Jaki powinien być Smart Home z prawdziwego zdarzenia?

Lokowanie produktu

Obecnie systemy zarządzania budynkami składają się z wielu różnorodnych modułów zawierających ogromną liczbę opcji. Jeżeli ktoś dopiero zaczyna przygodę z takimi rozwiązaniami, ich obsługa może być skomplikowana. Tutaj do akcji wkraczają aplikacje mobilne, dzięki którym poradzi sobie z tym nawet laik.

24.08.2018 14.57
Nowoczesny dom to nie jest już tylko futyrystyczna wizja z Jetsonów VisionBMS

Tydzień. Mniej więcej tyle czasu zajmuje użytkownikowi aplikacji zweryfikowanie, czy dalej chce jej używać. Od aplikacji najczęściej oczekujemy tego, co stanowi o jej największej wartości czyli przydatnych i łatwo dostępnych funkcji oraz intuicyjnej obsługi. Zadaniem aplikacji jest przede wszystkim podawanie bieżącego stanu urządzeń w inteligentnym budynku oraz umożliwienie sterowania nim każdemu użytkownikowi.

Jednym z systemów, które posiadają wygodną i użyteczną aplikację mobilną, jest stworzony przez APA Group Vision BMS. Aplikacja Vision BMS 2.0 jest zintegrowana z jednostką centralną oraz z poszczególnymi urządzeniami w budynku, by umożliwiać sterowanie funkcjami systemu z dowolnego miejsca, w dowolnym momencie.

 class="wp-image-789571"

Sam interfejs został zaś zaprojektowany w taki sposób, by to użytkownik decydował, co ma być w nim widoczne. Ekrany mogą przybrać uproszczony charakter z dostępem do podstawowych funkcji, ale możliwe jest też wybranie bardziej rozbudowanego układu, który umożliwia dostęp do bardziej skomplikowanych działań.

Co powinien mieć interfejs aplikacji do sterowania?

Dobra aplikacja musi mieć przemyślany UI, czyli interfejs użytkownika. Dzięki temu dobry będzie też UX (user experience), czyli doświadczenia użytkownika. Jest to całość wrażeń, jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu. Tworząc go, w tym przypadku aplikację, należy pamiętać, że użytkownikami aplikacji nie zawsze będą osoby technicznie biegłe, takie jak np. inżynierowie. Najczęściej będą to laicy, którzy chcą tylko korzystać z programu, a nie się na nim znać.

Co zatem powinno znaleźć się w ramach przyjaznego interfejsu? Przykład dobrze zaprojektowanego interfejsu znajdziemy w nowej aplikacji Vision BMS 2.0 Jego największe zalety to:

Nowoczesny design i personalizacja

Nowoczesny, przejrzysty design pozwala na wybór szaty graficznej. Użytkownik może dostosować układ i widok do swoich preferencji kolorystycznych.

Szybka konfiguracja widoków dla integratora

W nowej wersji aplikacji wiązanie funkcji i akcji z elementem graficznym ograniczono do zupełnego minimum. Aplikacja sama dobiera formę graficzną przycisku czy sygnalizatora do konfigurowanej funkcji w taki sposób, by zapewnić jej spójną formę i maksymalnie dostępne funkcje.

 class="wp-image-789574"

Uniwersalna platforma

Uniwersalna platforma współdzieli funkcje pomiędzy rozwiązaniem mobilnym i panelami ściennymi – z tych samych widoków można korzystać zarówno na panelu ściennym, jak i na własnym smartfonie czy tablecie.

Gotowość do odtwarzania scenariuszy, scen i sekwencji

Interfejs użytkownika został przygotowany pod kątem wywoływania gotowych scenariuszy, scen i sekwencji – dzięki temu jest prosty i intuicyjny. Użytkownik nie musi skupiać uwagi np. na sterowaniu każdą oprawą osobno. Za jednym kliknięciem może wywołać scenariusz np. „Kino”, który spowoduje przygotowanie przestrzeni salonu do oglądania filmu.

Możliwość podglądu obrazu z kamer

Aplikacja pozwala na podgląd obrazu z kamer sieciowych wykorzystujących protokół RTSP, co daje użytkownikowi bardzo szerokie pole do działania i szybkiej reakcji w razie zagrożenia. Obraz z kamery jest transmitowany bezpośrednio do aplikacji mobilnej z pominięciem serwera BMS.

Jedna wybrana funkcja dla każdego

Interfejs przygotowany w taki sposób, aby każdy mógł korzystać z jednej wybranej funkcji w pokoju, np. sterowania oświetleniem. Dostęp do pozostałych funkcji sterowniczych użytkownik zyskuje, gdy poda kod PIN.

Podział na dwa obszary: widget mobilny i lista przycisków mobilnych

Widok główny aplikacji został podzielony na dwa obszary – widget mobilny oraz listę przycisków mobilnych. Widget mobilny jest zawsze widoczny i może być wyposażony w funkcje najczęściej wykorzystywane przez użytkownika, np. informacje o stanie alarmu czy temperaturze na zewnątrz. Dzięki niemu można sterować wybranymi elementami, np. bramą wjazdową, garażową.

Na widgecie znajduje się także sygnalizator wielostanowy, który pokazuje użytkownikowi stan wybranej funkcji za pomocą barwy zielonej, pomarańczowej i czerwonej.

 class="wp-image-789568"

Kliknięcie ikony otwiera Dziennik Zdarzeń systemu, w którym możemy znaleźć bardziej szczegółowe informacje o zdarzeniach mających miejsce w systemie (np. godziny uzbrojenia i rozbrojenia alarmu, osoby, które wykonywały polecenia). Pod widgetem znajduje się lista przycisków mobilnych przewijana w pionie. Przyciski te służą do wywoływania akcji, uruchamiania scenariuszy lub widoków z możliwością sterowania każdym obwodem w pomieszczeniu. Na przyciskach można wyświetlić informację zwrotną, czy dana akcja została wykonana lub jaki scenariusz jest obecnie aktywny.

Intuicyjna prezentacja danych pomiarowych

Prosta i intuicyjna prezentacja danych pomiarowych na wykresach rocznych, miesięcznych, tygodniowych czy dziennych to ważny element interfejsu. W aplikacji możemy sprawdzić zarówno przebiegi bieżące, jak i dane dotyczące zużycia mediów. Wykresy bieżące sygnalizują użytkownikowi przekroczenia (w dół i/lub górę) względem wartości średniej obliczonej za dany okres czasu. W ten sposób można łatwo identyfikować problemy np. spadki napięć od razu po otworzeniu widoku z wykresem.

Ważne dane w jednym miejscu

Nowy interfejs aplikacji znacznie ułatwia kontakt z integratorem systemu. Dane użytkownika takie jak telefon, adres mailowy są przechowywane w aplikacji. W razie jakichkolwiek problemów użytkownik wybiera jedynie odpowiednią opcję na ekranie, co powoduje wykonanie bezpośredniego połączenia telefonicznego lub wysłanie wiadomości mailowej do specjalisty. System podpowiada także, jakie elementy warto sprawdzić, kiedy nie można połączyć się z aplikacją serwerową.

Ulepszony interfejs - obsługa w zasięgu ręki

Miarą dobrze zaprojektowanego systemu zarządzającego automatyką budynkową jest prosta i intuicyjna obsługa, którą umożliwia przyjazny interfejs aplikacji na urządzenia mobilne - jak w przykładzie Vision BMS 2.0. Dostosowanie układu i dostępnych funkcji do potrzeb oraz możliwości użytkownika powoduje, że zarządzanie inteligentnym domem lub biurem staje się niezwykle proste i w pełni intuicyjne. Korzystanie z zaawansowanych funkcji zautomatyzowanego budynku jest teraz w zasięgu ręki każdego użytkownika obiektu.

Materiał powstał we współpracy z firmą APA Group Vision BMS

Lokowanie produktu
Najnowsze