REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Dla kogo i kiedy Android 9 Pie? Pełna lista smartfonów, które dostaną aktualizację

Android P nie jest już dłużej Androidem P. Wiemy, że nowa wersja systemu Google nazywa się Android Pie i wiemy też, które smartfony mogą pobrać aktualizację już dziś, a które zrobią to niebawem. Wiemy również, kto będzie musiał poczekać trochę dłużej.

06.08.2018
19:00
Dla kogo i kiedy Android 9 Pie? Pełna lista smartfonów, które dostaną aktualizację
REKLAMA
REKLAMA

Jakiś czas temu Google ogłosił Projekt Treble, który miał sprawić, że smartfony zaczną szybciej dostawać aktualizacje Androida. I choć niektórzy stwierdzą, że niewiele się od tamtego czasu zmieniło, to twórcy Androida są innego zdania. Inżynierowie Google w rozmowie ze Spider’s Web stwierdzili, że Projekt Treble działa i na dowód tego podali listę smartfonów, które szybko otrzymają aktualizację do Androida 9 Pie.

Kto dostanie Androida 9 Pie dzisiaj?

Google Android Pie - kiedy aktualizacja? class="wp-image-603515" title="Google Android Pie - kiedy aktualizacja?"

Google Pixel, Pixel XL, Google Pixel 2 i Pixel 2 XL.

Pierwsza generacja smartfonów Pixel może już dzisiaj pobrać aktualizację Androida Pie. Wcześniej smartfony te brały udział w beta testach. Niestety prawdopodobne jest, że Android Pie dla oryginalnych Pixeli będzie ostatnią dużą aktualizacją, gdyż producent zapowiedział, że nowe wersje systemu dla tych urządzeń będą wypuszczane do października 2018 r. Pixele mogą jednak liczyć na wsparcie i łatki bezpieczeństwa. Te trafiają na smartfony Google co miesiąc i trafiać będą do października 2019 r.

Najnowsze (choć już niedługo) Pixele już dzisiaj mogą pobrać Androida Pie, a posiadacze tych smartfonów mogą spać spokojnie. Znając Google’a, otrzymają oni również kolejną wersję systemu Android. Androida R.

Kto dostanie Androida Pie przed zimą?

Kto dostanie Androida 9 Pie jesienią? class="wp-image-689128" title="Kto dostanie Androida 9 Pie jesienią?"

Google zapewnia, że Androida Pie do końca jesieni dostaną smartfony, które brały udział w beta testach Androida P, a nie są Pixelami. Są to następujące modele: Essential Phone, Nokia 7 plus, OnePlus 6, Oppo R15 Pro, Sony Xperia XZ2, Vivo X21UD, Vivo X21, Xiaomi Mi Mix 2S.

Również smartfony z serii Android One załapią się na ciasto zanim zacznie się zima. Są to m.in. modele: Xiaomi Mi A2, Xiaomi Mi A2 Lite, BQ Aquaris X2, BQ Aquaris X2 Pro, Nokia 8 Sirocco, Nokia 6, Xiaomi Mi A1 oraz Moto X4.

Kto dostanie Androida 9 Pie zimą i później?

Cała reszta. Google nie potrafi zagwarantować, które smartfony tworzone przez zewnętrzne firmy, niebędące członkami programu beta testów i programu Android One, dostaną aktualizację systemu. Twórca Androida nie podaje też żadnych ram czasowych, a doświadczenie uczy nas, że niektóre z Samsungów, Huaweiów, Asusów, czy Soniaków dostaną aktualizację na kwartał, dwa, trzy, cztery albo jeszcze póżniej, albo wcale.

Powodów do płaczu jednak nie ma.

Kiedyś sytuacja na rynku androidowych smartfonów wyglądała inczej. Gorzej.

Tylko Nexusy dawały użytkownikowi gwarancję otrzymywania regularnych aktualizacji. Jednak Nexusów było mało, nie było w czym w zasadzie wybierać, a ich dostępność była i tak bardzo ograniczona.

REKLAMA

Dzisiaj jest inaczej. Mamy kilka Pixeli do wyboru, sporo modeli biorących udział w beta testach oraz masę urządzeń z serii Android One. Jeśli komuś zależy na aktualizacjach systemu, to na pewno znajdzie na rynku coś dla siebie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA