REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Zrobiłeś dziś selfie? Odchodzimy dziś międzynarodowe święto autoportretów

21 czerwca 2018 r. to początek astronomicznego lata, czyli najdłuższy dzień w roku. Obchodzimy dziś dzień deskorolki, międzynarodowy dzień jogi, światowy dzień żyrafy (najdłuższa szyja w najdłuższy dzień, sprytne!), ale prawdopodobnie najdziwniejszym świętem obchodzonym dzisiaj jest międzynarodowy dzień selfie.

21.06.2018
20:19
Zrobiłeś dziś selfie? Dziś międzynarodowe święto autoportretów
REKLAMA
REKLAMA

Hashtag #NationalSelfieDay zwraca na Instagramie 255 tys. zdjęć, na których znajdziemy kobiety, mężczyzn, zwierzęta (serio…), osobistości telewizyjne w czasie nagrywania programów, pracowników biurowych, rodziców z dziećmi, podróżników. Słowem: wszystkich.

Zdjęcia selfie są absolutnym fenomenem naszych czasów. Widać je codziennie na Facebooku, Instagramie, Twitterze. Niektóre irytują, ale część bawi lub zaskakuje, jak np.:

Zdjęcia selfie wykonywane przez astronautów podczas spacerów kosmicznych z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej...

 class="wp-image-756955"
Fot. NASA na licencji Creative Commons.

...selfie podczas gali Oscarowej...

 class="wp-image-756958"
Fot. Bradley Cooper

...lub podczas ćwiczeń lotniczych.

 class="wp-image-756961"

Fot. Katsuhiko Tokunaga.

Pozostaje pytanie: czy na pewno wiemy, który aparat smartfona jest dziś tym głównym?

Na Spider’s Web przy testach smartfonów często używamy zwrotu, że główny aparat ma (…), a przednia kamerka (…). W dzień taki jak dziś zastanawiam się, czy główny aparat nie zmienił swojej strony. Ja co prawda robię zdecydowanie więcej zdjęć tylnym aparatem, ale patrząc po znajomych (i to nie tylko płci pięknej - pozdrawiam redaktora Kralkę!), wiele osób gro swoich zdjęć wykonuje właśnie kamerką do selfie.

Czy producenci smartfonów to widzą? Tak, ale tylko niektórzy. W zdecydowanej większości przypadków przedni aparat ma mniejszą rozdzielczość i słabszą jasność od tylnego. Jakość zdjęć z roku na rok rośnie, ale cały czas widać dysproporcję między przednią a tylną kamerką.

W takim razie jaki smartfon wybrać do najlepszych zdjęć selfie? Oto kilka propozycji.

REKLAMA
  • Samsung Galaxy S9, za bardzo dobrą jasność obiektywu. Światło f/1.7 jest prawdziwą rzadkością w przedniej kamerce, a właśnie taką wartość znajdziemy w Galaxy S9. Przekłada się to na wyższą jakość selfie w słabszych warunkach oświetleniowych, np. w pomieszczeniach. No i nie zapominajmy o funkcji AR Emoji zaszytej w przedniej kamerce.
  • Apple iPhone X, za przedni tryb portretowy z oświetleniem scenicznym. Portrety z przedniego aparatu w iPhonie X wyglądają naprawdę dobrze, a możliwość sterowania oświetleniem to ciekawy dodatek. Do tego mamy Animoji, a iOS 12 wprowadzi również MeMoji.
  • LG G7 ThinQ, za szerokokątną kamerkę do selfie, która pozwoli zmieścić w kadrze więcej niż jedną osobę bez potrzeby korzystania z selfie sticka.
  • HTC U12+ za podwójną przednią kamerkę, która potrafi wykrywać głębię, dzięki czemu rozmycie tła w zdjęciach selfie wygląda naturalniej,
  • Google Pixel 2/Pixel 2 XL za dobrze działający, stale rozwijany tryb portretowy, który coraz lepiej radzi sobie z rozmywaniem tła, mimo wykorzystania jednego obiektywu. Kto jak kto, ale Google jest dobry w algorytmy.

Czekam na moment, kiedy producenci zaczną stosować ten sam aparat z przodu i z tyłu. Jeśli już musimy oglądać dziesiątki zdjęc selfie dziennie, niech będą one tak ładne, jak to możliwe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA