REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Netflix tworzy listę najlepszych SmartTV. Producenci muszą spełnić 5 kryteriów, by dostać naklejkę

David Holland - Dyrektor ds Rozwoju w firmie Netflix - wziął udział w specjalnej wideokonferencji z polskimi mediami technologicznymi, tłumacząc czym jest nowy program Netflix Recommended TV, o uczestnictwo w którym od 2018 r. walczą czołowi producenci telewizorów.

08.05.2018
21:57
netflix zalety
REKLAMA
REKLAMA

Netflix Recommended TV to niekomercyjny program rekomendacji, który startuje w nowej odsłonie od 2018 r. Platforma VoD będzie posiadać zaktualizowaną listę „najlepszych wśród najlepszych“ producentów SmartTV, których urządzenia mają zagwarantować wzorowe doświadczenia podczas korzystania z platformy VoD. Pierwszymi firmami, które pojawią się na liście Netflix Recommended TV na 2018 r. są LG oraz Sony. Następną najprawdopodobniej będzie Samsung.

David Holland zapewnia jednocześnie, że o status/naklejkę/logo Netflix Recommended TV może się ubiegać każdy producent telewizorów, który posiada certyfikację Netfliksa. Certyfikacja to z kolei nic innego, jak obecność czerwonej plikacji VoD w systemie SmartTV. Można więc sądzić, że do trójki wspaniałych - LG, Sony i Samsunga - wcześniej czy później dołączą kolejni producenci. O ile spełnią poniższe warunki.

Aby znaleźć się w programie Netflix Recommended TV, producent musi spełnić 5 na 7 warunków:

  • TV Instant On - SmartTV uruchamia się momentalnie, a wszystkie aplikacje są od razu gotowe do włączenia. Dokładnie tak, jak działa to na topowym smartfonie czy tablecie.
  • Fast App Launch - oficjalna aplikacja Netfliksa na smartTV ma się uruchamiać szybko, w ściśle określonych przez usługodawcę ramach czasowych. Czasowy wymóg dotyczy uruchomionej aplikacji zarówno zaraz po włączeniu TV, jak również podczas wcześniejszego korzystania z kilku innych programów.
  • Netflix Button - pilot lub inny kontroler do obsługi SmartTV musi posiadać oddzielny przycisk zarezerwowany dla aplikacji Netflix. Za jego pomocą można od razu włączyć urządzenie z uruchomionym programem VoD widocznym na ekranie.
  • Icon Access - ikona/miniaturka aplikacji Netflix ma być wyraźnie widoczna oraz łatwa do włączenia podczas korzystania z menu systemowego na SmartTV.
  • TV Resume - system musi pamiętać, gdzie klient Netfliksa zakończył oglądanie treści przed wyłączeniem urządzenia, a następnie wznowić odtwarzanie dokładnie od tego momentu, również od razu po ponownym uruchomieniu telewizora.
  • High-res Netflix Interface - zasoby aplikacji Netflix muszą być przeglądane w minimum FHD. Poniżej rozdzielczości 1080p nie ma co ubiegać się o uczestnictwo w programie.
  • Latest Netflix Version - aplikacja Netfliksa na smartTV już w momencie zakupu urządzenia znajduje się w najnowszej możliwej wersji, ze wszystkimi wydanymi aktualizacjami.

Rozmawiamy z Dyrekotrem ds Rozwoju w firmie Netflix

Szymon Radzewicz, Spider’s Web: Uczestnictwo w programie Netflix Recommended TV na pewno pozytywnie wpłynie na sprzedaż SmartTV wyróżnionych firm. Macie szacunki, jak bardzo?

David Holland, Netflix: Bardzo dobre pytanie. Nie posiadamy niestety żadnych szacunkowych danych, które moglibyśmy ci przekazać. Jesteśmy za to pewni, że marka Netflix wpłynie pozytywnie na ofertę produktową producentów i jesteśmy pewni, że producenci SmartTV będą chcieli uczestniczyć w tym programie. To bez wątpienia wartość dodana zwiększającą atrakcyjność produktu w oczach konsumentów. W jakiej skali - tego jednak nie wiemy.

Producenci będą mogli zwiększyć sprzedaż, chwaląc się rekomendacją od Netfliksa. Co z tego ma sam widz?

Program Netflix Recommended TV to coś znacznie więcej niż tylko certyfikacja mówiąca o tym, że na danym SmartTV jest dostępna nasza aplikacja. Rekomendacja od Netfliksa świadczy o tym, że korzystanie z naszej aplikacji na danym urządzeniu jest tak przyjemne, tak wygodne i tak dobrze rozwiązane, jak sami byśmy sobie tego życzyli. To wyznacznik naszego nowego wysokiego standardu. Ktoś, kto korzysta z naszych usług od razu będzie wiedział, że lepiej się nie da.

Jako producent telewizorów, ile muszę zapłacić, żeby znaleźć się na liście Netflix Recommended?

Możesz usilnie chcieć należeć do programu, ale jeżeli nie posiadasz SmartTV spełniającego wymagania, to nici z tego. Netflix Recommended TV nie ma komercyjnego podłoża. Za uczestnictwo w programie nie płaci się ani centa. Nie ma żadnej opłaty, żadnego wpisowego, żadnego abonamentu. Po prostu wyróżniamy te firmy, które na to zasługują.

Jeżeli jakiś producent będzie bardzo zdeterminowany, również finansowo,  by znaleźć się w programie, lecz jego oferta nie sprosta wymaganiom, to na tej liście nigdy się nie pojawi. Podkreślam - zero pieniędzy za uczestnictwo. Chodzi wyłącznie o promowanie jakości i doświadczeń wysokiej klasy dla widzów.

Netflix w Polsce class="wp-image-362914"

Odnośnie wysokiej jakości - posiadam telewizor Samsunga 4K, a interfejs aplikacji Netflix wciąż jest w FHD. To niestety widać…

Netflix jest na drodze wielkich zmian 4K. Cały czas idziemy w kierunku tej rozdzielczości na wszelkich możliwych frontach. Głównie za pośrednictwem naszych autorskich produkcji. Nie mogę jednak powiedzieć, czy i kiedy sam interfejs doczeka się wsparcia 4K.

REKLAMA

Muszę zadać to pytanie, pewnie nie ja pierwszy… czy Netflix pojawi się w końcu na konsoli Nintendo Switch?

(śmiech) Niestety, na ten moment nie mamy nic do powiedzenia na temat aplikacji Netflix na konsoli Nintendo Switch.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA