1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Angular wymusza na programiście dobre praktyki. Z czystym sumieniem można polecić go początkującym

Lokowanie produktu

Chcący uczyć się programowania często zastanawiają się, na jaki język i na jakie środowisko postawić. Niezdecydowanym początkującym programistom można z czystym sumieniem polecić naukę Angulara.

20.06.2018
20:18
Angular wymusza na programiście dobre praktyki. Warto się go uczyć

Angular to framework, wspierany i firmowany przez Google, na którym opiera się wiele stron, aplikacji webowych i aplikacji mobilnych.

Uniwersalność Angulara i jego architektura powoduje, że w ostatnich latach stał się bardzo popularny, lubiany przez developerów i poszukiwany przez pracodawców. Niedawno pojawiła się jego kolejna wersja - Angular 6. Warto się upewnić, że nasza wiedza jest aktualna. Kurs Angulara na Udemy (który możesz zdobyć za 34,99 zł) jest już uaktualniony do najnowszej wersji.

Oprócz swojej popularności, i wsparcia przez dużą firmę, jakie konkretnie zalety ma Angular?

Angular jest oparty o JavaScript.

JavaScript jest najprostszym językiem do nauczenia się. Jego ekstremalna prostota pozwala opanować podstawy w kilka dni. Dlatego też, mimo swoistej początkowej niechęci ze strony starszego pokolenia programistów, zdobył on sobie tak ogromną popularność.

Dzięki powstałym profesjonalnym frameworkom i bibliotekom, JavaScript znajdziemy dziś wszędzie. Zarówno na tzw. backendzie (czyli po stronie serwera), głównie za sprawą frameworka node.js, jak i po stronie frontend (czyli klienta - np. przeglądarki), tutaj za sprawą m.in. właśnie Angular. To jednak nie wszystko. JavaScript jest już używany powszechnie nawet w tworzeniu aplikacji mobilnych oraz desktopowych, czyli tych normalnie instalowanych na komputerach.

Angular, dzięki oparciu o ten właśnie język, zyskuje na przystępności i powoduje że bariera wejścia w tę technologię jest mniejsza

Angular został napisany i w 100 proc. wspiera rozszerzenie języka JavaScript, jakim jest TypeScript. Tak naprawdę po napisaniu naszej aplikacji w TypeScript musimy ją dopiero do odpowiedniej wersji JavaScript skompilować.

Dlaczego w ogóle się tym przejmować? Otóż TypeScript (jak sama nazwa wskazuje) jest językiem mocno typowanym - dzięki czemu wymusza na programistach dobre praktyki. A język wspierający dobre praktyki prowadzi do... dobrych nawyków, co ważne w nauce i tworzeniu perspektyw do pracy w innych projektach w przyszłości.

Oprócz typowania, TypeScript ma wiele innych zalet pomagających w pisaniu kodu: np. możliwość tworzenia abstrakcji lub interfejsów.

 class="wp-image-754444"

Angular wymusza dobre praktyki

Dzięki podziałowi kodu na moduły i serwisy, wiele podstawowych dobrych praktyk dla programistów jest zrealizowanych już na poziomie frameworku. Nie od dziś wiadomo, że budowane komponenty nie powinny być mocno ze sobą powiązane - bo zapobiega to możliwości ponownego użycia kodu, powoduje nieprzewidzianą eskalację błędów oraz utrudnia tzw. refaktoryzację czyli zmiany niefunkcjonalne w kodzie.

Angular swoją strukturą i funkcjami zachęca do budowania maksymalnie odseparowanych komponentów. Ułatwione jest to również przez wsparcie dla wstrzykiwania zależności, dzięki czemu komponent nie musi tworzyć samodzielnie potrzebnych mu serwisów, a przez to nie musi nawet znać ich implementacji (co, znowu, wspiera lepszą separację).

Angular to dobry krok w każde środowisko

Angular jest wieloplatformowy. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej to, że możemy w nim tworzyć:

  • Strony internetowe - z elementami interaktywności i logiki
  • Aplikacje webowe - z dostępem do zewnętrznych serwisów i baz danych, jak również aplikacje progresywne (PWA - progressive web apps)
  • Aplikacje mobilne - dzięki dodatkowym bibliotekom, takim jak Cordova w Angularze możemy pisać aplikacje mobilne - całkowicie natywne, zarówno na iOS jak i Android
  • Aplikacje desktopowe - za pomocą Angulara napiszemy również aplikacje na komputer, instalowane i deinstalowane i mogące odnosić się do funkcji systemu operacyjnego i lokalnych urządzeń.

Całkiem nieźle jak na jedno środowisko, prawda? Czas poświęcony na naukę Angulara raczej nie będzie stracony. Framework ma również doskonałe wsparcie - nawet przestarzała już wersja pierwsza (zupełnie inna w swojej strukturze i nazywana dla odmiany Angular.JS) ma wsparcie do roku 2021. W tej chwili najnowsza wersja Angulara to wersja 6.

 class="wp-image-754441"

Chciałbym się uczyć Angulara - co dalej?

To się dobrze składa, bo na Udemy znajdziesz świetny kurs Angulara uaktualniony do wersji 6. Kurs wymaga znajomości absolutnych podstaw: musisz wiedzieć jak wygląda HTML i CSS i znać podstawy jakiegokolwiek języka programowania. Szkolenie składa się z 13 godzin wideo, tłumaczącego podstawy i zaawansowane tematy programowania w Angularze. Do tego, po zarejestrowaniu się na stronie Udemy będziesz mógł zdobyć cały kurs zaledwie za 34,99 zł.

W kursie (który jest całkowicie po polsku, nagrany przez polskiego specjalistę - Dawida Ryczko, programistę z ponad 9-letnim doświadczeniem) znajdziemy między innymi:

  • Instrukcję przygotowania środowiska pracy za pomocą darmowych narzędzi
  • Wstęp do języka TypeScript
  • Wiadomości o strukturze projektów w Angularze
  • Instrukcję stworzenia własnej aplikacji krok po kroku i jej rozbudowywania o nowe poznawane funkcje.

Do zakupionego kursu zyskujemy dostęp dożywotnio, i zawiera on oprócz filmów, dodatkowe artykuły, testy i inne pomoce naukowe.

Partnerem tekstu jest platforma Udemy.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze