Tech  / Artykuł

Projektanci siedziby Apple stworzyli spektakularną siedzibę DJI - "drone towers"

DJI idzie śladami Apple. Studio projektowe, które zaprojektowało futurystyczną siedzibę Apple, stworzyło nową siedzibę główną DJI o nazwie "Drone towers". Efekt wygląda kosmicznie.

„Statek kosmiczny” Apple to prawdopodobnie najbardziej spektakularny przykład nowoczesnej siedziby firmy technologicznej. DJI idzie tym samym śladem przy tworzeniu swojego centrum dowodzenia w chińskim Shenzhen.

Choć DJI jest chińską firmą, to jej marketing, a także same produkty, są tworzone w zachodnim duchu. Od kilku lat to właśnie DJI przejęło pałeczkę największego innowatora rynku dronów. Kolejne modele tej firmy - od Phantoma, poprzez Inspire, po serię Mavic i malutkiego Sparka - rewolucjonizowały swoje kategorie. I choć chińskie firmy często kojarzą się z kopiowaniem sprawdzonych pomysłów, to DJI w swoim segmencie jest wzorem, z którego kopiują inni.

Nowa siedziba główna DJI to „drone towers”.

Budynki będą miały wysokość 194 m i powierzchnię 160 tys. m kw. Zaprojektowało je studio Foster + Partners.

Główną częścią futurystycznej siedziby będą dwie wieże zbudowane z wielkich prostopadłościennych bloków osadzonych na potężnych centralnych rdzeniach. Wnętrza bloków są zaprojektowane w taki sposób, by nie zawierały kolumn wspornikowych, dzięki czemu tworzą się tam ogromne przestrzenie o bardzo dużej rozpiętości i wysokości.

Po co tak duże przestrzenie? Tak, macie dobre przeczucie - do latania dronami! Siedziba DJI ma mieścić całe centrum badawczo-rozwojowe, co oznacza, że będą tam testowane prototypy urządzeń, które być może trafią do sprzedaży.

Wieże będą połączone szklanym pomostem, z którego będą startować drony.

Testowanie dronów wewnątrz budynku na pewno będzie cenną lekcją dla zespołu R&D, ale loty z GPS-em na otwartej przestrzeni są równie ważne. Aby wylecieć poza budynek nie będzie trzeba z niego wychodzić. Szklany pomost łączący oba budynki posłuży jako miejsce startu dla dronów. W początkowym projekcie pomost miał mieć otwór na dole, który pozwoliłby wylatywać dronom w iście filmowy sposób, ale ostatecznie zdecydowano się na częściowo otwartą konstrukcję przypominającą most linowy.

Wewnątrz siedziby znajdzie się też siłownia dla pracowników i dla… robotów, które będą mogły walczyć w klatkach. Pojawią się też duże, otwarte przestrzenie biurowe. Na parterze umiejscowiony będzie sklep połączony z wielką ekspozycją, na której będzie można sprawdzić w praktyce nowe rozwiązania DJI.

Studio Foster + Partners po raz kolejny prezentuje kawałek pięknej architektury.

Firmę Foster + Partners możecie znać z projektu nowej siedziby Apple.

Foster + Partners zaprojektowało też mnóstwo sklepów Apple Store na całym świecie.

Są to m.in. Apple Orchard Road w Singapurze...

...Apple Michigan Avenue w Chicago...

...Apple Regent Street w Londynie...

...Apple Westlake w Hangzhou...

...czy Apple Zorlu Centre w Stambule.

Jedna realizacja słynnego studia mieści się w Warszawie. Jest nią budynek Regus przy placu Piłsudskiego.

Ikonicznym budynkiem zaprojektowanym przez Foster + Partners jest też 30 St Mary Axe, znany też pod nazwą Swiss Re lub Gherkin.

To charakterystyczny wieżowiec znajdujący się w City of London.

Inne znane przykłady to m.in. Bund Finance Center w Szanghaju...

...czy siedziba Hearst w Nowym Jorku.

Budowa nowej siedziby DJI już się rozpoczęła.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst