Gry  / News

To nie przesada, Steam przeprowadził rewolucję. W ciągu tygodnia pojawiło się ponad 1000 tytułów na Linuksa

Picture of the author
106 interakcji
dołącz do dyskusji

Użytkowników Linuksa czeka przyjemny weekend. Steam wprowadził zmiany, dzięki którym mogą bez problemu zagrać w ponad 1000 nowych gier. Steam na Linuksie przeszedł rewolucję. 

Na początku zeszłego tygodnia Steam oznajmił, że wprowadza zmiany, które mają uczynić życie każdego korzystającego z Linuksa fana gier znacznie lepszym. Liczba tytułów, w które może bez problemu zagrać, miała się zwiększyć dzięki becie ulepszonego Steam Play.

Gry dla systemu Windows, które na razie nie posiadają specjalnych wersji dla systemu Linux, mogą być instalowane i uruchamiane bezpośrednio przy użyciu Klienta Linux Steam wraz z natywnym wsparciem Steamworks i OpenVR. - mogliśmy przeczytać w oficjalnym ogłoszeniu.

Nikt jednak nie spodziewał się aż takiej zmiany. W ciągu tygodnia liczba gier, które można odpalić na Linuksie, wzrosła o ponad 1000 tytułów i powoli idzie na 2000. To ogromny przełom, którego tydzień temu nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści.

Wielkie testowanie gier na Linuksa trwa. I wygląda to świetnie.

Od czasu udostępnienia projektu społeczności Linuksowo-Steamowa przeczesywała katalogi w poszukiwaniu gier, które ładnie współpracują i tych, które jeszcze opierają się przed wejściem do nowego świata. Testerzy po ograniu wybranego tytułu, wypełniają ankietę i zapisują swoje wrażenia, przyznając oceny od nie da się uruchomić do całkowicie stabilna, po czym wysyłają je w formie ankiety (jeśli chcecie dołączyć do projektu, ankietę znajdziecie tutaj). Z raportów powstaje baza danych, której szczegóły można sprawdzić na Gdocu, a podsumowanie na specjalnej stronie.

Oczywiście to, jak dobrze sprawuje się gra, zależy w dużej mierze od wersji Linuksa i tego, co drzemie w trzewiach komputera testującego. Zdecydowana większość uczestników projektu korzysta z Ubuntu (37,1 proc.), kolejne jest Arch (17,3 proc.) i Mint (9,3 proc). Większość z nich ma Nvidię.

W jakie gry można zagrać na Linuksie przez Steama?

Do tej pory jedynie (aż?) 27 tytułów zostało zatwierdzonych przez Valve w 100 proc. ale kolejne 27 zostało wyróżnionych. Zostały one w większości oznaczone jako „całkowicie stabilne” przez graczy. Wśród nich są takie tytuły jak Dark Souls III, Dishonored czy Wiedźmin i Wiedźmin 3: Dziki Gon. A to tylko czubek góry lodowej i początek akcji.

Ponad 1022 gier zostało uznanych za kompletnie stabilne przez przynajmniej jedną osobę, która je testowała, kolejnych 437 jako stabilne. Zamieszczonych w Google Doc graf kompatybilności, zbierający dane z testów, wygląda bardzo obiecująco. Ponad 34 proc. wystawionych ocen wskazuje na całkowitą kompatybilność, kolejne 24 proc. na stabilne działanie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst