REKLAMA

Ceny procesorów Intela wystrzeliły w górę. Klienci muszą przeprosić się z AMD

Rynek PC przeżywa poważne problemy. W sklepach brakuje chipów Core, przez co ich koszt znacznie rośnie. Wysokie ceny procesorów Intela chętnie wykorzystuje AMD, którego układy wypełniają powstałą lukę.

03.10.2018 14.51
Intel Coffee Lake Intel Kaby Lake
REKLAMA
REKLAMA

Już od kilku tygodni możemy zauważyć rosnące ceny procesorów Intela. W kwietniu za bardzo popularny model Intel Core i5-8400 trzeba było zapłacić mniej niż 700 zł. Na przełomie sierpnia i września jego cena wynosiła niecałe 800 zł, jednak to można było uznać za naturalny, delikatny wzrost ceny.

Sytuacja zaczęła znacznie pogarszać się w połowie września, gdy ceny układów Intela wprost wystrzeliły. Obecnie za wspomniany wcześniej model trzeba zapłacić co najmniej 1200 zł i możliwe jest, że ceny te nadal będą rosnąć.

Kto odpowiada za wysokie ceny procesorów?

Wygląda na to, że sam Intel. Firma nie przewidziała ogromnego popytu na chmury obliczeniowe oraz zwykłe komputery. Według analityków rynek PC-tów po raz pierwszy od 2011 roku zanotuje zauważalny wzrost. Oznacza to, że trzeba produkować więcej układów każdego rodzaju.

wysokie ceny procesorów Intela class="wp-image-813167"
Cena procesora Intel Core i5-8400 wg Skąpiec.pl

Intel jednak zmienił swoje priorytety i postawił przede wszystkim na produkcję serwerowych procesorów Xeon, które są wykorzystywane w centrach bazodanowych oraz serwerach. Z całą pewnością była to decyzja sensowna, ponieważ Bob Swan, dyrektor finansowy Intela pochwalił się ostatnio wzrostem biznesu bazodanowego o 25 proc. w drugim kwartale oraz zwiększeniem w pierwszym półroczu o 43 proc. przychodów z rynku chmur obliczeniowych.

Obecna sytuacja bezpośrednio przełożyła się na niedobory procesorów przeznaczonych do zwykłych pecetów. To z kolei spowodowało wzrost ich cen, który możemy obecnie zaobserwować. Na szczęście nie oznacza on, że użytkownicy komputerów nie mogą kupić sobie niedrogiego procesora. Otóż mogą, ale nie od Intela.

Na całej sytuacji bardzo mocno korzysta AMD.

Firma ta już od dłuższego czasu jest na fali wznoszącej. Przez długie lata nie potrafiła nawiązać walki z Intelem, aż w 2017 roku zaprezentowała procesory Ryzen. Te okazały się bardzo dobre i ze względu na wielordzeniową architekturę sprawdzały się przede wszystkich w zastosowaniach profesjonalnych.

 class="wp-image-813185"
Cena procesora AMD Ryzen 5 2600 według Skąpiec.pl
REKLAMA

Nadawały się też do innych zadań, ale mimo wszystko były nieco gorsze i mniej opłacalne od układów Intela, które były polecane m.in. w zdecydowanej większości gotowych konfiguracji PC-tów udostępnianych przez ekspertów w dziedzinie hardware’u.

Teraz sytuacja zmieniła się. Ze względu na wysokie ceny procesorów Intela to właśnie trzymające swoje dawne ceny jednostki AMD są polecane przez branżowych ekspertów. Można jednak spodziewać się, że zainteresowanie procesorami Ryzen także będzie rosnąć, przez co ich ceny w końcu pójdą w górę. Dlatego jeżeli chcecie złożyć komputer w dobrej cenie, nie jest jeszcze za późno.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA