REKLAMA

[Aktualizacja] Netflix może wprowadzić droższy plan oraz przyciąć liczbę urządzeń

Mam nadzieję, że to wyłącznie dziennikarska kaczka, która nie znajdzie odzwierciedlenia w rzeczywistości. Według redakcji 9toMac5 Netflix planuje implementację najdroższego planu abonamentowego o nazwie Ultra, przy obcięciu liczby jednoczesnych widzów na konto dla pozostałych rodzajów subskrypcji.

04.07.2018 07.37
Netflix chce wprowadzić plan Ultra i przyciąć liczbę urządzeń
REKLAMA
REKLAMA

Aktualizacja: Po opublikowaniu tekstu skontaktował się z nami przedstawiciel Netfliksa i przesłał nam oficjalne stanowisko firmy. Publikujemy je na końcu tekstu. 

Aktualnie z Netfliksa można korzystać za pośrednictwem trzech planów abonamentowych. Podstawowy pozwala oglądać treści na jednym urządzeniu, do tego wyłącznie w jakości SD. Standard umożliwia korzystanie z dwóch urządzeń jednocześnie, na których obejrzymy treści w jakości HD. Najdroższym planem jest Premium - dzięki niemu wymagający widzowie zobaczą treści 4K HDR na aż czterech urządzeniach w tym samym momencie.

Najdroższy plan kosztuje aktualnie 52 zł. Jak na usługę VoD, to naprawdę dużo. Zwłaszcza gdy porównamy tę stawkę na przykład z konkurencyjnym Showmaksem, gdzie abonament wynosi równe 20 zł. Mimo wysokich cen Netflix rzekomo rozważa wprowadzenie jeszcze droższego planu subskrypcji. Co najgorsze, użytkownicy tej platformy nie dostaną niczego ekstra za przesiadkę na nowy, najdroższy abonament. Stracą za to ci, którzy pozostaną przy modelach Premium oraz Standard.

 class="wp-image-762967"
Aktualne plany Netfliksa w Polsce

Plan Ultra ma być tym, czym dzisiaj jest Premium. Z kolei oferta Premium stanie się gorsza.

Według redakcji 9toMac5 Premium po zmianach w cenniku będzie obsługiwać wyłącznie dwa urządzenia jednocześnie. Aktualnie obsługa maksymalnie dwóch urządzeń wchodzi w skład planu Standard, ale ten ma zostać zredukowany tylko do jednego urządzenia. Jeżeli klient będzie chciał pozostać przy czterech jednocześnie uruchomionych źródłach obrazu na jednym koncie, nie pozostanie mu nic innego, jak kupno najdroższej opcji Ultra.

Plan Ultra ma kosztować 17 euro - o 3 euro więcej od subskrypcji Premium. Jeśli plotki staną się prawdą, w Polsce za najdroższy wariant Netfliksa przyjdzie nam zapłacić 65 - 70 zł. Jak na odnawialny comiesięcznie rachunek to naprawdę zawrotna kwota. Zwłaszcza jeżeli abonament opłacamy sami, chcąc zapewnić dostęp do treści Netfliksa wszystkim domownikom w wieloosobowej rodzinie.

PodstawowyStandardPremiumUltra
Cena za miesiąc34 zł43 zł52 zł65 zł
Jakość obrazuSDHD4K4K
Jednoczesne urządzenia1124
Urządzenia offline1124
ZmianyBrak1 urządzenie zamiast 22 urządzenia zamiast 4Brak

Rzekome zmiany w cenniku są wymierzone w użytkowników kupujących konta Netflix do podziału.

Liczba jednocześnie uruchomionych urządzeń dla jednego konta bardzo często definiuje, ilu użytkowników może maksymalnie pomieścić się w obrębie jednego planu abonamentowego. Dotychczasowy Premium za 52 zł pozwala zmniejszyć wydatek do 13 zł od osoby. Oczywiście o ile znajdzie się trzech innych internautów chętnych do wspólnego opłacania Netfliksa w 4K.

Po wprowadzeniu planu Ultra subskrypcja dzielonego Premium nie byłaby już tak opłacalna. Dwóch użytkowników musiałoby łożyć 26 zł miesięcznie. To wzrost aż o 100 proc. względem dzielonej stawki sprzed plotkowanych zmian w cenniku. Lepiej wypada rzekomy plan Ultra. Jeśli ten będzie kosztował 65 zł, a będą chciały go opłacać cztery osoby, każda z nich wyda 16 zł i 25 gr. Wzrost ceny o nieco ponad 3 zł będzie do przełknięcia na dzielonym koncie, a Netflix dostanie więcej pieniędzy do budżetu. Wilk syty i owca cała.

Niestety, na ewentualnych zmianach ucierpią prawdziwe gospodarstwa domowe. Takie, w których z Netfliksa korzysta się za pośrednictwem SmartTV w salonie, a także konsoli, tabletu, smartfonu, stacjonarnego komputera i laptopa. Rodziny wielodzietne przywiązane do platformy VoD będą musiały rozważyć przejście na pakiet Ultra, aby każdy z domowników mógł oglądać swoje programy bez wchodzenia w drogę innym członkom rodziny.

Aktualizacja: mamy oficjalne stanowisko Netflix Polska

REKLAMA

Kilka godzin po publikacji naszego materiału oficjalne stanowisko na temat rzekomych zmian w cenniku zajął polski oddział Netfliksa. Wiadomość nadesłana do redakcji Spider's Web brzmi następująco:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA