REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Telewizory Samsung QLED stały się właśnie idealnym sprzętem do grania

O ile oczywiście platforma, którą podłączymy do telewizora Samsunga wspiera technologię FreeSync. Fani Xboksa mogą w tym momencie zacząć wytykać palcami fanów Playstation.

06.06.2018
13:47
samsung qled q7fn recenzja
REKLAMA
REKLAMA

Ale wróćmy do telewizorów Samsunga. Koreański producent zapowiedział właśnie, że nowa gama telewizorów Samsung QLED w rozmiarach od 55 do 82 cali obsługiwać będzie technologię Radeon FreeSync. Samsung jest jak na razie jedynym producentem telewizorów, który oferuje to rozwiązanie w swoich produktach i coś mi mówi, że wielu graczy to doceni.

Samsung QLED + FreeSync to idealne połączenie dla graczy.

No dobrze, ale czym właściwie jest technologia Freesync i dlaczego jest tak ważna z punktu widzenia graczy? Jest to dynamiczne odświeżanie ekranu z szybkością dopasowaną do prędkości renderowania klatek obrazu przez karty graficzne. Oznacza to, że wyświetlacz dopasowuje się do karty graficznej i odświeża się tak często, jak ta generuje nową klatkę obrazu. Dzięki temu znacznie zmniejszone zostaje opóźnienie reakcji monitora względem karty graficznej przy jednoczesnym zachowaniu płynności rozgrywki.

Co prawda potrafiła to również synchronizacja pionowa (VSync), jednak ceną za płynność były opóźnienia obrazu, których nie uświadczymy korzystając z FreeSync. Wszystko dlatego, że częstotliwość matrycy zostanie dopasowana do liczby klatek na sekundę generowanych przez kartę graficzną. Podobne rozwiązanie zaprezentowała również Nvidia, ale niestety je zamknęła. Dokładniej mówiąc, sprawiła, że do korzystania z G-Sync trzeba mieć monitor ze specjalnym modułem oraz kartę graficzną GeForce.

AMD dominuje na konsolach i telewizorach.

AMD tworząc FreeSync poszło w zupełnie inną stronę i uczyniło swój standard otwartym. Dzięki temu szybko zainteresowało się nim konsorcjum VESA. Jego przedstawiciele ogłosili, że technologia ta, jako Adaptive Sync, zostanie zaimplementowana w interfejsach DisplayPort 1.2a oraz embedded DisplayPort. No i tak się jakoś złożyło, że zarówno Sony, jak i Microsoft zastosowały w swoich konsolach karty graficzne od AMD. Technologia FreeSync obsługiwana jest jak na razie tylko na Xboksie:

REKLAMA

— Wraz z wprowadzeniem do naszej platformy Xbox One obsługi technologii FreeSync firmy AMD i Microsoft sprawiły, że niezwykle istotna technologia służąca graniu stała się dostępna dla większej bazy graczy. Oferujemy tym samym zupełnie nowy kaliber płynności rozgrywki użytkownikom konsol Xbox One S i Xbox One X. — powiedział Matthew Lapsen, główny menedżer w Xbox Console Marketing.

Technologia FreeSync w telewizorach Samsung QLED z roku 2018 jest dostępna od dziś w modelach o przekątnych od 55 do 82 cali, a także w serii NU8000/NU8500 od 55 do 82 cali. Wsparcie tej technologii będzie dostarczane za pomocą automatycznej aktualizacji trybu gracza. Dostępność aktualizacji można sprawdzić na oficjalnej stronie firmy Samsung.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA