REKLAMA

Przygotuj się na bezpieczniejsze Wi-Fi. Wi-Fi Alliance zapowiada nowy standard WPA3

Sieci Wi-Fi są już integralną częścią życia każdego z nas. Prawie wszędzie gdzie przebywamy, jest co najmniej jedna, a zazwyczaj o wiele więcej sieci bezprzewodowych pracujących w tym standardzie. Przesyłane za ich pomocą są dane miliardów ludzi - w tym hasła do banków, stron i prywatne zdjęcia.

27.06.2018 06.54
Przygotuj się na bezpieczniejsze Wi-Fi. Wi-Fi Alliance zapowiada nowy standard WPA3
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejszy w tej chwili protokół bezpieczeństwa sieci Wi-Fi to WPA2. Jego definicja ma już 14 lat - a kiedy powstawał, sieci bezprzewodowe odgrywały w naszym życiu diametralnie inną rolę. Od kilku lat już rozglądaliśmy się za nowym standardem. W końcu Wi-Fi Alliance - organizacja zrzeszająca firmy zainteresowane rozwojem Wi-Fi - przemówiła.

Czas na WPA3

Oficjalne wsparcie dla nowego protokołu oraz możliwość przyznawania certyfikatów WPA3 Certified to główny temat ogłoszenia, jakie Wi-Fi Alliance wydała wczoraj. Zmiana w przemyśle sieciowym będzie zapewne powolna i stopniowa - urządzenia działające z WPA2 wciąż będą działały i pozostaną wspierane.

Podobnie jak w przypadku WPA2 otrzymujemy dwie definicje protokołu WPA3: Personal - przeznaczoną dla zwykłych użytkowników oraz Enterprise - dla firm zainteresowanych najwyższymi standardami bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych. Enterprise będzie oferować 192-bitowe szyfrowanie połączenia. Urządzenia działające jedynie z protokołem WPA2 będą mogły podłączać się do sieci WPA3 dzięki specjalnemu trybowi współpracy.

Nowości dla Internet of Things

Równocześnie z ogłoszeniem wsparcia i certyfikacji nowego protokołu, Wi-Fi Alliance ogłosiła program Wi-Fi CERTIFIED Easy Connect, umożliwiający łatwiejsze ustawienia sieci w urządzenia, które nie mają wyświetlacza bądź wygodnej metody wpisywania haseł. Każdy, kto ustawiał urządzenie typu bramka telefoniczna za pomocą przycisków na telefonie wie, że wygodniejsza byłaby zdalna konfiguracja za pomocą innego urządzenia.

Szczególnie ważne jest to w dobie rosnącej liczby inteligentny urządzeń podłączonych do internetu, które pozostają zwykłymi sprzętami domowymi: kuchenek, odkurzaczy czy kamer bezpieczeństwa. Ich konfiguracja dzięki programowi Easy Connect będzie dziecinnie prosta - na urządzeniu znajduje się QR-Code, który umożliwi rozpoczęcie konfiguracji sieci za pomocą każdego smartfona.

 class="wp-image-759463"

Zwiększone bezpieczeństwo w publicznych sieciach.

REKLAMA

Kolejną nowością zawartą w informacji od Wi-Fi Alliance jest Enhanced Open. Jest to wsparcie dla lepszego szyfrowania danych w sieciach publicznych znajdujących się na lotniskach, w kawiarniach czy w halach konferencyjnych. Ustawianie haseł czy innych metod logowania jest tam niepraktyczne, co często skutkowało nieszyfrowanym połączeniem. Enhanced Open ma to zmienić i zapewnić bezpieczeństwo na wyższym poziomie nawet przy automatycznym podłączeniu do sieci bez hasła.

Dobrze widzieć, że Wi-Fi Alliance nie zajmuje się jedynie certyfikowaniem urządzeń (dotąd wydali ponad 40 tys. certyfikatów Wi-Fi Certified), ale i pracuje nad standardami zwiększającymi bezpieczeństwo każdego z użytkowników sieci bezprzewodowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA