REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Polskie studio Acram manipulowało recenzjami na Steam. Valve usunęło ich gry i ogłosiło koniec współpracy

To bardzo smutny dzień dla twórców z rzeszowskiego studia Acram Digital. Producenci cyfrowych gier planszowych nie mogą już publikować swoich dzieł na Steam - najważniejszej platformie sprzedaży na PC - po tym, jak jeden z pracowników manipulował recenzjami ich produktu. Valve wykazało się surowością.

10.05.2018
18:59
steam
REKLAMA
REKLAMA

Większość polskich graczy mogło nigdy nie słyszeć o Acram Digital. To studio z Rzeszowa wyspecjalizowane w tworzeniu cyfrowych gier planszowych, które trafiają na komputery, smartfony oraz tablety. Producenci mają na koncie takie tytuły jak Steam: Rails to Riches, Eight Minute Empire czy najnowszy, znajdujący się w fazie otwartych beta testów Istanbul. Docelowymi platformami tych gier są zazwyczaj Windows, Mac, iOS oraz Android.

 class="wp-image-729900"

Niestety, 10 maja wszystkie produkcje Acram Digital zniknęły ze Steam, a Valve nie chce mieć już do czynienia z polskim studiem.

Powodem tak ostrej, restrykcyjnej oraz zdecydowanej decyzji Valve jest manipulowanie recenzjami gier Acram Digital przez pracownika tego studia. Grzegorz Kubas stworzył sześć fikcyjnych alter-kont w cyfrowym sklepie. Następnie nabył za własne środki kopie gry Acram Digital dla każdego konta, zyskując tym samym możliwość napisania sześciu pochlebnych recenzji na Steam.

Grzegorz Kubas był w swoim działaniu nieprofesjonalny. Korzystał z tego samego komputera, tego samego IP i tej samej metody płatności. Kubas przyznaje we wpisie na forum Reddit, że działał lekkomyślnie, impulsywnie oraz bez większego zastanowienia. Powodem jego złości były niepochlebne, w ocenie Grzegorza niesprawiedliwe oceny gry Acram Digital wystawione przez użytkowników sklepu Steam.

 class="wp-image-729897"

Polegając na tym samym IP i tej samej metodzie płatności, pracownik polskiego studia był jak na widelcu dla mechanizmów wychwytujących nieuczciwe działania. Gdy wyszło na jaw, że współtwórca gry wideo podbija jej oceny, włodarze Steama nie tylko usunęli najnowszą grę Acram Digital ze swojej platformy, ale również wszystkie pozostałe tytuły rzeszowskiego studia. Dodatkowo Valve zadeklarowało, że nie będzie już współpracować z Polakami w przyszłości.

Przypadek Acram Digital jest dotkliwy o tyle, że sytuację Grzegorza Kubasa łatwo zrozumieć.

Czym innym jest, gdy wielkie korporacje złożone z setek pracowników polegają na specjalnych algorytmach podbijających oceny oraz pobrania gier wideo. Jednak w tym przypadku mieliśmy do czynienia z twórcą z małego studia. Pracownikiem silnie związanym z grą, emocjonalnie podchodzącym do krytyki produktu w który włożył wiele serca, zaangażowania oraz czasu. Oczywiście nie chcę w żaden sposób usprawiedliwiać manipulowania ocenami. Regulamin Steam każdego obowiązuje tak samo.

 class="wp-image-729894"
REKLAMA

Chociaż gry Acram Digital już zniknęły ze Steam, Grzegorz Kubas prosi administratorów, aby oddzielić jego odpowiedzialność od odpowiedzialności całego studia. Twórca gier wideo deklaruje, że działał sam, z własnej inicjatywy i pod wpływem silnego osobistego impulsu. Kubas przyznaje, że to co zrobił było głupie i nieprofesjonalne, ale bardzo by chciał, aby za jego błędy nie odpowiadali koledzy ze studia.

Acram Digital napisało odwołanie od decyzji administratorów Steam do Valve i czeka na dalszy rozwój sytuacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA