REKLAMA

Smartfon z 10 GB RAM-u jeszcze w tym roku? Uwierzę, jak zobaczę

Na początku roku usłyszeliśmy, że na rynek trafi wariant Oppo Find X wyposażony w 10 GB RAM-u. Teraz tę informację potwierdzają oficjalne dokumenty.

27.09.2018 16.10
Oppo Find X
REKLAMA
REKLAMA

Nowy model Oppo Find X znalazł się na stronie chińskiej organizacji TENAA, która zajmuje się certyfikacją smartfonów. Oznacza to, że sprzęt taki faktycznie może trafić na rynek. Jednak nadal podejrzewam, że mamy tu do czynienia z błędem lub nadinterpretacją danych. Według dotychczas udostępnionych informacji taki smartfon... nie ma prawa istnieć.

 class="wp-image-810793"

Uważam tak, ponieważ sercem Oppo Find X jest procesor Qualcomm Snapdragon 845. Jego kontroler pamięci obsługuje tylko 8 GB RAM pamięci LPDDR4. Oznacza to, że albo Oppo popełniło błąd w specyfikacji, albo Qualcomm nie zdradził nam wszystkich informacji na temat swojego nowego układu. Ewentualnie Chińczycy znaleźli trik pozwalający na ominięcie tego ograniczenia. Tak naprawdę nie wiemy nic więcej na ten temat. Nie jest możliwe, żeby Oppo Find X miał szybszy procesor. W końcu Qualcomm Snapdragon 855 trafi do pierwszych sprzętów dopiero w przyszłym roku.

Jednak czy potrzebujemy tak dużo pamięci operacyjnej?

Moim zdaniem nie, przynajmniej nie teraz. Nawet w wymagających zadaniach 6 GB RAM okazuje się bardzo dużą ilością, zaś 8 GB RAM-u praktycznie nie da się wykorzystać. Dla mniej wymagających użytkowników wystarczające są 3 do 4 GB RAM.

Mamy też do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją na rynku, ponieważ zarówno smartfony ze średniej półki cenowej, jak też duża część sztandarowych modeli ma „tylko" 4 GB RAM-u. Liczba ta nie rośnie w głównym nurcie, lecz rozlewa się na kolejne półki cenowe.

REKLAMA

Oczywiście powyższe zasady dotyczą smartfonów z Androidem.

iPhone'y nawet z 2 GB RAM działają płynnie, zaś sztandarowe modele iPhone XS oraz XS Max mają 4 GB pamięci operacyjnej i są obecnie najszybszymi urządzeniami mobilnymi dostępnymi na rynku. Jak widać, równie istotna jak ilość pamięci jest optymalizacja oprogramowania, a ten aspekt w urządzeniach Apple stoi na najwyższym poziomie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA