REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Podróże

Pożary w Grecji zagrażają mieszkańcom i turystom. Jak uzyskać pomoc podczas urlopu mając do dyspozycji tylko smartfon?

Trawiące Grecję pożary zbierają śmiertelne żniwo. Pochłonęły już 60 osób, w tym Polkę i jej syna. Niektórych tragedii na wakacjach nie da się uniknąć, warto jednak jechać na urlop przygotowanym. By wiedzieć, jak się zachować w obliczu zagrożenia.

24.07.2018
15:12
Pożary w Grecji zagrażają mieszkańcom i turystom
REKLAMA
REKLAMA

To, co aktualnie dzieje się w Grecji, jest wyjątkowo zasmucające. Klęska pożaru pochłonęła już 60 ofiar, kolejne 150 jest rannych. Ogień nie jest wybredny, stanowi śmiertelne zagrożenie zarówno dla mieszkających tam Greków, jak i urlopowiczów przebywających w Grecji w ramach odpoczynku od trudów codzienności.

Wiemy już, że wśród ofiar znajdują się dwie osoby z Polski – matka i jej syn. Trzymamy kciuki za to, by lista poszkodowanych się nie powiększała. Ogień zaczął się rozprzestrzeniać od miejscowości Kineta, znajdującej się 50 km od Aten. Władze kraju osiągnęły stan klęski żywiołowej. Apelują o czujność i rozsądek – niemałą część ofiar ogień pochłonął z zaskoczenia.

Jak reagować w razie wakacyjnej tragedii? Co robić w razie problemów?

Przede wszystkim należy wyjechać na urlop przygotowanymi. To oznacza zanotowanie w naszym OneNote, Keep czy innej podobnej aplikacji najważniejszych informacji na temat miejsca, do którego się udajemy. Tymi sprawami należy się zainteresować z pewnym wyprzedzeniem przed wyjazdem.

Należy sprawdzić listę obowiązkowych i rekomendowanych szczepień pod względem warunków panujących w miejscu docelowym. To pozwoli nam uniknąć groźnych chorób, na które nasze organizmy nie są uodpornione. Nie zapomnijmy też o ubezpieczeniu – jedziemy w nieznane nam miejsce, nikt nie wie, jak miłe i niemiłe przygody mogą nas spotkać, narażając nas na nieprzewidziane wydatki w kwotach, którymi możemy nie dysponować.

Należy też pamiętać o zachowaniu doraźnej ostrożności. Podczas urlopu nie nośmy przy sobie dużej ilości gotówki, pamiętajmy o pilnowaniu naszych kosztowności i dokumentów – tym ostatnim warto zrobić kopie, dla siebie i zaufanej osoby, która pozostaje w kraju. Należy pamiętać też o stosowaniu się do obyczajów panujących w danym kraju.

Bardzo ważną rzeczą jest zanotowanie kontaktu do polskiego konsula urzędującego w kraju, do którego się udajemy.

To właśnie konsul będzie dla nas ostatnią deską ratunku w razie niebezpieczeństwa. W przypadku utraty paszportu lub innych dokumentów podróży konsul może wydać paszport tymczasowy na powrót do kraju. Może też pośredniczyć w nawiązaniu kontaktu z krewnymi lub znajomymi w Polsce, a w uzasadnionych przypadkach pośredniczyć przy przekazywaniu pieniędzy od bliskich na powrót do domu, lub w skrajnych udzielić pożyczki na ten cel.

Należy jednak pamiętać, że konsul nie jest naszym adwokatem ani prawnikiem, biurem kredytowym czy informacją turystyczną. Jego zadaniem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa podczas pobytu w kraju, w którym urzęduje. W razie tragedii takiej, jak trwająca klęska żywiołowa w Grecji, jego pomoc może być nieoceniona.

W telefonie warto mieć stosowne aplikacje na wakacje. Podpowiedzą, co robić w razie tragedii.

Nie traktujmy naszego telefonu jako potencjalnego rozwiązania wszystkich naszych problemów. Pamiętajmy jednak, że może on być bardzo użytecznym narzędziem, nie tylko podczas spokojnego wypoczynku. Pamiętajmy o tym, że najważniejsze informacje możemy mieć zawsze przy sobie dzięki chmurowym notatnikom. Nie zapominajmy, że dobra mapa internetowa pomoże nam się odnaleźć w obcym miejscu. Z kolei aplikacje do tłumaczenia obcych języków pomogą nam porozumieć się z lokalną ludnością w razie potrzeby. I najważniejsze: zadbajmy o to, by mieć stały i niedrogi dostęp do Internetu, lub – jeżeli koszty tego są zbyt wysokie – by wszystkie potrzebne nam informacje były w pamięci telefonu również po wyłączeniu transferu danych.

Pożary w Grecji 2018: jak uzyskać pomoc podczas urlopu? Poradnik, polecane aplikacje na wakacje class="wp-image-773689" title="Pożary w Grecji 2018: jak uzyskać pomoc podczas urlopu? Poradnik, polecane aplikacje na wakacje"
REKLAMA

Godną zwrócenia szczególnej uwagi jest aplikacja iPolak stworzona na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest dostępna na Androida, iOS-a i na Windows Phone / Windows 10 Mobile. Sprawdzimy w niej bezpieczeństwo w kraju, do którego podróżujemy i otrzymamy powiadomienie o zbliżającym się niebezpieczeństwie, gdy będziemy już na miejscu. Oferuje też ona podstawowe informacje dotyczące obyczajów, kultury i dogodnych sposobów podróżowania. Umożliwia też szybki kontakt z konsulem.

Na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajduje się też lista polskich placówek za granicą (ambasady, konsulaty, itp.). Warto dodać tę stronę do ulubionych przed wyjazdem, aby w nagłej sytuacji nie tracić czasu na szukanie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA