REKLAMA

Na Androidzie aplikacje z Windowsa, a na Windowsie aplikacje z Androida. Czary-mary Microsoftu

Nie, nie będziemy mogli natywnie uruchamiać w jakiś magiczny sposób aplikacji z drugiego systemu na pierwszym. Oprogramowanie Microsoftu jednak przeniesie integrację Androida i Windows na zupełnie nowy poziom.

02.10.2018 21.51
windows 10 android integracja
REKLAMA
REKLAMA

Na chwilę obecną użytkownicy posiadający telefon z Androidem i komputer z Windowsem mają już całkiem niezłe możliwości integracji obu urządzeń. OneDrive (i jego konkurencja) oferuje synchronizację danych, Office 365 z OneNote (i ich konkurenci) ułatwiają pracę na wielu różnych urządzeniach, aplikacja Twój telefon pozwala na wysyłanie SMS-ów z poziomu komputera, a klawiatura SwiftKey zapewnia możliwość swobodnego kopiowania, wycinania i wklejania danych między różnymi urządzeniami.

To niebawem zostanie rozszerzone o wiele dodatkowych, użytecznych funkcji. Niektóre były obiecane już jakiś czas temu, inne są prawdziwą niespodzianką.

Widok zadań Windows 10 już niedługo na Androidzie.

Zgodnie z zapowiedziami, Widok zadań (Timeline) wprowadzony w wiosennej aktualizacji Windows 10 Creators Update (ach te nazwy Microsoftu…) zostanie udostępniony urządzeniom z systemem Android. Widok zadań wyświetla wszystkie uruchomione i zgodne z nim aplikacje na naszym komputerze oraz zapamiętuje ich stan (na przykład: jaki dokument jest w nich otwarty). Co istotne, zapamiętuje też niedawno wykorzystywane aplikacje (do kilkudziesięciu dni wstecz), co pozwala nam na wygodne kontynuowanie pracy na dowolnym urządzeniu z Windows 10. Chociażby na powrót do edycji tekstu na naszym laptopie, co zaczęliśmy przed paroma dniami na desktopie.

Teraz do zbioru urządzeń zgodnych z Widokiem zadań dołączą te z Androidem. Oznacza to, że na ekranie domowym naszego telefonu będziemy mogli podejrzeć historię naszej pracy z aplikacjami na Windows i kontynuować ją na sprzęcie mobilnym. Jak to możliwe? Mechanizmem odpowiedzialnym za synchronizację tego rodzaju jest aplikacja Microsoft Launcher – relatywnie popularna nakładka na Androida, wprowadzająca do niego całkiem wygodny interfejs użytkownika. Aktualizacja Launchera pojawi się w przeciągu paru tygodni, dziś ruszają jej publiczne beta-testy.

Wyświetlacz twojego telefonu z Androidem transmitowany na twój komputer.

REKLAMA

Drugą z nowości jest ta przewidziana do aplikacji Twój telefon. Umożliwi ona transmitowanie ekranu naszego telefonu z Androidem na ekran naszego komputera. Przy czym nie będzie to nieinteraktywna transmisja – zyskamy możliwość bezpośredniej interakcji z naszymi mobilnymi aplikacjami – za pomocą dotyku, rysika, myszki i klawiatury.

Niestety ta nowość ma trafić do Windows 10 w nieco bardziej odległej przyszłości. Microsoft na razie nawet nie podaje przybliżonej daty, a to oznacza, że prawdopodobnie trafi do nas dopiero przy okazji przyszłej rozwojowej aktualizacji systemu – ta przewidziana jest na kwiecień przyszłego roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA