1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech

Angular wymusza na programiście dobre praktyki. Z czystym sumieniem można polecić go początkującym

Angular wymusza na programiście dobre praktyki. Warto się go uczyć
508 interakcji
dołącz do dyskusji

Chcący uczyć się programowania często zastanawiają się, na jaki język i na jakie środowisko postawić. Niezdecydowanym początkującym programistom można z czystym sumieniem polecić naukę Angulara.

Angular to framework, wspierany i firmowany przez Google, na którym opiera się wiele stron, aplikacji webowych i aplikacji mobilnych.

Uniwersalność Angulara i jego architektura powoduje, że w ostatnich latach stał się bardzo popularny, lubiany przez developerów i poszukiwany przez pracodawców. Niedawno pojawiła się jego kolejna wersja - Angular 6. Warto się upewnić, że nasza wiedza jest aktualna. Kurs Angulara na Udemy (który możesz zdobyć za 34,99 zł) jest już uaktualniony do najnowszej wersji.

Oprócz swojej popularności, i wsparcia przez dużą firmę, jakie konkretnie zalety ma Angular?

Angular jest oparty o JavaScript.

JavaScript jest najprostszym językiem do nauczenia się. Jego ekstremalna prostota pozwala opanować podstawy w kilka dni. Dlatego też, mimo swoistej początkowej niechęci ze strony starszego pokolenia programistów, zdobył on sobie tak ogromną popularność.

Dzięki powstałym profesjonalnym frameworkom i bibliotekom, JavaScript znajdziemy dziś wszędzie. Zarówno na tzw. backendzie (czyli po stronie serwera), głównie za sprawą frameworka node.js, jak i po stronie frontend (czyli klienta - np. przeglądarki), tutaj za sprawą m.in. właśnie Angular. To jednak nie wszystko. JavaScript jest już używany powszechnie nawet w tworzeniu aplikacji mobilnych oraz desktopowych, czyli tych normalnie instalowanych na komputerach.

Angular, dzięki oparciu o ten właśnie język, zyskuje na przystępności i powoduje że bariera wejścia w tę technologię jest mniejsza

Angular został napisany i w 100 proc. wspiera rozszerzenie języka JavaScript, jakim jest TypeScript. Tak naprawdę po napisaniu naszej aplikacji w TypeScript musimy ją dopiero do odpowiedniej wersji JavaScript skompilować.

Dlaczego w ogóle się tym przejmować? Otóż TypeScript (jak sama nazwa wskazuje) jest językiem mocno typowanym - dzięki czemu wymusza na programistach dobre praktyki. A język wspierający dobre praktyki prowadzi do... dobrych nawyków, co ważne w nauce i tworzeniu perspektyw do pracy w innych projektach w przyszłości.

Oprócz typowania, TypeScript ma wiele innych zalet pomagających w pisaniu kodu: np. możliwość tworzenia abstrakcji lub interfejsów.

Angular wymusza dobre praktyki

Dzięki podziałowi kodu na moduły i serwisy, wiele podstawowych dobrych praktyk dla programistów jest zrealizowanych już na poziomie frameworku. Nie od dziś wiadomo, że budowane komponenty nie powinny być mocno ze sobą powiązane - bo zapobiega to możliwości ponownego użycia kodu, powoduje nieprzewidzianą eskalację błędów oraz utrudnia tzw. refaktoryzację czyli zmiany niefunkcjonalne w kodzie.

Angular swoją strukturą i funkcjami zachęca do budowania maksymalnie odseparowanych komponentów. Ułatwione jest to również przez wsparcie dla wstrzykiwania zależności, dzięki czemu komponent nie musi tworzyć samodzielnie potrzebnych mu serwisów, a przez to nie musi nawet znać ich implementacji (co, znowu, wspiera lepszą separację).

Angular to dobry krok w każde środowisko

Angular jest wieloplatformowy. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej to, że możemy w nim tworzyć:

  • Strony internetowe - z elementami interaktywności i logiki
  • Aplikacje webowe - z dostępem do zewnętrznych serwisów i baz danych, jak również aplikacje progresywne (PWA - progressive web apps)
  • Aplikacje mobilne - dzięki dodatkowym bibliotekom, takim jak Cordova w Angularze możemy pisać aplikacje mobilne - całkowicie natywne, zarówno na iOS jak i Android
  • Aplikacje desktopowe - za pomocą Angulara napiszemy również aplikacje na komputer, instalowane i deinstalowane i mogące odnosić się do funkcji systemu operacyjnego i lokalnych urządzeń.

Całkiem nieźle jak na jedno środowisko, prawda? Czas poświęcony na naukę Angulara raczej nie będzie stracony. Framework ma również doskonałe wsparcie - nawet przestarzała już wersja pierwsza (zupełnie inna w swojej strukturze i nazywana dla odmiany Angular.JS) ma wsparcie do roku 2021. W tej chwili najnowsza wersja Angulara to wersja 6.

Chciałbym się uczyć Angulara - co dalej?

To się dobrze składa, bo na Udemy znajdziesz świetny kurs Angulara uaktualniony do wersji 6. Kurs wymaga znajomości absolutnych podstaw: musisz wiedzieć jak wygląda HTML i CSS i znać podstawy jakiegokolwiek języka programowania. Szkolenie składa się z 13 godzin wideo, tłumaczącego podstawy i zaawansowane tematy programowania w Angularze. Do tego, po zarejestrowaniu się na stronie Udemy będziesz mógł zdobyć cały kurs zaledwie za 34,99 zł.

W kursie (który jest całkowicie po polsku, nagrany przez polskiego specjalistę - Dawida Ryczko, programistę z ponad 9-letnim doświadczeniem) znajdziemy między innymi:

  • Instrukcję przygotowania środowiska pracy za pomocą darmowych narzędzi
  • Wstęp do języka TypeScript
  • Wiadomości o strukturze projektów w Angularze
  • Instrukcję stworzenia własnej aplikacji krok po kroku i jej rozbudowywania o nowe poznawane funkcje.

Do zakupionego kursu zyskujemy dostęp dożywotnio, i zawiera on oprócz filmów, dodatkowe artykuły, testy i inne pomoce naukowe.

Partnerem tekstu jest platforma Udemy.

Lokowanie produktu