REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Samsung zrobił dysk wręcz stworzony do pracy z najnowszymi MacBookami

Najnowsze MacBooki Pro słyną z kosmicznych prędkości transferów na dyskach SSD. Słyną z nowego, piekielnie szybkiego złącza Thunderbolt 3. Samsung X5 do nowy dysk SSD, który łączy obie te cechy. Co więcej, będzie współpracował również z pecetami wyposażonymi w Windowsa.

28.08.2018
17:15
samsung x5 dysk ssd
REKLAMA
REKLAMA

Samsung X5 to nowy zewnętrzny dysk twardy, który dosłownie zmienia reguły gry. Jest to dysk SSD, więc możemy spodziewać się po nim wysokich transferów, ale X5 gra w zupełnie innej lidze. Dzięki zastosowaniu technologii NVMe oraz złącza Thunderbolt 3 o przepustowości do 40 Gb/s, nowy dysk jest piekielnie szybki.

Jak szybki jest nowy Samsung X5? Usiądźcie.

samsung x5 dysk ssd class="wp-image-792430"

Dyski Samsung X5 są sprzedawane w wersjach 500 GB, 1 TB i 2 TB. Transfery dwóch wersji o najwyższych parametrach wyglądają następująco:

  • Prędkość odczytu sekwencyjnego: do 2800 MB/s.
  • Prędkość zapisu sekwencyjnego: do 2300 MB/s.

To doprawdy kosmiczne wartości, które na tę chwilę mogą się równać tylko z absolutnie najszybszymi dyskami NVMe. Pamięci tego typu są stosowane np. w najnowszych MacBookach Pro, które również osiągają prędkości do 2800 MB/s. Aby pokazać ten wynik w odpowiedniej skali, warto przytoczyć transfery dysków laptopów z Windowsem, gdzie topowe konstrukcje rzadko kiedy przebijają pułap 400 MB/s.

Wersja 500 GB będzie nieco wolniejsza i zapewni transfery do 2100 MB/s.

Nowe dyski działają poprzez port Thunderbolt 3.

To niestety zasadniczo ogranicza ich wykorzystanie, bo póki co niewiele komputerów jest wyposażonych w ten standard łączności.

Samo złącze Thunderbolt powstało poprzez połączenie sił Apple’a i Intela. Jest też jedną z cech charakterystycznych Maków, ponieważ ten port jest w Makach i MacBookach już od bardzo wielu lat. Teraz, w trzeciej odsłonie, coraz częściej trafia też do komputerów PC z Windowsem, zarówno do laptopów, jak i do komputerów stacjonarnych. Port Thunderbolt 3 korzysta z wtyczki USB-C.

Innymi słowy, wygląda jak standardowy port USB-C, ale mieście w sobie - na ten moment - wszystko, co da się zmieścić w porcie. Są to prędkość do 40 GB/s, równoczesne połączenie z wieloma urządzeniami, obsługa wielu protokołów, obsługa strumieniowania wideo, równoczesny transfer w obydwie strony i możliwość przesyłania energii.

Samsung X5 jest też odporny na upadki.

REKLAMA

I to z dużej wysokości, bo aż z pięciu metrów. Bezpieczne będą też dane, bo dyski wspierają 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe AES.

Nowe dyski Samsung X5 trafią na rynek trzeciego września. Cena - ja można się domyślać - jest wysoka. Sugerowane przez producenta ceny wynoszą 400 dol. za model 500 GB, 700 dol. za model 1 TB i 1400 dol. za model 2 TB. Nie jest tanio, ale parametry są absolutnie wyjątkowe.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA