REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Prezent na Dzień Dziecka od Ministerstwa Cyfryzacji. Od teraz zgłosisz narodziny potomka online, bez kolejki

W Polsce istnieje prawny obowiązek rejestracji narodzin dziecka przez jednego z jego rodziców. Dotychczas musieliśmy to robić w placówce publicznej. Od 1 czerwca 2018 wystarczy dostęp do Internetu oraz Profil Zaufany.

01.06.2018
15:39
rejestracja dziecka
REKLAMA
REKLAMA

W Polsce istnieje prawny obowiązek rejestracji narodzin dziecka po stronie rodzica lub opiekuna. W przypadku niedopełnienia tej procedury w ciągu 21 dni od narodzin, urzędnik może sam dokonać rejestracji, jednocześnie wybierając dziecku imię.

Dotychczas rodzic musiał się zgłaszać do urzędu z kompletem dokumentów. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało jednak „prezent“ z okazji Dnia Dziecka. Od 1 czerwca 2018 r. rodzicielski obowiązek będzie można realizować za pośrednictwem Internetu, bez wychodzenia z domu.

Narodziny dziecka można rejestrować przy pomocy Profilu Zaufanego na obywatel.gov.pl

Rejestracja dziecka to jedna z usług dostępnych na witrynie internetowej obywatel.gov.pl. System najpierw poprosi o potwierdzenie, że użytkownik jest świeżo upieczonym rodzicem. Następnie rozpocznie się proces weryfikacji danych. Po jego przejściu dojdzie do faktycznej rejestracji potomka. Aby zakończył się pomyślnie, internauta potrzebuje takich informacji jak:

  • Dane osobowe użytkownika-rodzica
  • Dane osobowe drugiego rodzica
  • Nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat
  • Imię dziecka
  • Numer aktu małżeństwa użytkownika (w przypadku związku małżeńskiego)
  • Numer aktu urodzenia użytkownika (w przypadku braku związku małżeńskiego)
  • Adres zameldowania dziecka

Po wypełnieniu formularza użytkownik podpisuje wniosek za pomocą Profilu Zaufanego. Następnie internauta stanie przed wyborem tego, w jaki sposób chce otrzymać dokumenty rejestracyjne, odpis aktu urodzenia, nadany numer PESEL dziecka i potwierdzenie zameldowania podopiecznego. Do wyboru jest skrzynka ePUAP, odbiór osobisty w urzędzie lub tradycyjna wysyłka Pocztą Polską na adres korespondencyjny.

 class="wp-image-742555"

System rejestracji narodzin działa od 1 czerwca 2018 r.

REKLAMA

Można z niego skorzystać już w momencie czytania tej wiadomości. Ministerstwo sugeruje, że dzięki nowej możliwości świeżo upieczeni rodzice mogą spędzić więcej czasu z dzieckiem. Nie muszą się odrywać od opieki nad pociechą, aby biegać od urzędu do urzędu. Organ chwali się, że to nie jedyne usprawnienie dotyczące młodych obywateli oraz cyfryzacji usług państwowych, jakie pojawi się w najbliższym czasie.

W przygotowaniu jest już funkcja tak zwanej parentyzacji, czyli systemowego parowania numerów PESEL dzieci oraz rodziców. W ten sposób elektroniczne bazy danych będą łatwiej łączyć użytkowników w grupy rodzinne. Co za tym idzie, podczas korzystania z innych usług internetowych proces weryfikacji danych będzie jeszcze szybszy, użytkownik będzie musiał wprowadzać jeszcze mniej informacji, a system sam wychwyci rozmaite błędy i nieprawidłowości. Tak zwana parentyzacja ma działać od 1 grudnia 2018 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA