REKLAMA

Panasonic wchodzi w pełną klatkę. Oto nowy Lumix S1 i S1R

Panasonic Lumix S1 i S1R to dwa aparaty rozpoczynające nowy rozdział w historii Panasonica. Są to pełnoklatkowe bezlusterkowce stworzone wokół bagnetu Leica L.

25.09.2018 11.31
Panasonic wchodzi w pełną klatkę. Oto nowy Lumix S1 i S1R
REKLAMA
REKLAMA

Panasonic właśnie potwierdził dwie premiery, których spodziewaliśmy się od dłuższego czasu. Producent zaprezentował własny pełnoklatkowy system bezlusterkowców, stworzony na mocy porozumienia z Leicą i Sigmą.

Panasonic Lumix S1 i Lumix S1R to nowe bezlusterkowce z pełną klatką.

panasonic lumix s1, lumix s1r class="wp-image-809218"

Dwa nowe aparaty Panasonica to początek nowego systemu. Nowego dla Panasonica, ale nie dla rynku, ponieważ aparaty korzystają z bagnetu Leica L (SL), a więc już na wstępie mamy dostępnych kilka ciekawych obiektywów. Nowe obiektywy bagnetu L dostarczy zarówno Leica, Panasonic jak i Sigma, a w przyszłości może także inni producenci.

Wróćmy jednak do aparatów. Zarówno Lumix S1 jak i S1R to profesjonalne pełnoklatkowe bezlusterkowce, które wyglądem mocno nawiązują do Lumiksa G9. Obie konstrukcje są wykonane ze stopów metalu i są uszczelniane, a do tego mogą działać w bardzo niskich temperaturach.

panasonic lumix s1, lumix s1r class="wp-image-809221"

Pełnoklatkowe matryce obu aparatów są stabilizowane mechanicznie, ale dodatkowo działają w systemie Dual I.S. działającym wspólnie ze stabilizacją optyczną obiektywów. Aparaty różnią się rozdzielczością: Lumix S1 ma matrycę 24 MP, a Lumix S1R ma na pokładzie 47 milionów pikseli.

Ekrany nowych korpusów są odchylane w dwóch osiach, podobnie jak w bezlusterkowcach Fujifilm. Panasonic obiecuje też najlepsze w klasie wizjery optyczne OLED. Aparaty są wyposażone w podwójne gniazdo kart: jedno SD i jedno XQD. Oba aparaty mają nagrywać w 4K przy 60 kl./s, przy czym Panasonic pozycjonuje Lumiksa S1 jako aparat dla fotografów i filmowców, a Lumix S1R ma być aparatem dla najbardziej wymagających fotografów.

Obiektywów w systemie L ma nie brakować.

panasonic lumix s1, lumix s1r class="wp-image-809224"
panasonic lumix s1, lumix s1r class="wp-image-809233"

Podczas prezentacji Panasonic chwalił się ośmioma obiektywami Leica systemu SL, a także dziesięcioma własnymi konstrukcjami, które trafią na rynek w ciągu roku. Pierwsze trzy zadebiutują razem z nowymi aparatami i są to obiektywy 24–105 mm (prawdopodobnie z jasnością f/4.0), 70–200 mm f/2.8 i 50 mm f/1.4.

Panasonic nie zapomina o Mikro Cztery Trzecie.

panasonic lumix s1, lumix s1r class="wp-image-809236"
REKLAMA

Potwierdzeniem tego jest premiera nowego obiektywu Leica DG Vario-Summilux o ogniskowej 10–25 mm (ekwiwalent 20–50 mm w pełnej klace) o rekordowej jasności f/1.7 w całym zakresie. To najjaśniejszy obiektyw zmiennoogniskowy na świecie.

Panasonic na razie nie zdradza planowanej daty premiery ani nie ujawnia pełnej specyfikacji nowych aparatów. Na te detale będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA