REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Wreszcie będzie można dzielić się plikami nawet na Chromebooku

Chromebooki przestaną się izolować. Na Canary Chrome OS pojawiło się wsparcie dla SMB. 

11.09.2018
21:53
sieć lokalna chrome OS
REKLAMA
REKLAMA

François Beaufort, jedna z nielicznych osób, które nie tylko pamiętają o istnieniu Google+, ale także go używają, zwrócił uwagę technologicznego świata na najnowszą opcję w kolejnej wersji Chrome OS Canary. W testowej odsłonie systemu operacyjnego Chrome pojawiło się wsparcie dla dzielenia się plikami za pomocą protokołu SMB.

Na razie dzielenie się plikami jest proste, póki nie korzystasz z Chrome OS.

Server Message Block (SMB) to protokół umożliwiający dzielenie się plikami w ramach sieci lokalnej. To dzięki niemu nie ruszając swoich zacnych czterech liter można wydrukować potrzebne dokumenty na stojącej w innym pokoju drukarce, oglądać filmy umieszczone we współdzielonej sieci, a nawet, w ostateczności, udostępniać współpracownikom pliki związane z pracą. Z dobrodziejstw SMB od dawna korzystają komputery z Windowsem. Linuksiarze i posiadacze Maców sięgają ku jego otwartoźródłówej implementacji, na przykład Samby. Pod koniec lipca zeszłego roku Google nawet wypuścił klienta Samby na Androida. Na Chromebookach natomiast trzeba było korzystać ze specjalnych rozszerzeń, które umożliwiłyby dzielenie się plikami.

Brak zaimplementowanej możliwości jest na tyle kłopotliwy, że potrafi realnie uprzykrzyć pracę osobom, które korzystają z wielu urządzeń z różnymi systemami operacyjnymi i chcą między nimi współdzielić pliki. Posiadacze Chromebooków mieli też nieco utrudnione życie w pracy, jeśli ich współpracownicy korzystali z Windowsów, Linuksów albo sprzętu Apple'a.

Kiedy można się spodziewać zmian?

REKLAMA

Ze screena opublikowane przez Beauforta wynika, że obsługa nowej możliwości będzie bardzo prosta i domyślna. Wystarczy wejść w opcje, znaleźć tam Network File Share i wybrać Add File Share. Po wpisaniu wymaganych informacji w tym adresu pliku, którym chcemy się podzielić i jego nazwy, wystarczy potwierdzić swoją tożsamość i dodać plik.

Dla osób korzystających nie z Canary, ale ze stabilnej wersji systemu operacyjnego zmiany będą dostępne wraz z pojawieniem się 70. wersji Chrome OS. Powinno to nastąpić około 23 października.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA