REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Dajcie już spokój z tym notchem. Samsung na przyszły rok szykuje coś lepszego

Samsung Display podzielił się swoimi planami na przyszły rok. Wynika z nich, że w przyszłym roku telefony Samsunga nadal nie będą otaczały ekranem wcięcia na słuchawkę i sensory. Bo nie będzie takiej potrzeby.

19.10.2018
16:35
Motorola One to bezczelny klon iPhone'a X.
REKLAMA
REKLAMA

Tyle razy już rozprawialiśmy o tak zwanym notchu, że nie będziemy tu tego powtarzać. Większość z nas, jak mi się wydaje, może się jednak zgodzić z opinią, że to pewien kompromis. Różnić się będziemy głównie w ocenie, czy słuszny. Notch to efekt chęci zmaksymalizowania powierzchni użytkowej na froncie telefonu – wszak nie o to charakterystyczne wcięcie tu chodzi, a o to, że jest otoczone wyświetlaczem.

W efekcie mamy jeszcze więcej miejsca na wyświetlaczu, które można dość efektywnie wykorzystać. Kwestionować możemy co najwyżej walory estetyczne uzyskanego efektu. Ja akurat należę do obozu treść nad formą, czyli wolę coś brzydszego, ale za to bardziej funkcjonalnego. I tak, mam też świadomość tego, że część z was uważa wręcz notcha w Essential Phone, iPhonie i ich klonach za coś bardzo ładnego. Nie rozumiem, ale cieszę się, że możemy się pięknie w tym różnić.

Nasze różnice poglądów niedługo przestaną być aktualne. Samsung Display uczyni notcha po prostu zbędnym.

Zanim pod tym wpisem rozpęta się zażarta dyskusja pomiędzy fanami i hejterami różnych marek, warto pamiętać, że Samsung Display i Samsung Mobile należą do jednej korporacji, są jednak osobnymi firmami. Klientem Samsung Display jest między innymi Apple, choć możemy raczej założyć, że z nowości opracowanych przez tę firmę w pierwszej kolejności skorzystają telefony marki Samsung.

Do tych nowości należy nowa technologia produkcji wyświetlaczy, która umożliwi schowanie do tej pory obecnych w notchu elementów. Wyświetlacze Samsung Display na rok 2019 będą mogły pod swoją powierzchnią schować:

  • Czytnik linii papilarnych
  • Obiektywy i inne czujniki
  • Mechanizmy techniki haptycznej
  • Głośniki

Notch na pewno zupełnie nie zniknie.

REKLAMA

Z kilku powodów. Po pierwsze, nie każdy producent telefonów korzysta z wyświetlaczy Samsung Display, a to oznacza, że nie każdy producent będzie miał dostęp do tych nowości. A po drugie, nie zapominajmy o modzie.Na rynku dostępnych jest mnóstwo telefonów zawierających notcha tylko po to, by upodobnić się do modnego iPhone’a, nie mając przy tym żadnego technicznego uzasadnienia do stosowania tego elementu.

Fani estetyki tego rozwiązania mogą więc spać spokojnie. Osoby uznające notcha co najwyżej za użyteczny kompromis – w tym ja – już czekają z niecierpliwością na pierwsze przecieki o następnych Galaxy S i Galaxy Note. I kto wie, może i o następnych iPhone’ach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA