs Journalism 360 Сhallenge zorganizowany przez J360 miał na celu poprawę wykorzystania VR w dziennikarstwie. W konkursie wzięło udział 800 uczestników spośród których wybrano 11 najlepszych projektów. Jednym z nich okazał się projekt Aftermath VR: Euromaidan firmy New Cave Media.

W lipcu 2018 roku premiera projektu odbyła się w Nowym Jorku (USA) podczas wydarzenia Journalism 360 Unconference 2018. W ciągu miesiąca projekt był demonstrowany w nowojorskim VR World – największej przestrzeni do prezentacji aplikacji VR w Ameryce Północnej.

REKLAMA

12 Września 2018 r. projekt został po raz pierwszy zaprezentowany szerokiej publiczności w sali kijowskiego kina Planeta, a już 28 listopada, w piątą rocznicę Rewolucji Godności, odbędzie się polska premiera Aftermath VR: Euromaidan.

Warszawska premiera (Startberry, Warszawa, ul. Grochowska 306/308, 28 listopada 2018 r.,  godz 18:00) będzie prowadzona w języku polskim, ale podczas testowania aplikacji VR będzie możliwość wybrania języka angielskiego lub ukraińskiego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA