REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Sprawdzamy Ubuntu 18.04. Co nowego przynosi Bioniczny Bóbr?

Ubuntu to jedna z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa - a na desktopach być może i najpopularniejsza. Ta oparta o architekturę Debiana dystrybucja, stawia od zawsze na stabilność, wsparcie i łatwość używania.

01.05.2018
18:52
Sprawdzamy Ubuntu 18.04. Co nowego przynosi Bioniczny Bóbr?
REKLAMA
REKLAMA

Numeracje poszczególnych wersji Ubuntu składają się z roku i miesiąca. Ostatnia ukazała dosłownie kilka dni temu nosi numer 18.04 (co oznacza kwiecień 2018 roku). Dodatkowo, wszystkie wersje posiadają kryptonimy, składające się z przymiotnika i nazwy zwierzęcia zaczynających się tą samą literą (18.04 nazywa się Bionic Beaver). Wersja 18.04 jest również istotna z innego powodu - wydania ukazujące się w drugim kwartale parzystego roku są wersjami LTS - Long Term Support. Oznacza to, że będzie wspierana dłużej, oferując aktualizacje aż przez pięć lat. To właśnie wersje LTS są najbardziej popularne.

Co nowego znajdziemy w Ubuntu 18.04?

Opis Bionicznego Bobra mówi, że jest to wersja zoptymalizowana pod zastosowania chmurowe, uczenie maszynowe, sztuczną inteligencję oraz tworzenie oprogramowania. Mimo to nowości i usprawnienia jakie znajdziemy w 18.04 skupiają się również na innych aspektach.

 class="wp-image-725457"

Opcja minimalnej instalacji

Instalator Ubuntu 18.04 posiada opcję Minimal Install dzięki której zainstalujemy jedynie podstawowe funkcje systemu. Jest to opcja dla tych, którzy chcą mieć kontrolę nad zainstalowanymi domyślnie aplikacjami.

 class="wp-image-725466"

Nowe narzędzie witające użytkowników

Z poziomu Ubuntu Welcome wybierzemy teraz opcje instalowania aktualizacji, zadecydujemy, które informacje chcemy dzielić z Ubuntu, i uzyskamy propozycje aplikacji do zainstalowania.

 class="wp-image-725481"

LivePatch

Aktualizacje jądra i systemu operacyjnego mogą teraz być aplikowane bez restartowania systemu. Funkcja jest płatna (w ramach subskrypcji Ubuntu Advantage), ale prywatni użytkownicy posiadający konto Ubuntu One mogą ją aktywować na maksymalnie trzech urządzeniach.

 class="wp-image-725463"

Snaps

Aplikacje w Ubuntu 18.04 są instalowane domyślnie w formacie Snaps zamiast dotychczasowego DEB. Ułatwia to zarządzanie zależnościami, aktualizację oraz odinstalowywanie programów.

 class="wp-image-725472"

Nowy temat desktopu

Nowym tematem desktopu jest Communitheme. Można go wybrać już przy logowaniu się do systemu.

 class="wp-image-725475"

Łatwiejsze dodawanie emoji

Dla niektórych to znak czasów, dla innych fajna zabawa, pozwalająca wyrazić emocje w formie obrazków. Z nowym programem GNOME Characters jesteśmy w stanie łatwo znaleźć, wybrać i skopiować potrzebne nam emoji.

 class="wp-image-725460"

Tryb nocny

Ubuntu doczekało się wbudowanego trybu nocnego. System przyniesie ulgę dla oczu pracujących po nocach.

 class="wp-image-725469"

Aplikacja do zarządzania zadaniami

W systemie znajdziemy również oficjalną aplikację do zarządzania osobistymi zadaniami. Instaluje się domyślnie i jest oparta na GNOME To Do.

REKLAMA
 class="wp-image-725478"

Screenshoty aplikacji pochodzą z oficjalnej strony Ubuntu

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA