REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

To już pewne, ludzkość ma niezaprzeczalny wpływ na zmiany klimatu Ziemi

Zespół naukowców z Lawrence Livermore National Laboratory udowodnił właśnie, że ludzie mają niezaprzeczalny wpływ na zmiany klimatyczne zachodzące na naszej planecie. Wątpię jednak, żeby te badania zmieniły podejście ludzi, którzy nadal kwestionują wpływ człowieka na ziemski klimat.

24.07.2018
18:02
antropogenicznosc-globalnego-ocieplenia
REKLAMA
REKLAMA

Chociaż nie sposób winić za to Benjamina Santera i jego zespół. Naukowcy, jako pierwsi, przeanalizowali dane satelitarne z ostatnich 40 lat. Ludzie kwestionujący antropogeniczność globalnego ocieplenia bardzo często wytykają naukowcom, że posługują się danymi pochodzącymi z naziemnych stacji meteorologicznych. Zdaniem sceptyków to źródło pozostawia wiele do życzenia.

Ludzki wpływ na globalne ocieplenie jest faktem.

Z danych zebranych z satelitów wynika jednoznacznie, że ludzkość ma wpływ nie tylko na na średnioroczną temperaturę na Ziemi, ale również na tzw. sezonowe zmiany klimatu. Chodzi o to, że emisja gazów cieplarnianych (spalanie paliw kopalnych, etc.) w połączeniu ze zmniejszającą się powierzchnią obszarów sprawia, że amplituda temperatur w lecie jest większa, niż powinna. Szczególnie w północnej hemisferze.

Porównując dane zebrane w okresie od 1976 do 2016 r. naukowcy doszli do wniosku, że szansa na tak duży i naturalny przyrost temperatury w tak krótkim czasie wynosi 1:200000, czyli 0,0005 proc.

Wiadomość ta przeszła bez żadnego echa i w ogóle mnie to nie dziwi.

REKLAMA

Tak w zasadzie, to badania zespołu prowadzonego przez Santera nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem. Moim zdaniem naukowcy dali się wciągnąć w niepotrzebną dyskusję z negacjonistami wpływu człowieka na klimat.

Analiza danych satelitarnych raczej ich nie przekona. Po prostu znajdą sobie inny argument, dzięki któremu dalej będą mogli kwestionować wyniki badań naukowych. I przez najbliższe kilkadziesiąt lat uchodzić im to będzie na sucho. W sensie: ziemski ekosystem zmienia się bardzo powoli, więc jeszcze przez jakiś czas nie musimy zbytnio przejmować się wyrządzanymi przez nas szkodami. Ten problem dotyczyć będzie dopiero przyszłych pokoleń. Smutne, ale prawdziwe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA