REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Tanie tablety Surface Go będą niewiele wolniejsze od trzykrotnie droższego MacBooka

Tanie tablety Microsoftu, mające być odpowiedzią na rosnące zagrożenie rynku PC ze strony iPada, zdołały już zawstydzić komputery konkurencji. Mimo iż jeszcze nie zostały nawet oficjalnie zapowiedziane.

05.07.2018
20:03
Surface Go kontra MacBook: tablet Microsoftu ma zawstydzić Apple'a
REKLAMA
REKLAMA

Surface Go (nazwa niepotwierdzona) mają być pierwszymi od lat sprzętami Microsoftu, przeznaczonymi dla innego rodzaju użytkownika niż zamożni profesjonalista czy entuzjasta. Tablety te mają być oferowane w podobnych cenach co iPady, stanowiąc dla nich ciekawą alternatywę. Trudno się dziwić: urządzenia Apple’a stają się coraz funkcjonalniejsze i dla coraz większej grupy użytkowników z powodzeniem zastępują klasyczne laptopy – również jako urządzenia do pracy i nauki.

Urządzenia będą sprzedawane z procesorami Pentium. Tańsza wersja ma zawierać układ Pentium Silver N5000 – czterordzeniowy procesor z rodziny Gemini Lake. Droższa z kolei dysponować ma układem Pentium Gold 4410Y lub 4415Y z architekturą Kaby Lake. Pojawi się też wersja z modemem LTE. Tablety będą sprzedawane w edycjach z 4 GB RAM lub 8 GB RAM i będą pracować pod kontrolą 64-bitowego Windows 10 Pro.

Urządzenia mają mieć 10-calowe wyświetlacz i zaokrąglone krawędzie. Nie będą dysponować własnościowym złączem Surface Connector – zostanie ono ponoć zastąpione złączem USB-C. Tablety mają być wyposażone w surface’owy stojak i oferować około 9 godz. pracy na akumulatorze.

Co to oznacza w praktyce? Okazuje się, że tanie Surface Go wydajnością ponoć gonią ubiegłorocznego MacBooka.

Według benchmarku OpenCL, jaki został opublikowany przez byłego już pracownika Microsoftu, Surface Go wydajnością zbliża się do znacznie droższego laptopa konkurencji. Surface Go w wersji z Pentium 4415Y goni w szybkości przeliczeń w ramach frameworku OpenCL MacBooka z Core i5-7Y54. Z samego testu dowiedzieliśmy się również, że 4-gigabajtowa wersja tabletu Microsoftu wykorzystywać będzie pamięci DDR3 932 MHz. Surface Go w wersji z lepszym procesorem zdobył 15992 punkty, natomiast przynajmniej dwukrotnie droższy od niego MacBook 17647 punktów.

REKLAMA

Test oczywiście został dobrany w sposób dość wybiórczy. OpenCL to framework pozwalający na pisanie aplikacji, które – w pewnym uproszczeniu – mogą dzielić w dowolny sposób zasoby mocy obliczeniowej zapewniane przez układy CPU i GPU. Wykorzystują go, między innymi, popularne przeglądarki internetowe czy aplikacje takie, jak Photoshop, GIMP, Maya, Final Cut czy LibreOffice. Wydajność innych aplikacji może się różnić. Nie znamy też pozostałych różnic między MacBookiem a Surface Go – może się okazać, że w bardzo wielu innych aspektach sprzęt Apple’a zdeklasuje ten od Microsoftu

Nie zmienia to jednak faktu, że Surface Go rzekomo będzie sprzedawany w cenie poniżej 2 tys. zł. MacBook w testowanej tu konfiguracji to wydatek 8 tys. zł w oficjalnym sklepie Apple’a. Jeżeli cytowany benchmark nie został sfałszowany, to tablety Microsoftu już teraz zdążyły zawstydzić pośrednią konkurencję.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA