Gry  / Artykuł

Pierwszy raz sięgnąłem po grę, by delektować się pięknem grafiki. UkiyoWave nawiązuje do znanego dzieła sztuki

Rzadko zdarza mi się sięgać po grę tylko dlatego, że zachwyca mnie jej warstwa wizualna. UkiyoWave ożywia jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki japońskiej.

Zapewne kojarzycie ten obraz:

UkiyoWave

I być może tak, jak ja mieliście problem z przypomnieniem sobie tytułu drzeworytu „Wielka fala w Kanagawie”, powstałego w pierwszej połowie XIX wieku. Niewykluczone również, że mieliście - znów podobnie jak ja - trudność z przypisaniem dzieła do autora. Był nim Hokusai Katsushika, artysta, który urodził się w czasach, gdy w Polsce panował August III Sas. Odległa przeszłość, ale obraz do dziś pobudza wyobraźnię i stał się - by tak rzec - elementem popkultury. Znajdziemy go w wielu domach, ale również na muralach zdobiących miejskie elewacje. Stał się też inspiracją dla twórców gier.

UkiyoWave to prosta zręcznościówka, która ożywia wspaniałe dzieło sztuki.

Nie przepadam za grami zręcznościowymi. Gdy zobaczyłem jednak w App Store UkiyoWave, sięgnąłem po ten tytuł niemal kompulsywnie. W grze wcielamy się w postać - hmm - japońskiego surfera, który ma ujarzmić fale i zdobywać punty. Nie jest to może zbyt ambitna fabuła, ale nie o nią w grze chodzi. Autor, Ryuji Kuwaki, wprost deklaruje, że UkiyoWave nawiązuje do znanego dzieła sztuki.

Gra UkiyoWave
Gra UkiyoWave

Nasz surfer ma znaleźć się na szczycie fal, odpowiednio ślizgając się po nich. Może też zdobywać dodatkowe punkty przechwytując wachlarz czy ptasie pióra.

Gra UkiyoWave

Gra składa się z czterech poziomów. W wersji darmowej zagramy na dwóch planszach. Jeżeli chcemy zmierzyć się z innymi musimy zapłacić niewygórowaną kwotę 13,99 zł. Zakup pełnej wersji spowoduje również wyłączenie reklam, które jednak nie pojawiają się w trakcie rozgrywki tylko między kolejnymi próbami bicia rekordu. W zamian za obejrzenie reklam możemy wybrać również inne postacie.

Gra UkiyoWave
Gra UkiyoWave

Gra UkiyoWave nie zaskakuje skomplikowanym gameplayem, nie porywa być może również wyrafinowaniem. Gram w nią wyłącznie po to, by obcować z pięknem jej grafiki. Gracze mniej skupiający uwagę na warstwie wizualnej i ceniący wyzwania prawdopodobnie szybko się znudzą. Z mojej perspektywy UkiyoWave to bardziej aplikacja odstresowująca, rodzaj piłeczki antystresowej i w tej roli sprawdza się świetnie.

Gra dostępna jest w Apple App Store i Google Play.

* Zdjęcie obrazu Wielka Fala w Kanagawie pochodzi z zasobów Wikimedia Commons i zostało umieszczone w domenie publicznej.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst