REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Wiadomość dla 3 proc. naszych czytelników: Valve zablokuje Steam dla Windowsa XP oraz Visty

Mam złą wiadomość dla komputerowych graczy. Od pierwszego stycznia 2019 r. Valve zablokuje aplikację Steam na Windows XP oraz Windows Vista. Słucham? Co? Że niby nikt nie korzysta już z tych systemów? Ha, nie moglibyście się bardziej pomylić.

13.06.2018
19:08
Steam Link App Store iOS
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli myślicie, że nikt już nie korzysta z Windowsa XP oraz Windowsa Visty, to jesteście w błędzie. Użytkownicy obu tych systemów odpowiadają za 3 proc. całego ruchu na Spider’s Web. Wliczając w to wszystkie stacjonarne oraz mobilne systemy. To naprawdę niezły wynik. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy przyjrzymy się wyłącznie grupie Czytelników z systemami Windows.

Okazuje się, że XP jest czwartą najpopularniejszą wersją Windowsa wsród czytelników Spider’s Web, pokonując m. in. nagą Ósemkę. Razem z Vistą oba systemy tworzą ponad cztery proc. ruchu wszystkich użytkowników Windowsa na tym blogu. Nie jest to może horda zdolna do podbicia krasnoludzkiego Ironforge, ale pogłoski o śmierci XP wciąż można uznać za przedwczesne.

 class="wp-image-67638"

Gracze na systemach Windows XP oraz Windows Vista stracą dostęp do platformy Steam.

Decyzja Valve stanie się faktem wraz z nadejściem 2019 r. Wtedy też użytkownicy dwóch starszych systemów zostaną odcięci od programu Steam i stracą dostęp do biblioteki „własnych” gier. Korporacja daje swoim klientom pół roku, aby wzięli to pod uwagę i przeszli na nową wersję systemu Windows, rozpoczynając od Windows 7.

Valve tłumaczy taką decyzję dwoma podstawowymi powodami. Pierwszy to względy bezpieczeństwa. Według korporacji przyszły klient aplikacji będzie wymagał protokołów bezpieczeństwa, które posiada tylko Siódemka oraz nowsze systemy. Drugą kwestią jest działanie w oparciu o zmodyfikowane środowisko Chrome. Nowe rozwiązania Google’a nie są kompatybilne ze starszymi Windowsami, które blokują tym samym rozwój platformy Steam. Stąd konieczność przesiadki.

Gracze na XP oraz Viście już niebawem poczują się jak klienci drugiej kategorii.

microsoft valve vr class="wp-image-586992"
REKLAMA

Chociaż Steam będzie pozwalał na kupowanie, pobieranie i uruchamianie gier na tych systemach do pierwszego stycznia 2019 r., to dodatkowa funkcjonalność platformy zostanie ograniczona. W wersji programu dla XP i Visty zabraknie na przykład zupełnie nowego czatu. Kolejne dodatkowe elementy platformy nie będą możliwe do uruchomienia w aplikacji dla starszych systemów Windows, aż niemożliwe stanie się nawet uruchamianie pobranych gier wideo.

Drogie trzy proc. Czytelników - osobiście naprawdę szanuję was za wytrwałość, ale to już kolejny argument za tym, by porzucić ulubiony system sprzed ponad dekady.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA