Sprzęt  / News

Samsung zrobił dysk wręcz stworzony do pracy z najnowszymi MacBookami

Najnowsze MacBooki Pro słyną z kosmicznych prędkości transferów na dyskach SSD. Słyną z nowego, piekielnie szybkiego złącza Thunderbolt 3. Samsung X5 do nowy dysk SSD, który łączy obie te cechy. Co więcej, będzie współpracował również z pecetami wyposażonymi w Windowsa.

Samsung X5 to nowy zewnętrzny dysk twardy, który dosłownie zmienia reguły gry. Jest to dysk SSD, więc możemy spodziewać się po nim wysokich transferów, ale X5 gra w zupełnie innej lidze. Dzięki zastosowaniu technologii NVMe oraz złącza Thunderbolt 3 o przepustowości do 40 Gb/s, nowy dysk jest piekielnie szybki.

Jak szybki jest nowy Samsung X5? Usiądźcie.

samsung x5 dysk ssd

Dyski Samsung X5 są sprzedawane w wersjach 500 GB, 1 TB i 2 TB. Transfery dwóch wersji o najwyższych parametrach wyglądają następująco:

  • Prędkość odczytu sekwencyjnego: do 2800 MB/s.
  • Prędkość zapisu sekwencyjnego: do 2300 MB/s.

To doprawdy kosmiczne wartości, które na tę chwilę mogą się równać tylko z absolutnie najszybszymi dyskami NVMe. Pamięci tego typu są stosowane np. w najnowszych MacBookach Pro, które również osiągają prędkości do 2800 MB/s. Aby pokazać ten wynik w odpowiedniej skali, warto przytoczyć transfery dysków laptopów z Windowsem, gdzie topowe konstrukcje rzadko kiedy przebijają pułap 400 MB/s.

Wersja 500 GB będzie nieco wolniejsza i zapewni transfery do 2100 MB/s.

Nowe dyski działają poprzez port Thunderbolt 3.

To niestety zasadniczo ogranicza ich wykorzystanie, bo póki co niewiele komputerów jest wyposażonych w ten standard łączności.

Samo złącze Thunderbolt powstało poprzez połączenie sił Apple’a i Intela. Jest też jedną z cech charakterystycznych Maków, ponieważ ten port jest w Makach i MacBookach już od bardzo wielu lat. Teraz, w trzeciej odsłonie, coraz częściej trafia też do komputerów PC z Windowsem, zarówno do laptopów, jak i do komputerów stacjonarnych. Port Thunderbolt 3 korzysta z wtyczki USB-C.

Innymi słowy, wygląda jak standardowy port USB-C, ale mieście w sobie - na ten moment - wszystko, co da się zmieścić w porcie. Są to prędkość do 40 GB/s, równoczesne połączenie z wieloma urządzeniami, obsługa wielu protokołów, obsługa strumieniowania wideo, równoczesny transfer w obydwie strony i możliwość przesyłania energii.

Samsung X5 jest też odporny na upadki.

I to z dużej wysokości, bo aż z pięciu metrów. Bezpieczne będą też dane, bo dyski wspierają 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe AES.

Nowe dyski Samsung X5 trafią na rynek trzeciego września. Cena - ja można się domyślać - jest wysoka. Sugerowane przez producenta ceny wynoszą 400 dol. za model 500 GB, 700 dol. za model 1 TB i 1400 dol. za model 2 TB. Nie jest tanio, ale parametry są absolutnie wyjątkowe.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst