REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

To nie przesada, Steam przeprowadził rewolucję. W ciągu tygodnia pojawiło się ponad 1000 tytułów na Linuksa

Użytkowników Linuksa czeka przyjemny weekend. Steam wprowadził zmiany, dzięki którym mogą bez problemu zagrać w ponad 1000 nowych gier. Steam na Linuksie przeszedł rewolucję. 

28.08.2018
11:33
Gry na Linux
REKLAMA
REKLAMA

Na początku zeszłego tygodnia Steam oznajmił, że wprowadza zmiany, które mają uczynić życie każdego korzystającego z Linuksa fana gier znacznie lepszym. Liczba tytułów, w które może bez problemu zagrać, miała się zwiększyć dzięki becie ulepszonego Steam Play.

Gry dla systemu Windows, które na razie nie posiadają specjalnych wersji dla systemu Linux, mogą być instalowane i uruchamiane bezpośrednio przy użyciu Klienta Linux Steam wraz z natywnym wsparciem Steamworks i OpenVR. - mogliśmy przeczytać w oficjalnym ogłoszeniu.

Nikt jednak nie spodziewał się aż takiej zmiany. W ciągu tygodnia liczba gier, które można odpalić na Linuksie, wzrosła o ponad 1000 tytułów i powoli idzie na 2000. To ogromny przełom, którego tydzień temu nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści.

Wielkie testowanie gier na Linuksa trwa. I wygląda to świetnie.

Od czasu udostępnienia projektu społeczności Linuksowo-Steamowa przeczesywała katalogi w poszukiwaniu gier, które ładnie współpracują i tych, które jeszcze opierają się przed wejściem do nowego świata. Testerzy po ograniu wybranego tytułu, wypełniają ankietę i zapisują swoje wrażenia, przyznając oceny od nie da się uruchomić do całkowicie stabilna, po czym wysyłają je w formie ankiety (jeśli chcecie dołączyć do projektu, ankietę znajdziecie tutaj). Z raportów powstaje baza danych, której szczegóły można sprawdzić na Gdocu, a podsumowanie na specjalnej stronie.

Oczywiście to, jak dobrze sprawuje się gra, zależy w dużej mierze od wersji Linuksa i tego, co drzemie w trzewiach komputera testującego. Zdecydowana większość uczestników projektu korzysta z Ubuntu (37,1 proc.), kolejne jest Arch (17,3 proc.) i Mint (9,3 proc). Większość z nich ma Nvidię.

W jakie gry można zagrać na Linuksie przez Steama?

REKLAMA

Do tej pory jedynie (aż?) 27 tytułów zostało zatwierdzonych przez Valve w 100 proc. ale kolejne 27 zostało wyróżnionych. Zostały one w większości oznaczone jako „całkowicie stabilne” przez graczy. Wśród nich są takie tytuły jak Dark Souls III, Dishonored czy Wiedźmin i Wiedźmin 3: Dziki Gon. A to tylko czubek góry lodowej i początek akcji.

Ponad 1022 gier zostało uznanych za kompletnie stabilne przez przynajmniej jedną osobę, która je testowała, kolejnych 437 jako stabilne. Zamieszczonych w Google Doc graf kompatybilności, zbierający dane z testów, wygląda bardzo obiecująco. Ponad 34 proc. wystawionych ocen wskazuje na całkowitą kompatybilność, kolejne 24 proc. na stabilne działanie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA