REKLAMA

Apple Design Awards przyznane. Oto najlepiej zaprojektowane aplikacje na iOS i macOS w 2018 roku

Po konferencji WWDC poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Apple Design Awards, czyli nagród przyznawanych przez Apple za najlepiej zaprojektowane aplikacje i gry na iPhone’a, iPada i Maca. Oto cała lista najlepszych aplikacji.

05.06.2018 09.54
apple wwdc 2018
REKLAMA
REKLAMA

Co roku nagrody Apple Design Awards to dla mnie małe święto. Z jednej strony to okazja do znalezienia nowych, ciekawych aplikacji, na które sam najpewniej nie zwróciłbym uwagi. Z drugiej strony to po prostu uczta dla oka i deser dla osób, które lubią dobre rozwiązania projektowe, zwłaszcza w dziedzinach UX i UI.

W tym roku nagrodzono tylko jedną aplikacje na Maca.

 class="wp-image-744397"

Nie jest to nawet aplikacja typowo macowa, ponieważ działa zarówno na macOS jak i iOS. Agenda - bo o niej mowa - jest notatnikiem, który kładzie bardzo duży nacisk na kalendarz. Dzięki temu notatki mogą opisywać poszczególne fazy różnych projektów. W aplikacji znajdziemy widok timeline i tytułową agendę, w której możemy prześledzić przeszłe, obecne i przyszłe etapy projektu.

Agenda jest dostępna za darmo, ale za pakiet funkcji premium trzeba zapłacić 119,99 zł.

Nagrodzone gry na iOS to perełki.

 class="wp-image-740890"

Moim numerem jeden jest doskonała Alto’s Odyssey, czyli druga część wielokrotnie nagradzanej gry Alto’s Adventure. To tytuł gatunku „endless runner”, z losowo generowanym światem. Być może ten opis nie brzmi zachęcająco, ale grafika oraz mechanika tych gier są naprawdę wyjątkowe. Alto’s Adventure przeszedłem trzy razy na różnych platformach, a teraz zagrywam się w Alto’s Odyssey, które jest właściwie idealnym sequelem.

Kolejną znaną grą jest Playdead’s INSIDE, tytuł twórców Limbo. Inside możecie znać z pecetów i konsol, ale ta przygoda jest też dostępna na iOS. Gra jest utrzymana w mrocznej stylistyce, a bezimienny bohater stara się zrozumieć, co jest nie tak z otaczającym go światem.

 class="wp-image-744400"

Oddmar to z kolei platformowa gra akcji o młodym, nieco zagubionym wikingu. W grze liczy się zręczność i pomysłowość w pokonywaniu kolejnych przeszkód i czyszczeniu planszy z elementów do zbierania. Grafika jest utrzymana w bajkowej stylistyce kojarzącej się z serią Rayman.

Frost to gra, w której przemierzamy… no właśnie - co? Galaktykę? Mikroskopijny świat komórek? Przestrzeń nie jest do końca określona, ale gra polega na rysowaniu ścieżek, po których poruszają się struktury złożone z wielu małych elementów.

Florence to interaktywna przygoda opowiadająca o życiu i miłości. Zaprojektował ją twórca nagradzanej gry Monument Valley, choć Florence charakteryzuje się zupełnie inną oprawą graficzną.

Jest też kilka ciekawych aplikacji użytkowych.

 class="wp-image-744403"

BANDIMAL to aplikacja skierowana do najmłodszych, pozwalająca komponować muzykę. Bardzo prosta, kolorowa oprawa graficzna umożliwia tworzenie pętli perkusyjnych i nakładanie dźwięków obrazowanych przez zwierzęta.

Calzy 3 to inteligentny kalkulator. Aplikacja jest bardzo minimalistyczna, ale ma spore możliwości. Oferuje m.in. zakładki, historię operacji i całkiem zaawansowany tryb naukowy.

iTranslate Converse to translator tekstu mówionego, co teoretycznie pozwala rozmawiać z obcokrajowcem nawet wtedy, gdy nie znamy języka, w którym mówi. Aplikacja wykrywa i tłumaczy 38 języków, w tym polski.

Triton Sponge to prawdziwy ewenement. Jest to aplikacja zaprojektowana z myślą o salach operacyjnych. Algorytmy przetwarzania obrazu są w stanie obliczyć objętość traconej krwi. Wyniki są podawane w czasie rzeczywistym.

Zestaw nagród to marzenie dewelopera.

REKLAMA

Deweloperzy stojący za wyróżnionymi aplikacjami otrzymają od Apple specjalny sześcienny puchar i bardzo przyjemny zestaw nagród rzeczowych, w skład którego wchodzą:

  • iMac Pro,
  • 15-calowy MacBook Pro,
  • iPhone X 256 GB,
  • iPad Pro 512 GB z Apple Pencil,
  • Apple TV 4K,
  • Apple Watch Series 3,
  • słuchawki AirPods.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA