REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowe szaty cesarza. Zmiany wizualne w Chrome staną się domyślne wraz z aktualizacją do wersji 69

Przeglądarka Chrome doczeka się już oficjalnie gruntownego odświeżenia i przystosowania do Material Design dla wszystkich systemów operacyjnych.

20.08.2018
20:25
Chrome 69 zmiany
REKLAMA
REKLAMA

Google Chrome w wersji 69 ma przynieść nowy wygląd przeglądarki dla wszystkich systemów. Aktualizacja spodziewana jest na wrzesień i ma dotyczyć zarówno mobilnej, jak i desktopowej odsłony.

Nowy wygląd będzie najprawdopodobniej wiązał się z wprowadzeniem zmian, które powoli ale systematycznie pojawiają się w coraz to nowych aplikacjach Google. Piszę prawdopodobnie, bo o ile wiadomo, że zmiany w wyglądzie nastąpią, to nie zostało wyszczególnione jakie dokładnie. Można jednak z czystym sumieniem założyć, że to ciąg dalszy wprowadzania na komputery i komórki Material Theme, nowej odsłony Material Design, która pojawiła się na Chrome Canary. Można ją uruchomić na Chrome 68.

Chcę żyć w przyszłości. Jak uruchomić nowy wygląd Google Chrome?

Z części zmian można korzystać już teraz i to od jakiegoś czasu, ale trzeba je wymusić za pomocą stosownych komend. W przypadku Chrome’a dla Windows i macOS powinniśmy wpisać w pasku adresu komendę chrome://flags/#top-chrome-md i wybrać opcję Refresh w polu UI Layout for the browser’s top chrome, a następnie zrestartować przeglądarkę. W iOS komenda jest ta sama jednak wybieramy opcję UI Refresh Phase 1. Na Androidzie wystarczy wkleić komendę chrome://flags/#enable-chrome-modern-design i można cieszyć się nowym wyglądem.

Przeglądarka Google Chrome class="wp-image-775120"

Google konsekwentnie wprowadza Material Theme do aplikacji.

Material Theme to przede wszystkim dużo bieli, zaokrąglone rogi, brak wypełnienia ikon i zastosowany w istotnych miejscach font Google Sans. W przeglądarce nie wszystkie te cechy będą się rzucać w oczy, ale te, które będą, wyglądają naprawdę dobrze.

Moją ulubioną zmianą jest lepsze wizualne oddzielenie otwartej zakładki od milionów innych, które mam pootwierane w próżnej nadziei, że kiedyś do nich wrócę. Podobają mi się też zaokrąglone rogi okienek.

Dużo więcej zmian zauważą jednak użytkownicy iPhone’ów. Tam Material Theme to mała rewolucja. Pojawia się nowy pasek na dole ekranu i nowe menu. Posiadacze Androidów mogą się też cieszyć nowymi rozwiązaniami, choć te nie mają już tak drastycznego charakteru.

REKLAMA

Do nowego wyglądu miłośnicy zmian i Design Theme mogli się już przyzwyczajać od jakiegoś czasu. Teraz przyszedł czas na to, żeby sentymentalni zwolennicy zwykłego Material Design wyciągnęli chusteczki i zaczęli się godzić z faktem, że idzie nowe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA