REKLAMA

Google Doodle świętuje 20. urodziny. Gdyby chcieć wystawić je wszystkie, zajęłyby spore muzeum

Urodzinowy Doodle, a więc obrazek wyświetlany na stronie głównej Wyszukiwarki Google, przypomina nam o cudownych czasach początków Internetu, którego historii firma jest nieodłączną częścią.

27.09.2018 05.18
Google Doodle urodziny
REKLAMA
REKLAMA

Tak zwane Doodle są okolicznościowymi obrazkami wyświetlanymi zamiast logo firmy na stronie głównej Wyszukiwarki. Pierwszy z nich powstał 20 lat temu, kiedy założyciele Google’a wyjeżdżali na festiwal Burning Man. W ten sposób poinformowali użytkowników wyszukiwarki, że są poza biurem. Wyglądał on tak:

google doodle urodziny class="wp-image-810280"

Od tamtej pory powstały tysiące grafik i ruchomych obrazów w ramach Google Doodle. Pierwszy animowany doodle Google zaprezentował w Halloween 2000 r., a pierwszy doodle z filmem w 122. rocznicę urodzin Charliego Chaplina. Z okazji Dnia Ziemi w 2015 r. powstał pierwszy quiz — przy okazji odpowiadania na niekoniecznie naukowe pytania można było poznać nowe fakty o świecie zwierząt i wesprzeć organizacje ekologiczne. W 2018 r. pojawił się natomiast doodle wykorzystujący wirtualną rzeczywistość. Była to animacja na cześć Charlesa Méliès, francuskiego iluzjonisty i reżysera filmowego.

Najkrótszy czas przygotowywania doodle’a wynosił cztery godziny.

Najwięcej osób — ponad setka! — wystąpiło w filmowym doodle z okazji Dnia Kobiet w 2014 r. W wyszukiwarce dało się zagrać w minigry (pierwszym grywalnym doodle był ten z Pacmanem, przygotowany w 2010 r. przez polskiego projektanta Marcina Wicharego) albo tworzyć muzykę (np. pociągnąć za struny gitary Les Paul albo nagrać swój własny utwór na syntezatorze). Doodle z okazji Dnia Ziemi 2012 wyrósł na dachu.

google doodle urodziny class="wp-image-810283"

Pierwszy polski doodle powstał w 2007 r. z okazji Tłustego Czwartku — litery “„o” w słowie „Google” zostały zastąpione przez pączki. Od tamtej pory polskich doodli powstało już kilkadziesiąt: choćby świątecznych (na Dzień Niepodległości, Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka...) albo upamiętniających postaci ze świata literatury i sztuki (np. Irenę Kwiatkowską, Kabaret Starszych Panów czy Wisławę Szymborską). Najnowszy polski doodle można było oglądać z okazji 85. rocznicy odkrycia osady w Biskupinie. A najsłynniejszy, pokazywany w większości europejskich krajów, to inspirowane „Cyberiadą” doodle z okazji 60. rocznicy pierwszej publikacji Stanisława Lema. Grafice, utrzymanej w stylu ilustracji Daniela Mroza, towarzyszyła interaktywna gra. To też pierwszy doodle, którego kod źródłowy został udostępniony na zasadzie open source.

Dzisiejszy Doodle to film podsumowujący historię firmy i jej misję: zapewnienie jak najszybszego dostępu do informacji niezależnie od tego gdzie się znajdujemy i jakim językiem się posługujemy. Na tym urodzinowe atrakcje jednak się nie kończą.

Okolicznościowe Doodle to nie wszystko. Google zaprasza nas na wycieczkę po swoim pierwszym biurze.

google doodle urodziny class="wp-image-810286"
REKLAMA

Z okazji 20. urodzin Google’a możemy, wykorzystując technikę Street View, przejść się po pierwszym biurze firmy, jak ta dopiero zaczynała swoją działalność. To niesamowite jak wiele się od tego czasu zmieniło. Na chwilę obecną Google ma biura w ponad 160 miastach w niemal 60 państwach świata. Każde z nich ma swój indywidualny charakter: na przykład pomieszczenia, w których pracują i spotykają się pracownicy Google, nazywają się inaczej w każdym biurze.

W Zurychu nazwy sal pochodzą od szwajcarskich browarów, w Londynie nawiązują do Harry’ego Pottera (jest też Bowie Suite na cześć Davida Bowiego), a w głównej siedzibie w Mountain View nazwy pomieszczeń to kody błędów komputerowych (np. „403 - Forbidden”). Jeśli chodzi o sale w warszawskim biurze, królują nazwy geograficzne: dzielnice stolicy, jak Żoliborz i Ursynów, albo górskie pasma i szczyty — Tatry, Beskidy, Śnieżka czy Turbacz.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA