REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Operatorzy

Jak włączyć roaming? Zrób to, żeby za granicą nie zostać bez kontaktu ze światem

Nie ma nic gorszego, jak pojechać na wakacje i zostać bez kontaktu ze światem. Podpowiadamy, jak włączyć roaming w swoim telefonie i na swojej karcie SIM.

jak włączyć roaming
REKLAMA
104 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Kiedyś telefon podczas podróży zagranicznych służył przede wszystkim do wykonywania połączeń. Osobom na urlopach pozwalał być w kontakcie z bliskimi, którzy zostali w kraju. Szefowie mogli z kolei reagować na ewentualne kryzysy, a pracownicy rozmawiać z przełożonymi np. podczas podróży służbowych.

Na korzystanie z telefonu za granicą pozwala tzw. roaming.

Roamingiem określa się usługę, która umożliwia korzystanie z zasięgu innego operatora. Oprócz roamingowego krajowego, który wykorzystuje Play oraz operatorzy wirtualni tacy jak Mobile Vikings i Virgin Mobile, wyróżnia się roaming zagraniczny. To dzięki temu telefon z polską kartą SIM może łączyć się ze stacjami bazowymi zagranicznych telekomów.

O roaming warto zadbać. Czasy się zmieniły, a telefon służy nie tylko do dzwonienia, ale jest terminalem dającym dostęp do mobilnego internetu. Dzięki temu można nie tylko zadzwonić do rezydenta w hotelu, ale też samemu zamówić taksówkę w obcym mieście lub sprawdzić okoliczne atrakcje turystyczne. Roaming pozwala z takich udogodnień skorzystać w innym kraju.

jak włączyć roaming class="wp-image-775375"

Jak włączyć roaming na karcie SIM?

Roaming jest domyślnie aktywny na większości kart SIM. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że z jakiegoś powodu roaming został zablokowany. Wtedy po wyjeździe z kraju abonent zostanie odcięty od sieci… i nie będzie mógł nawet zadzwonić na infolinię, aby aktywować tę usługę.

Z tego względu nie zaszkodzi przed wyjazdem zagranicznym upewnić się, że roaming na wykorzystywanej karcie SIM jest aktywny. Aby to sprawdzić, a w razie potrzeby włączyć roaming, należy skontaktować się z biurem obsługi klienta swojego operatora lub udać się do salonu.

Ustawienia dotyczące roamingu można znaleźć też na stronie internetowej operatora po zalogowaniu się na konto abonenckie. Można poszukać ich również w aplikacji mobilnej swojej sieci, jeśli taka jest dostępna.

jak włączyć roaming internet class="wp-image-775378"

Jak włączyć roaming w telefonie?

Po wyjeździe za granicę może się jednak okazać, że pomimo aktywnego roamingu na karcie SIM, telefon nie chce się połączyć z siecią zagranicznego operatora. Winne mogą być temu ustawienia telefonu. Aby umożliwić urządzeniu działanie w roamingu, trzeba w ustawieniach wybrać opcję Automatyczny wybór sieci.

Zdarza się, że w urządzeniu wybrana została opcja Ręczny wybór sieci. Czasem korzystają z tego klienci telekomów, które korzystają z roamingu krajowego, takich jak Play. Jeśli w telefonie został wybrany na sztywno jeden polski operator, to urządzenie nie połączy się z zagranicznym.

Menu ustawień może różnić się w zależności od modelu urządzenia, wersji oprogramowania oraz nakładki na system od producenta. Zwykle, aby włączyć roaming w telefonie, trzeba udać się do menu Ustawienia / Telefon / Sieć. Czasem trzeba też osobno w innym menu pozwolić urządzeniu na transmisję danych w roamingu.

jak wyłączyć roaming class="wp-image-775381"

Jak wyłączyć roaming?

Dzięki zasadzie roam like at home w Unii Europejskiej w przypadku większości taryf można korzystać z usług telekomunikacyjnych jak w kraju. Operatorzy dorzucają też paczkę danych do wykorzystania w roamingu. Niestety poza Unią Europejską nie jest już tak wygodnie i tanio. Dlatego nic dziwnego, że ktoś może się zastanawiać, jak wyłączyć roamingu.

REKLAMA

Ceny usług w roamingu w krajach egzotycznych mogą okazać się bardzo wysokie. Nawet w Szwajcarii, która leży w Europie, ale nie jest członkiem Unii Europejskiej, wysłanie zdjęcia na Facebooka może kosztować ponad 100 zł, o czym raz się boleśnie przekonałem. Bywa to też problematyczne w obszarach przygranicznych, gdy telefon stale zmienia sieć na zagraniczną.

Aby uniknąć niespodzianek, można przełączyć telefon w Polsce na ustawienie Ręczny wybór sieci i dezaktywować transmisję danych w roamingu. Jeśli ktoś jest jednak pewien, że nie chce korzystać z roamingu zagranicznego, a przy okazji nie chce rezygnować z roamingu krajowego, może złożyć stosowną dyspozycję w biurze obsługi klienta u swojego operatora.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA