1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

OPTI-ENER to inteligentny polski system, który pomoże zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną

Lokowanie produktu

Z roku na rok rośnie nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jest to głównie wynikiem coraz bogatszego wyposażenia domów i mieszkań. Powoli zbliżamy się do punktu, w którym wydajność sieci energetycznej w naszym kraju zacznie być niewystarczająca.

25.06.2018
16:02
opti-ener-5

Nie mówiąc już o coraz większych rachunkach za prąd. Zauważyły to na pewno osoby, które w ostatnim czasie instalowały u siebie np. klimatyzację. Udział zużycia energii elektrycznej w ogólnym rocznym bilansie budynku mieszkalnego jest tym większy, im wyższy jest jego standard energetyczny.

Oprócz klimatyzatorów, duże zapotrzebowanie na prąd mają też pompy ciepła, stosowane coraz częściej do ogrzewania nowych budynków. Wg raportu GUS z 2014 r., w bilansie energetycznym dla pojedynczego gospodarstwa domowego w Polsce aż 64 proc. energii elektrycznej wykorzystywana jest na poczet ogrzewania. Zużycie energii elektrycznej będzie rosło. Tak samo, jak nasze rachunki za prąd.

OPTI-ENER: sposób na mniejsze rachunki za prąd.

opti-ener class="wp-image-729657"

Na szczęście na rynku istnieje już gotowe rozwiązanie, które pozwoli na obniżenie rachunków za prąd. Chodzi o moduł OPTI-ENER autorstwa polskiej firmy Hewalex. Jest to pierwsze dostępne na rynku rozwiązanie w pełni dostosowane do zapisów ustawy o odnawialnych źródłach energii. Informacja ta na pewno zainteresuje użytkowników paneli fotowoltalicznych, którzy dzięki instalacji modułu OPTI-ENER mogą automatycznie przekazywać nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii do sieci elektrycznej. Oczywiście po to, żeby w czasie niedoborów energii pobierać ją z sieci w znacznie niższej cenie.

opti-ener-3 class="wp-image-729663"
Elementy podstawowej wersji systemu OPTI-ENER.

Najważniejszą rolą OPTI-ENER jest jednak optymalizacja kosztów zużycia energii elektrycznej. Po odpowiedniej konfiguracji, system może automatycznie włączać wybrane przez nas urządzenia np. tylko i wyłącznie w godzinach, w których obowiązuje nas niższa taryfa za energię elektryczną. Proces ten jest w pełni automatyczny.

Do tego, użytkownik może również zdalnie kontrolować wszystkie urządzenia podpięte do gniazdka (za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej) oraz sprawdzać na bieżąco swój energetyczny bilans. Bardzo przydatne. Szczególnie jeśli korzystamy z rozwiązań typu smart-home i chcielibyśmy sprawdzić wydajność naszego systemu pod kątem zużycia energii.

Rozwiązanie to najlepiej sprawdza się w połączeniu z fotowoltaliką.

opti-ener-2 class="wp-image-729660"
Panel kontrolny systemu jest niezwykle przejrzysty. Jego działanie można przetestować pod tym adresem.

Największy potencjał OPTI-ENER osiąga z instalacjami fotowoltalicznymi. Dzięki rozwiązaniu firmy Hewalex, użytkownicy mogą np. zdalnie lub czasowo uruchamiać urządzenia AGD w domu, dostosowując ich pracę do aktualnej wydajności systemu PV. Oczywiście ten proces również jest w pełni zautomatyzowany. To bardzo ważne, szczególnie w świetle nowej ustawy OZE, z której wynika, że kluczem do zwiększenia opłacalności zastosowania fotowoltaliki jest autokonsumpcja, czyli jak najpełniejsze wykorzystanie energii z niej wytwarzanej.

Powód jest bardzo prosty. Za każdą wytworzoną w instalacji PV i oddaną do sieci 1 kWh energii, można później odebrać 0,8 kWh energii (instalacje do 10 kWp). Skoro z sieci możemy pobrać mniej energii, niż do niej wysyłamy, jej nadwyżkę najlepiej wykorzystać lokalnie. I zamiast monitorować to wszystko samemu, zadanie to można w pełni powierzyć systemowi OPTI-ENER. Po wstępnej konfiguracji, rozwiązanie Hewalexu pozwala na automatyzację większości czynności związanych z zarządzaniem energią.

OPTI-ENER to bardzo funkcjonalny i stosunkowo niedrogi system, który potrafi zautomatyzować bardzo dużo czynności związanych z optymalnym gospodarowaniem energią elektryczną. Jego niewątpliwym plusem jest również to, że to polski produkt. Pomijając nawet takie kwestie, jak gwarancja, czy wsparcie techniczne, systemy Hewalex będą zawsze na bieżąco z polskimi przepisami dotyczącymi OZE. To wbrew pozorom bardzo duża zaleta.

*Partnerem tekstu jest marka OPTI-ENER.

Lokowanie produktu
Najnowsze