REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jasny i stanowczy manifest Microsoftu: „pecety to tylko mała część sprzętu, który nas interesuje”

Na targach Computex 2018 nie mogło zabraknąć firmy Microsoft. Gości, którzy zdecydowali się odwiedzić stoisko firmy, czekała jednak pewna niespodzianka. Było na nim dużo sprzętu, ale pecety zdecydowanie zostały zepchnięte na dalszy plan.

07.06.2018
11:50
microsoft intelligent edge
REKLAMA
REKLAMA

Każdego roku Microsoft lansuje jakieś hasło lub zestaw pojęć, które mają określić to, na czym firma aktualnie się koncentruje. Lub raczej mają uformować naszą percepcję na temat jej działań. Te są powtarzane jak mantra, a w tym roku jest to trudne do przetłumaczenia Intelligent Cloud and Intelligent Edge. Inteligentna chmura jest jeszcze dość zrozumiałe, ale czym jest ta inteligenta krawędź?

Z punktu widzenia Microsoftu, intelligent edge to każde urządzenie zdolne do przetwarzania lokalnie algorytmów sztucznej inteligencji. Może przy tym korzystać ze wsparcia inteligentnej chmury, ale nie jest to wymagane, by pasować do tej definicji. A to oznacza, że tą krawędzią jest w zasadzie każde urządzenie z nowoczesnym procesorem.

Są to mikrokontrolery i urządzenia Internetu rzeczy z Windowsem, Linuksem bądź innymi systemami. Są to też telefony, tablety, pecety, tablice do pokojów konferencyjnych, stacje robocze. W zasadzie każda nowoczesna elektronika to dla Microsoftu inteligenta krawędź. Musi być tylko nieco mniej prymitywna od prostego kalkulatora.

To trudne do prostego wytłumaczenia. Dlatego też Microsoft na Computex 2018 pokazał serię urządzeń intelligent edge, które z tradycyjnie pojmowaną elektroniką użytkową mają niewiele wspólnego.

Microsoft Intelligent Edge class="wp-image-745897"

Do widocznego tu wielkiego monitora została podpięta mała skrzyneczka o nazwie Advantech EIS-D210 Virtual Chatbot. Urządzenie to ma zastąpić tradycyjnych sprzedawców w sklepach detalicznych. Sprzęt wykorzystuje usługi Azure Cognitive Services, Azure Bot Service, Cosmos DB i Azure Storage i system rozpoznawania twarzy. Wie, kiedy podchodzi do niego klient i rozumie polecenia wydawane mową naturalną. Rozpoznaje polecenia (poproszę dwie pizze mrożone i herbatę na wynos), potrafi odpowiadać na pytania klienta i sugerować mu dodatkowe zakupy.

Microsoft Intelligent Edge class="wp-image-745900"

Tu z kolei widzimy inteligentną kasę AOPEN + meldCX M-Intelligence. Dzięki niej nie musimy już mozolnie skanować każdego produktu, jak to ma miejsce w tradycyjnych automatycznych kasach. Urządzenie wykorzystuje microsoftowe techniki nauczania maszynowego w Azure Cloud, by następnie móc rozpoznawać towary patrząc na nie. Urządzenie wie, jaki produkt trzymamy lub kładziemy na wagę, co znacząco redukuje czas, jaki przy nim spędzamy – co w konsekwencji redukuje problem kolejek w supermarkecie. I choć jego SI szkolone jest w Azure Cloud, działa ono offline, bez konieczności podłączania go do chmury.

Microsoft Intelligent Edge class="wp-image-745903"

Farmbeats Sub-Edge Gateway ma z kolei odciążyć farmerów, jeśli chodzi o obowiązki nadzoru upraw. Wykorzystuje Windows 10 IoT Core do przetwarzania danych napływających z rozsianych po farmie niedrogich czujników Internetu rzeczy, dronów i kamer. Analizuje te dane, zapewniając farmerom wnioski z ich przetworzenia i sugerując czynności, jakie powinien wykonać, by liczyć na jeszcze lepsze zbiory.

Microsoft Intelligent Edge class="wp-image-745906"

Toshiba dynaEdge + Smart Glasses with Azure IoT Edge to malutki pecet połączony z - jak nazwa sugeruje - inteligentnymi okularami. Wykorzystuje on technikę Azure Machine Learning Packages for Computer Vision, a więc zapakowane w kontener Dockera jako moduł Azure IoT Edge pythonowe rozszerzenie do usługi maszynowego nauczania w Azure. W efekcie pracownicy wykonujący czynności w terenie mogą liczyć na błyskawiczne otrzymywanie danych na temat tego, co aktualnie widzą. Sprzęt zapewnia na przykład informacje o częściach samochodu na linii montażowej.

Microsoft Intelligent Edge class="wp-image-745909"

Innowi ChecOut M Mobile POS wykorzystuje Windows 10 IoT i usługi Azure Cloud, by stać się inteligentnym towarzyszem pracownika mobilnego punktu obsługi. Umożliwia błyskawiczne pobranie opłaty, sprawdzenie stanów magazynowych, zaprezentowanie sprzedawanego produktu i łączenie się z wieloma różnymi bazami danych.

Microsoft Intelligent Edge class="wp-image-745912"

Widoczny po lewej XOGO Decision Signage z podpiętym pod Azure’a Windows 10 IoT zamieni każdego peceta w inteligentne urządzenie typu signage, oferujące pełną interaktywność. Może też działać w trybie offline. Jest ono ponoć banalne w obsłudze, może też współpracować z opracowanymi dla oglądających reklamę mobilnych aplikacji.

Po prawej widać zaś Askey TurboMate IoT Wearable z Windows 10 IoT i usługami Azure, Azure IoT Hub i Azure Blob Storage. Służy do szybkiej i bezprzewodowej wymiany danych. Oferuje ekran dotykowy, czytnik kodów kreskowych, aparat, akcelerometr, GPS, czujniki ruchu i – opcjonalnie – pulsometr. Urządzenie zostało zaprojektowane jako następca identyfikatorów firmowych, ułatwiające nadzorcom zarządzanie zasobami ludzkimi.

Microsoft Intelligent Edge class="wp-image-745915"

Nexcom Smart Retail Solution to kolejna inteligenta kasa, wykorzystująca Windows 10 IoT, IoT Hub, SQL DB, usługi poznawcze Azure i IoT Edge. Nie tylko rozpoznaje produkty za pomocą wbudowanej kamery, ale też i samego klienta, co pozwala na automatyczne doliczenie rabatów, jeżeli ów klient jest członkiem jakiegoś programu zniżkowego. Dzięki zastosowaniu modułów SI, może ona działać również offline.

Microsoft Intelligent Edge class="wp-image-745918"

Dosmono Biz i Dosmono Travel Partner to z kolei inteligentni tłumacze, tłumaczący zarówno na żywo mowę, jak i tekst przez moduł OCR. Wykorzystują do tego algorytmy nauczania maszynowego opracowane przez Microsoft.

REKLAMA
Microsoft Intelligent Edge class="wp-image-745921"

ActionPoint IoT-PREDICT to z natomiast produkt przeznaczony dla klientów przemysłowych. Zbiera informacje z czujników na linii produkcyjnej i rozpoznaje potencjalne problemy w procesie technologicznym jeszcze przed ich wystąpieniem. Wykorzystuje Windows 10 IoT, IoT Hub, Stream Analytics, Storage/Blob, SQL DB, Active Directory i moduł Time Series Insights.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA