REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Jak włączyć roaming? Zrób to, żeby za granicą nie zostać bez kontaktu ze światem

Nie ma nic gorszego, jak pojechać na wakacje i zostać bez kontaktu ze światem. Podpowiadamy, jak włączyć roaming w swoim telefonie i na swojej karcie SIM.

30.07.2018
19:39
jak włączyć roaming
REKLAMA
REKLAMA

Kiedyś telefon podczas podróży zagranicznych służył przede wszystkim do wykonywania połączeń. Osobom na urlopach pozwalał być w kontakcie z bliskimi, którzy zostali w kraju. Szefowie mogli z kolei reagować na ewentualne kryzysy, a pracownicy rozmawiać z przełożonymi np. podczas podróży służbowych.

Na korzystanie z telefonu za granicą pozwala tzw. roaming.

Roamingiem określa się usługę, która umożliwia korzystanie z zasięgu innego operatora. Oprócz roamingowego krajowego, który wykorzystuje Play oraz operatorzy wirtualni tacy jak Mobile Vikings i Virgin Mobile, wyróżnia się roaming zagraniczny. To dzięki temu telefon z polską kartą SIM może łączyć się ze stacjami bazowymi zagranicznych telekomów.

O roaming warto zadbać. Czasy się zmieniły, a telefon służy nie tylko do dzwonienia, ale jest terminalem dającym dostęp do mobilnego internetu. Dzięki temu można nie tylko zadzwonić do rezydenta w hotelu, ale też samemu zamówić taksówkę w obcym mieście lub sprawdzić okoliczne atrakcje turystyczne. Roaming pozwala z takich udogodnień skorzystać w innym kraju.

jak włączyć roaming class="wp-image-775375"

Jak włączyć roaming na karcie SIM?

Roaming jest domyślnie aktywny na większości kart SIM. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że z jakiegoś powodu roaming został zablokowany. Wtedy po wyjeździe z kraju abonent zostanie odcięty od sieci… i nie będzie mógł nawet zadzwonić na infolinię, aby aktywować tę usługę.

Z tego względu nie zaszkodzi przed wyjazdem zagranicznym upewnić się, że roaming na wykorzystywanej karcie SIM jest aktywny. Aby to sprawdzić, a w razie potrzeby włączyć roaming, należy skontaktować się z biurem obsługi klienta swojego operatora lub udać się do salonu.

Ustawienia dotyczące roamingu można znaleźć też na stronie internetowej operatora po zalogowaniu się na konto abonenckie. Można poszukać ich również w aplikacji mobilnej swojej sieci, jeśli taka jest dostępna.

jak włączyć roaming internet class="wp-image-775378"

Jak włączyć roaming w telefonie?

Po wyjeździe za granicę może się jednak okazać, że pomimo aktywnego roamingu na karcie SIM, telefon nie chce się połączyć z siecią zagranicznego operatora. Winne mogą być temu ustawienia telefonu. Aby umożliwić urządzeniu działanie w roamingu, trzeba w ustawieniach wybrać opcję Automatyczny wybór sieci.

Zdarza się, że w urządzeniu wybrana została opcja Ręczny wybór sieci. Czasem korzystają z tego klienci telekomów, które korzystają z roamingu krajowego, takich jak Play. Jeśli w telefonie został wybrany na sztywno jeden polski operator, to urządzenie nie połączy się z zagranicznym.

Menu ustawień może różnić się w zależności od modelu urządzenia, wersji oprogramowania oraz nakładki na system od producenta. Zwykle, aby włączyć roaming w telefonie, trzeba udać się do menu Ustawienia / Telefon / Sieć. Czasem trzeba też osobno w innym menu pozwolić urządzeniu na transmisję danych w roamingu.

jak wyłączyć roaming class="wp-image-775381"

Jak wyłączyć roaming?

Dzięki zasadzie roam like at home w Unii Europejskiej w przypadku większości taryf można korzystać z usług telekomunikacyjnych jak w kraju. Operatorzy dorzucają też paczkę danych do wykorzystania w roamingu. Niestety poza Unią Europejską nie jest już tak wygodnie i tanio. Dlatego nic dziwnego, że ktoś może się zastanawiać, jak wyłączyć roamingu.

REKLAMA

Ceny usług w roamingu w krajach egzotycznych mogą okazać się bardzo wysokie. Nawet w Szwajcarii, która leży w Europie, ale nie jest członkiem Unii Europejskiej, wysłanie zdjęcia na Facebooka może kosztować ponad 100 zł, o czym raz się boleśnie przekonałem. Bywa to też problematyczne w obszarach przygranicznych, gdy telefon stale zmienia sieć na zagraniczną.

Aby uniknąć niespodzianek, można przełączyć telefon w Polsce na ustawienie Ręczny wybór sieci i dezaktywować transmisję danych w roamingu. Jeśli ktoś jest jednak pewien, że nie chce korzystać z roamingu zagranicznego, a przy okazji nie chce rezygnować z roamingu krajowego, może złożyć stosowną dyspozycję w biurze obsługi klienta u swojego operatora.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA