1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Bankowość

Bezpieczeństwo naszych finansów zależy od nas - rusza akcja Alior Banku PhishingSTOP

Phishing, czyli podszywanie się pod daną osobę lub instytucję, by wydobyć od nas wrażliwe informacje (loginy, numery kart kredytowych), ewoluuje. Przestępcy są coraz sprytniejsi i jeszcze bardziej wyrachowani. Czy wszyscy stoimy na straconej pozycji i nie pozostaje nic innego, jak tylko się bać? Nie - wystarczy zachować odpowiednią ostrożność. Warto zapamiętać hasło akcji PhishingSTOP Alior Banku: „przestępcy nie włamują się do banku. Oni włamują się do Twojego komputera”.

Alior Bank rozpoczyna akcję PhishingSTOP. alior bank PhishingSTOP

Niestety przykładów, w których przestępcy wykorzystujący phishing czują się bezkarni, nie brakuje. Używają do tego celu różnych mechanizmów. Od aukcji internetowych, przez SMS, do korespondencji mailowej. Z jednej strony często jesteśmy ostrzegani przed takimi praktykami. Z drugiej, z dnia na dzień jeszcze bardziej zabiegani w codziennej rzeczywistości stajemy się coraz mniej ostrożni.

Cyberprzestępcy wykorzystują nowe regulacje.

W ostatnim czasie na celowniku wirtualnych złodziei znalazły się głównie banki. Metoda przestępców jest dosyć prosta. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest mail do klienta. Graficznie jak najbardziej przypominający najzwyklejszą korespondencję od instytucji, do której jesteśmy od kilku lat przyzwyczajeni. W mailu informacja np. o zablokowaniu naszych środków i konieczności weryfikacji. Przesyłając swoje dane w odpowiedzi, wpadamy w sidła cyberprzestępców.

Dzisiaj, w dobie nowych regulacji prawnych jak RODO, czy unijna dyrektywa PSD2, sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Każdy z nas w związku z tym otrzymuje stosowne informacje i komunikaty, które próbują wykorzystać wirtualni złodzieje.

Alior Bank rusza z akcją PhishingSTOP.

Alior Bank podejmuje rękawice, czyli PhishingSTOP.

Chcąc chronić klientów banków, Alior Bank postanowił wypowiedzieć wojnę cyberprzestępcom i rusza z akcją edukacyjną PhishingSTOP. Pokazuje, że wirtualni złodzieje wcale nie włamują się do instytucji, ale do komputera jego klienta. Dlatego to właśnie klient powinien umieć się obronić przed tego typu atakami. A jak nie potrafi, to Alior Bank z chęcią mu pomoże.

Podczas akcji PhishingSTOP można dowiedzieć się m.in. jak odróżniać na samym początku informację fałszywą od tej prawdziwej. Ale też jak sprawdzić, czy dana strona nie jest stworzona specjalnie przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia danych. Ci, którzy ukończą phishingową edukację Alior Banku, będą w stanie również wskazać fałszywego SMS-a i uchronią się przed kradzieżą ich danych przez telefon. Wreszcie, gdy tylko zauważą podejrzane działania, będą doskonale wiedzieć, co robić.

Edukacja przez sześć lekcji.

Mądry wojownik w mgnieniu oka potrafi rozpoznać podejrzane maile. Naucz się odróżniać phishing od bezpiecznych wiadomości – tak zaczyna się pierwsza lekcja akcji Alior Banku PhishingSTOP.

W sumie kurs podzielono na sześć części. Pierwsza skupia się na tym, jak rozpoznawać podejrzane maile, czyli jak nie pozwolić cyberprzestępcom na zrobienie pierwszego kroku. Podczas lekcji numer dwa dowiemy się z kolei, za pomocą jakich mechanizmów odróżniać fałszywą stronę www.

Trzecia lekcja koncentruje się na phishingu przy użyciu wiadomości SMS. Tutaj należy zwrócić uwagę m.in. na niechlujny język, informacje zawierające m.in. błędy ortograficzne. Jak nie dać się oszukać podczas rozmowy telefonicznej – dowiemy się z kolei z lekcji numer cztery. Przedostatnie materiały edukacyjne Alior Bank dotyczą złośliwych aplikacji mobilnych. Akcja PhishingSTOP kończy się zaś lekcją poświęconą właściwym reakcjom na niepokojące działania.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Lokowanie produktu