1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech
  4. Technologie

Apple Design Awards przyznane. Oto najlepiej zaprojektowane aplikacje na iOS i macOS w 2018 roku

apple wwdc 2018

Po konferencji WWDC poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Apple Design Awards, czyli nagród przyznawanych przez Apple za najlepiej zaprojektowane aplikacje i gry na iPhone’a, iPada i Maca. Oto cała lista najlepszych aplikacji.

Co roku nagrody Apple Design Awards to dla mnie małe święto. Z jednej strony to okazja do znalezienia nowych, ciekawych aplikacji, na które sam najpewniej nie zwróciłbym uwagi. Z drugiej strony to po prostu uczta dla oka i deser dla osób, które lubią dobre rozwiązania projektowe, zwłaszcza w dziedzinach UX i UI.

W tym roku nagrodzono tylko jedną aplikacje na Maca.

Nie jest to nawet aplikacja typowo macowa, ponieważ działa zarówno na macOS jak i iOS. Agenda - bo o niej mowa - jest notatnikiem, który kładzie bardzo duży nacisk na kalendarz. Dzięki temu notatki mogą opisywać poszczególne fazy różnych projektów. W aplikacji znajdziemy widok timeline i tytułową agendę, w której możemy prześledzić przeszłe, obecne i przyszłe etapy projektu.

Agenda jest dostępna za darmo, ale za pakiet funkcji premium trzeba zapłacić 119,99 zł.

Nagrodzone gry na iOS to perełki.

Moim numerem jeden jest doskonała Alto’s Odyssey, czyli druga część wielokrotnie nagradzanej gry Alto’s Adventure. To tytuł gatunku „endless runner”, z losowo generowanym światem. Być może ten opis nie brzmi zachęcająco, ale grafika oraz mechanika tych gier są naprawdę wyjątkowe. Alto’s Adventure przeszedłem trzy razy na różnych platformach, a teraz zagrywam się w Alto’s Odyssey, które jest właściwie idealnym sequelem.

Kolejną znaną grą jest Playdead’s INSIDE, tytuł twórców Limbo. Inside możecie znać z pecetów i konsol, ale ta przygoda jest też dostępna na iOS. Gra jest utrzymana w mrocznej stylistyce, a bezimienny bohater stara się zrozumieć, co jest nie tak z otaczającym go światem.

Oddmar to z kolei platformowa gra akcji o młodym, nieco zagubionym wikingu. W grze liczy się zręczność i pomysłowość w pokonywaniu kolejnych przeszkód i czyszczeniu planszy z elementów do zbierania. Grafika jest utrzymana w bajkowej stylistyce kojarzącej się z serią Rayman.

Frost to gra, w której przemierzamy… no właśnie - co? Galaktykę? Mikroskopijny świat komórek? Przestrzeń nie jest do końca określona, ale gra polega na rysowaniu ścieżek, po których poruszają się struktury złożone z wielu małych elementów.

Florence to interaktywna przygoda opowiadająca o życiu i miłości. Zaprojektował ją twórca nagradzanej gry Monument Valley, choć Florence charakteryzuje się zupełnie inną oprawą graficzną.

Jest też kilka ciekawych aplikacji użytkowych.

BANDIMAL to aplikacja skierowana do najmłodszych, pozwalająca komponować muzykę. Bardzo prosta, kolorowa oprawa graficzna umożliwia tworzenie pętli perkusyjnych i nakładanie dźwięków obrazowanych przez zwierzęta.

Calzy 3 to inteligentny kalkulator. Aplikacja jest bardzo minimalistyczna, ale ma spore możliwości. Oferuje m.in. zakładki, historię operacji i całkiem zaawansowany tryb naukowy.

iTranslate Converse to translator tekstu mówionego, co teoretycznie pozwala rozmawiać z obcokrajowcem nawet wtedy, gdy nie znamy języka, w którym mówi. Aplikacja wykrywa i tłumaczy 38 języków, w tym polski.

Triton Sponge to prawdziwy ewenement. Jest to aplikacja zaprojektowana z myślą o salach operacyjnych. Algorytmy przetwarzania obrazu są w stanie obliczyć objętość traconej krwi. Wyniki są podawane w czasie rzeczywistym.

Zestaw nagród to marzenie dewelopera.

Deweloperzy stojący za wyróżnionymi aplikacjami otrzymają od Apple specjalny sześcienny puchar i bardzo przyjemny zestaw nagród rzeczowych, w skład którego wchodzą:

  • iMac Pro,
  • 15-calowy MacBook Pro,
  • iPhone X 256 GB,
  • iPad Pro 512 GB z Apple Pencil,
  • Apple TV 4K,
  • Apple Watch Series 3,
  • słuchawki AirPods.