REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zielony beton oczyszczający powietrze - nasz nowy sojusznik w walce z miejskim smogiem

Wizje o zerowym ruchu samochodowym w centrach polskich miast raczej nigdy nie wyjdą poza sferę marzeń rowerowych aktywistów. Nie oznacza to, że problem smogu nikogo nie interesuje. W Warszawie powstanie pierwszy betonowy chodnik, który potrafi również oczyszczać miejskie powietrze.

26.10.2018
19:46
zielony beton
REKLAMA
REKLAMA

Specjalny beton o powierzchni boiska piłkarskiego zostanie położony między biurowcami Generation Park przy rondzie Daszyńskiego. Jest to pierwszy taki projekt zrealizowany w Europie Środkowo-Wschodniej. Miejmy nadzieję, że nie ostatni. Jego partnerami są Skanska – inwestor i generalny wykonawca Generation Park oraz firma Górażdże Cement S.A. – producent betonu.

Zielony beton oczyszczający powietrze - jak to działa?

zielony beton class="wp-image-828866"

Testowany na budowie Skanska zielony beton ma za zadanie czynnie walczyć z miejskim smogiem. W jaki sposób? Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii produkcji, beton wzbogacono o właściwości fotokatalityczne. Oznacza to, że dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych (między innymi dwutlenku azotu).

Związki te są rozkładane na nieszkodliwe, podobne do substancji stosowanych przy nawożeniu roślin i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczenia się.

Jak wydajne jest to rozwiązanie?

zielony beton class="wp-image-828869"

Podczas testów na obszarze 350 mkw. chodnika pozyskano dane ze specjalnych stacji pomiarowych. Jednocześnie badano również poziom zanieczyszczenia powietrza na obszarze, gdzie nie było zielonego betonu. Przeprowadzone wspólnie przez Skanska i renomowane jednostki naukowe pomiary dowiodły, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje mniejsze o 30 proc. stężenie dwutlenku azotu.

Dzięki badaniom wiadomo też, że w momencie, gdy przy Rondzie Daszyńskiego powstanie już zwarta zabudowa, zielony beton osiągnie jeszcze lepsze wyniki w walce z warszawskim smogiem. W warunkach laboratoryjnych dochodziły one aż do 70 proc.

Przy projekcie Generation Park Skanska zainstaluje stałą stację pomiarową, która będzie nieprzerwanie badać stężenie zanieczyszczeń w powietrzu. Badania laboratoryjne dowiodły również, że właściwości betonu nie zmieniają się w czasie, co oznacza, że za 10 lat powinien mieć oczyszczać powietrze tak samo skutecznie, jak zaraz po położeniu.

REKLAMA

Partnerami projektu są Skanska i Górażdże Cement S.A oraz instytuty naukowe Instytut Geofizyki PAN, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zielony beton to technologia, która ma szansę stać się standardem na budowach Skanska. Taki standard bardzo by się nam przydał. Skoro działa, to widziałbym go również na fasadach nowych budynków. Skanska i Górażdże twierdzą, że dzisiejsza technologia byłaby w stanie pozwolić na takie rozwiązanie, więc na pewno za jakiś czas takich inwestycji będzie coraz więcej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA