REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

[AKTUALIZACJA] Trwa wielka awaria polskich systemów informatycznych. Jeśli chciałeś coś załatwić w urzędzie, wybrałeś zły dzień

e-Państwo przestało działać. Systemy informatyczne w całym kraju uległy dziś potężnej awarii.

12.06.2018
15:43
mDokumenty i mID - dowód w smartfonie
REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje na Twitterze Ministerstwo Cyfryzacji, od rana trwa wielka awaria większości systemów informatycznych związanych z usługami cyfrowymi w Polsce. Nie działa Profil Zaufany, CEPiK, System Rejestrów Państwowych, ePUAP czy Obywatel.gov.pl.

Awaria systemów informatycznych – co się stało?

Nie wiadomo. Ministerstwo nie komentuje, zapewnia tylko, że trwają prace nad usunięciem usterki. Jako że nie działa System Rejestrów Państwowych, urzędy nie mają też dziś dostępu do rejestru PESEL, rejestru Dowodów Osobistych, Rejestru Stanu Cywilnego, Systemu Odznaczeń Państwowych, czy Centralnego Rejestru Sprzeciwów.

Jak na ironię – ZUS PUE działa bez zarzutu.

Nie wiadomo, o której awaria zostanie usunięta, więc jeśli planowaliście dziś załatwiać jakieś sprawy w urzędzie (tym fizycznym czy też elektronicznym), lepiej z góry założyć, że się nie uda i przyjść innego dnia. Czekamy na wyjaśnienie Ministerstwa co jest przyczyną awarii.

I może przede wszystkim tego, jak to się stało, że jedna awaria uziemiła większość kluczowych dla obywateli serwisów informatycznych...

AKTUALIZACJA 13:10 - część serwisów już działa

Ministerstwo Cyfryzacji właśnie poinformowało o wznowieniu pracy części serwisów:

Wysłaliśmy też zapytania do Ministerstwa odnośnie przyczyn i potencjalnych skutków awarii rejestrów. Czekamy na odpowiedź.

AKTUALIZACJA 15:40 - otrzymaliśmy stanowisko Ministerstwa

Wydział komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji przekazał nam bardzo lakoniczną odpowiedź:

REKLAMA

Dla sztabu kryzysowego COI najważniejsze było usunięcie awarii i doprowadzenie do działania systemów. Awaria została usunięta, wszystkie systemy już działają. Dane obywateli przechowywane w rejestrach są i były bezpieczne.

Przyczyny awarii będą dokładanie analizowane.

Nie wiemy zatem, co dokładnie było przyczyną awarii. Ministerstwo zapewnia jednak, że nie doszło do wycieku i dane obywateli pozostają bezpieczne. Oby tak było naprawdę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA