REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

W Microsofcie bez zmian. Najciekawsza nowość zapowiadana dla Windows 10 trafi do systemu "za pół roku"

Microsoft przyznał, że nie zdoła doprowadzić funkcji Sets do używalnego stanu do czasu premiery jesiennej aktualizacji Windows 10, znanej pod nazwą tymczasową Redstone 5. Szkoda, bo na to szczególnie czekałem.

27.06.2018
21:19
Windows 10 RS5 bez Sets. Microsoft odłożył rewolucję na później
REKLAMA
REKLAMA

Windows już teraz umożliwia bardzo szerokie możliwości zarządzania przestrzenią roboczą. Potrafi wyświetlać poszczególne aplikacje w osobnych oknach, możemy też przełączać się między kilkoma Pulpitami. Nie jest to jednak nic szczególnego w dzisiejszych czasach: to samo potrafi w zasadzie prawie każdy nowoczesny system operacyjny.

Inżynierowie z Microsoftu wpadli jednak na dodatkowy, bardzo intrygujący pomysł. Oprócz powyższych, znanych od dekad rozwiązań, wykoncypowali nowe. Będziemy mogli w przyszłości grupować aplikacje w oknach, podobnie jak grupujemy już dziś aplikacje webowe w oknach przeglądarki.

Możliwość tę nazwano Sets, co zapewne w polskiej wersji systemu będzie określane jako Zestawy. Jeżeli zechcemy, będziemy mogli tworzyć okna, w których zawarte będą karty z, na przykład, Wordem, Gmailem, Spider’s Web, PowerPointem i Kalendarzem. Dla osób takich jak ja, które w ramach służbowych obowiązków nieraz wykonują kilka zadań równolegle, może to się okazać wielkim ułatwieniem. To zupełna nowość w desktopowych systemach operacyjnych i innowacja w Windows, która dla odmiany, jest mile widziana.

Niestety, Sets nie trafią do jesiennej aktualizacji Windows 10, określanej nazwą tymczasową „Redstone 5”.

Według planu Sets miały trafić do Windows 10 w wersji 1809 – aktualizacji planowanej na przełom września i października bieżącego roku. Microsoft jednak publikując dziś kolejną wersję beta tejże aktualizacji przyznał, że nie ma szans, by Sets trafiły do tej wersji systemu.

REKLAMA

Firma nie podaje przyczyn swojej decyzji, ale tej mogę się domyślać czytając zgłoszenia testerów zaangażowanych w program Windows Insider. Sets bardzo fajnie działały z aplikacjami, których interfejs projektowany był wedle wytycznych Microsoftu. Wielu twórców aplikacji ma jednak inny pomysł na ich wygląd, w tym jeśli chodzi o ich nagłówki. To prawdopodobnie właśnie to stanowi problem, którego Microsoft jeszcze nie rozgryzł.

Microsoft nie rezygnuje z Sets. Jednak tak jak nie zobowiązał się nigdy, że funkcja ta będzie gotowa w RS5, tak również nie zobowiązuje się, że zobaczymy ją w końcu w kolejnej aktualizacji, przewidzianej na wiosnę przyszłego roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA