REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Naukowcy potwierdzili istnienie podziemnego jeziora na Marsie

Włoscy naukowcy oznajmili właśnie światu, że na Marsie znajduje się podziemne jezioro. Zbiornik znajduje się na południowym biegunie planety i przykryty jest grubą warstwą lodu.

26.07.2018
9:37
woda-na-marsie-2
REKLAMA
REKLAMA

Odkrycie to było możliwe dzięki włoskiemu instrumentowi radarowemu Marsis (ang. Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding), który jest zamontowany na pokładzie orbitera Mars Express. Marsis to georadar, dzięki któremu możemy badać strukturę powierzchni Czerwonej Planety.

Działanie Radarowego Wysokościomierza Sondowania Podpowierzchniowego można w skrócie opisać mniej więcej tak: Marsis wysyła sygnał radarowy w kierunku powierzchni Marsa i sprawdza z jaką siłą zostanie on odbity. Jeśli sygnał trafi w wodę, wraca on znacznie silniejszy, niż w przypadku odbicia się od skał (najczęściej jest to granit).

Woda na Marsie jest zbyt głęboko, żeby nam się do czegoś przydała.

Woda na marsie została odkryta dzięki włoskiemu urządzeniu MARSIS. class="wp-image-774610"

Odkrycie to właściwie nie zmienia zbyt wiele, jeśli chodzi o nasze postrzeganie Marsa. Istnienie wody w stanie ciekłym już wcześniej sugerowane było przez naukowców zajmujących się badaniem tej planety. Wiemy też, że woda miała duży wpływ, jeśli chodzi o kształtowanie rzeżby tererenu w czasach, w których Mars posiadał jeszcze atmosferę.

Potem, na skutek jej stopniowej utraty, życiodajny płyn zmienił swój stan skupienia i został uwięziony w formie lodowych kryształów. Jak się jednak okazuje, na Marsie istnieje chociaż jeden zbiornik z wodą w stanie płynnym.

Samo jezioro jest raczej niewielkich rozmiarów. Z danych przekazanych przez Marsis wynika, że ma ono ok. 20 km średnicy, mniej więcej metr glębokości i znajduje się ok. 1,5 km pod powierzchnią planety. Tak duża głębokość sprawia, że w najbliższej przyszłości nie będziemy w stanie pobrać stamtąd żadnych próbek.

REKLAMA

Szkoda. Marsjańskie jezioro na takiej głębokości mogłoby zdradzić nam co nieco na temat historii Czerwonej Planety. Niepoprawni optymiści liczą zapewne dodatkowo na odkrycie tam jakichś form życia, chociaż w tej kwestii nie wstrzymywałbym oddechu.

Woda w podziemnym jeziorze ma prawdopodobnie ujemną temperaturę. W stanie ciekłym utrzymują ją: wysokie ciśnienie oraz domieszka takich pierwiastków, jak magnez, wapń, czy sód (których istnienie na Marsie potwierdziliśmy już wcześniej).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA