REKLAMA

Wodoodporny Kindle, który nie kosztuje fortuny. Amazon właśnie pokazał nowy czytnik Kindle Paperwhite

Amazon zaprezentował właśnie zupełnie nowy model swojego czytnika e-booków. Kindle Paperwhite 4 ma wreszcie wodoodporną obudowę, ale nowości jest więcej.

16.10.2018 14.05
kindle paperwhite 4 generacji 2018 czytnik e-bookow amazon 2
REKLAMA
REKLAMA

W zeszłym roku Amazon pokazał nową wersję swojego sztandarowego czytnika, czyli Kindle Oasis 2 z 7-calowym ekranem. To drogie urządzenie dla koneserów książek w formacie elektroniczny. W tym roku przyszła kolej na odświeżenie tańszego Kindle Paperwhite, który od zawsze zawstydzał rynek stosunkiem jakości do ceny.

kindle paperwhite 4 generacji 2018 czytnik e-bookow amazon 2 class="wp-image-821762"

Kindle Paperwhite 4 generacji to solidne odświeżenie świetnego sprzętu.

Czytniki e-booków z rodziny Kindle Oasis wyposażone są w niesymetryczną obudowę, ale nie stało się to standardem dla wszystkich urządzeń Amazonu. Kindle Paperwhite 4 wygląda bardzo podobnie do poprzedniego modelu, ale jest o około 10 procent cieńszy i lżejszy od poprzednika.

Kindle Paperwhite 4 został uszczelniony, by zapewnić odporność elektroniki na działanie cieczy. Spełnia normę IPX8, tak samo jak 7-calowy Kindle Oasis z 2017 roku. Dzięki temu urządzenie można zabrać nad basen lub do wanny bez obawy, że się uszkodzi (to kolejna przewaga czytników nad papierowymi książkami).

kindle paperwhite 4 generacji 2018 czytnik e-bookow amazon 2 class="wp-image-821756"

Oprócz tego do Kindle Paperwhite 4 trafił nowy wyświetlacz.

Zagęszczenie pikseli to poziom 300 ppi, ale wedle producenta plastik chroniący ekran ma być tak samo wytrzymały na zadrapania jak szkło, ale odporniejszy na pęknięcia. Dodany został też dodatkowy, piąty LED służący do doświetlania ekranu po zmroku lub w ciemnych pomieszczeniach - aczkolwiek bez czujnika do automatycznej regulacji jasności.

Amazon zadbał też nie tylko, by nie tylko front był jednolity, ale też osadził e-papierowy wyświetlacz na głębokości niemalże równej z ramką. W wielu poprzednich modelach czytników Kindle ekrany były wyraźnie zagłębione w obudowie. Nie mogę się doczekać, aż porównam pod tym kątem Kindle Paperwhite 4 z Kindle Oasis 2 na żywo.

kindle paperwhite 4 generacji 2018 czytnik e-bookow amazon 2 class="wp-image-821750"

Nowy czytnik marki Amazon dostał też nowe oprogramowanie.

Czytnik będzie oferował rekomendacje książek i autorów już z poziomu ekranu głównego. Oprócz tego pojawią się boksy z ciekawostkami i poradami. Kindle Paperwhite 4 będzie też wyświetlał statystyki dotyczące tego, ile użytkownik poświęca czasu na lekturę.

Kindle Paperwhite 4, podobnie jak Kindle Oasis z 2017 roku, pozwoli na odtwarzanie audiobooków. Niezbędne będzie jednak podłączenie w tym celu zestawu słuchawkowego. Przestrzeń na dane w domyślnej wersji to 8 GB - dwukrotnie więcej niż w poprzednim modelu. Dostępny jest też wariant z 32 GB pamięci.

kindle paperwhite 4 generacji 2018 czytnik e-bookow amazon 2 class="wp-image-821759"

W sprzedaży nie zabraknie też wersji Kindle Paperwhite 4 z modemem 3G.

REKLAMA

Kindle Paperwhite 4 zapowiada się naprawdę nieźle, a rozczarowuje jedynie upieranie się przez Amazon przy standardzie microUSB - firma nadal nie zdecydowała się na coraz popularniejsze USB-C. Mam nadzieję, że zmieni się to w kolejnym urządzeniu z rodziny Oasis.

Nowy czytnik będzie można kupić już za 129 dol. w wersji z 8 GB pamięci i reklamami na ekranie blokady. Model z 32 GB przestrzeni na dane będzie o 30 dol. droższy. Klienci mogą od dzisiaj składać zamówienia przedpremierowe, a dostawy rozpoczną się 7 listopada.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA