1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Gry /
  5. Sprzęt - Poradniki

Konsola na komunię - poradnik dla rodziców, by dziecko dostało odpowiedni produkt z odpowiednimi grami

Lokowanie produktu

Majowy sezon komunijny niebawem się rozpocznie. Jak co roku, jednym z najczęściej wybieranych prezentów będzie konsola do gier. PlayStation 4? Nintendo Switch? Xbox One? Jakie gry do tego? Który model sprzętu? Z naszym poradnikiem konsola na komunię to nie problem.

03.05.2018
12:14
Nintendo Switch PlayStation 4 Xbox One PS4 XONE

Nim zaczniecie przebierać w poniższych propozycjach, najpierw przeczytajcie kilka ważnych słów skierowanych do rodziców i opiekunów. Wstęp jest dedykowany zwłaszcza tym osobom, które nie posiadają dużej wiedzy z obszaru konsol oraz gier wideo. Warto je przeczytać, aby obalić kilka mitów dotyczących gier oraz lepiej poznać specyfikę produktu, który się kupuje.

Do komunii przystępuje osoba w wieku 7 - 9 lat. To dziecko, które musi mieć specjalnie dobrane gry.

Gry wideo to medium równie dojrzałe co książka, serial czy film. We współczesnych interaktywnych produkcjach pojawia się nagość, seks, wulgaryzmy, przemoc, narkotyki i substancje uzależniające, a także wszystko inne, co może być nieodpowiednie dla młodego odbiorcy. Aby chronić najmłodszych, w Polsce na pudełkach z grami znajduje się specjalne oznaczenie PEGI, które niestety nie ma mocy prawnej.

PEGI to Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier. Każda produkcja posiada oznaczenie, które tłumaczy, dla jakiego odbiorcy jest przeznaczony dany tytuł. Skoro wybieramy prezent dla dziecka przystępującego do pierwszej komunii, powinniśmy ograniczyć się tylko do takich gier, które mają oznaczenie PEGI 3 (od 3 lat), PEGI 9 (od 9 lat) oraz maksymalnie PEGI 12 (od 12 lat).Jeżeli któraś z gier znajdująca się w poniższej ofercie będzie posiadać inną kategorię wiekową, zostanie to wyraźnie zasygnalizowane w tekście. Jeśli zaś nie jesteś pewien kategorii wiekowej kupowanej gry wideo, zawsze możesz ją sprawdzić na oficjalnej witrynie PEGI, wpisując tytuł produktu w okno wyszukiwarki.

Konsola jako prezent nie oznacza, że dziecko wpadnie w niekontrolowane uzależnienie od gier.

Każda z poniższych konsol (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch) posiada własny system kontroli rodzicielskiej. To mechanizm, dzięki któremu dzieci mogą grać tylko i wyłącznie w gry odpowiednie dla swojego wieku, a ich czas przed konsolą jest ściśle reglamentowany. Rodzic bądź opiekun zawsze i wszędzie posiada kontrolę nad tym, co dziecko robi na konsoli. Gdy opiekuna nie ma w domu, nadzór może sprawować za pośrednictwem aplikacji na smartfon lub tablet.

To bardzo ważne, aby uświadamiać rodziców oraz opiekunów, że kontrola rodzicielska jest integralną częścią konsoli. Ważnym elementem, dzięki któremu młody gracz będzie grał tyle, ile powinien, a do tego tylko w te tytuły, które są odpowiednie dla jego wieku oraz pomogą w jego rozwoju. Informacje na temat kontroli rodzicielskiej dla poszczególnych platform znajdziecie tutaj: PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One.

Skoro słowo wstępu mamy już za sobą, najwyższy czas przejść do zakupów. Współcześnie istnieją trzy dominujące platformy do gier: PlayStation 4 (firma Sony), Xbox One (firma Microsoft) oraz Nintendo Switch (firma Nintendo). Każda z konsol ma swoje dobre i złe strony, plusy oraz minusy. Dlatego nim przejdziecie do poszczególnych ofert, koniecznie zapoznajcie się z fragmentami opisującymi ogólną specyfikę danej maszyny.

PlayStation 4 (PS4) - najpopularniejsza konsola w Polsce, z najlepszymi grami na wyłączność

PlayStation 4 to najpopularniejsza konsola w Polsce. Popularność jest ważnym aspektem, który trzeba brać pod uwagę. Im więcej osób posiada daną konsolę, tym łatwiej wymieniać się grami, a także tym mniej gry kosztują na rynku wtórnym (tak zwane używki). Do tego dziecko posiadające taką samą konsolę co jego rówieśnicy nie czuje wyobcowania. Przynależy do grupy i zacieśnia więzi.

Gry na PlayStation 4 są tłumaczone na język polski. Najczęściej mają nie tylko polskie napisy, ale również dubbing w naszym języku. Zdaniem wielu, PS4 posiada również najlepsze gry dostępne tylko na tej platformie. Niestety, zdecydowana większość z nich jest adresowana do starszego odbiorcy, który skończył przynajmniej 16 lat. Mimo tego, to właśnie PlayStation 4 jest najpopularniejszą „komunijną“ konsolą w naszym kraju. Jej zakup to zazwyczaj bezpieczny wariant, z którego ciężko nie być zadowolonym.

Bogaty wariant: PlayStation 4 Slim 1TB + Gran Turismo Sport + Uncharted Zaginione Dziedzictwo + Knack 2 + FIFA18 (1638 zł)

Zestaw z konsolą i czterema grami na naprawdę dobry start. Aż trzy z nich posiadają kategorię wiekową PEGI 3. Wyróżnia się jedynie Uncharted Zaginione Dziedzictwo, które jest tytułem dla zdecydowanie starszego gracza. Problemy mogą również sprawiać wyścigi Gran Turismo Sport, które są bardzo realistyczne i do opanowania których wymagana jest podstawowa wiedza z zakresu motoryzacji oraz zachowania na drodze.

Świetnym wyborem dla dziecka jest za to FIFA 18. Gra piłkarska pozwala na wspólną zabawę przed jednym telewizorem kilku kolegów lub rodzeństwa, pozwalając toczyć sportowe pojedynki. Knack 2 to z kolei bardzo kolorowa, bardzo sympatyczna dla oka platformowa gra akcji, która do złudzenia przypomina bajki Disneya oraz Pixara.

Optymalny wariant: Sony PlayStation 4 Slim 1TB + FIFA 18 (1199 zł)

Jak zostało napisane wyżej, FIFA 18 to uniwersalny, bezpieczny typ gry dla każdego chłopca (i części dziewczynek). Produkcja jest wydana w pełnej polskiej wersji językowej, z profesjonalnym komentarzem samego Dariusza Szpakowskiego. Jeżeli 1199 zł to zbyt duży wydatek, można się rozejrzeć za wersją konsoli o mniejszej pojemności dyskowej (500 GB) wraz z FIFĄ 18. Taki zestaw powinien być tańszy o minimum kilkadziesiąt złotych.

Warto mieć w pamięci, że do wspólnego grania w FIFA przed jednym telewizorem trzeba dokupić drugi kontroler DualShock 4. Jego zakup to zazwyczaj kwestia czasu, ponieważ młody gracz wcześniej czy później będzie chciał bawić się wspólnie z rodzeństwem lub znajomymi. Drugi kontroler nie jest jednak wymagany, żeby w FIFA 18 grać samemu.

Ekonomiczny wariant: Sony PlayStation 4 Slim 500GB (1099 zł)

Alternatywą pozostaje kupno samej konsoli, bez żadnych gier na start. To najtańsze rozwiązanie. Trzeba jednak rozumieć, że platforma do gier bez gier to jak samochód bez paliwa. Można chwilę posiedzieć w środku, powdychać zapach nowości oraz pobawić się kontrolkami, ale na dłuższą metę nie o to chodzi.

Na co zwrócić uwagę: W przypadku wszystkich powyższych ofert sklep RTV Euro AGD przygotował świetną promocję. Kupując dowolny z zestawów można dodać do zamówienia grę God of War w cenie 1 zł (normalna cena to 249 zł). Naprawdę dobra okazja i naprawdę dobra gra. Niestety, God of War jest brutalnym tytułem z oznaczeniem wiekowym PEGI 18, dlatego kompletnie nie nadaje się dla dziecka w wieku 7 - 9 lat. Jeżeli uczestnik pierwszej komunii posiada znacznie starsze rodzeństwo, to właśnie je można obdarować grą dla pełnoletnich.

Xbox One (XONE) - konsola Minecrafta, najlepszych wyścigów oraz niskich cen

Xbox One to konsola, która różni się od PS4 pod niewieloma względami. Oferuje podobną moc, taki sam system dystrybucji gier, niemal takie same stawki za gry oraz bardzo zbliżony wachlarz możliwości względem konkurencji z firmy Sony. Najważniejsza różnica dotyczy gier na wyłączność, w które można zagrać na danej platformie. Chociaż to PS4 posiada lepsze tytuły, tak z punktu widzenia opiekuna 8-latka oferta na Xboksie wydaje się lepiej dopasowana do potrzeb najmłodszych.

Konsola Xbox One jest również sprzedawana w niższej cenie niż konkurencyjne PlayStation 4. Na polskim rynku istnieje wiele zestawów z tym urządzeniem, które posiadają naprawdę korzystny stosunek ceny do zawartości. Nie można również zapominać, że to do twórców Xboksa One należy Minecraft - gra wideo, która jest niezwykle popularna wśród młodszych odbiorców. Łącznie daje to naprawdę solidną ofertę. Tylko wysondujcie wcześniej, czy aby wszyscy koledzy nie mają już PS4.

Bogaty wariant: Xbox One S 500 GB + Forza Horizon 3 + Hot Wheels + Star Wars: Battlefront II + FIFA 18 + XBL 6 m-ce (1338 zł)

Jeżeli uczestnik pierwszej komunii świętej uwielbia bawić się samochodami, będzie zachwycony zestawem z tytułem Forza Horizon 3. To aktualnie najlepsza gra wyścigowa, jaką można włączyć dziecku. Może być trochę zbyt skomplikowana dla najmłodszych, lecz nieco starsi fani motoryzacji od razu poczują się jak w żywiole. Co świetne, razem z grą dodawane jest rozszerzenie Hot Wheels, które pozwala jeździć po wirtualnych torach i rampach z popularnej serii zabawek.

W tym zestawie problemem może być gra Star Wars: Battlefront II, lecz wcale nie musi. Chociaż sednem produkcji jest strzelanie do przeciwników, to nie ma tutaj żadnej krwi ani przesadnej brutalności. Battlefront II pokazuje mniej więcej tyle, ile seriale Wojny Klonów oraz Rebelianci emitowane na kanale Disney XD. Jeżeli podopieczny może je oglądać, to gra Star Wars na pewno go nie zgorszy. Warto jednak poinformować rodziców albo opiekunów, że Star Wars: Battlefront II posiada oznaczenie PEGi 16.

Optymalny wariant: Xbox One S 500GB + pakiet Minecraft + LEGO Star Wars + Disney Pixar Rush + XBL 9 m-ce (1159 zł)

Świetny pakiet dla dziecka z przedziału 7 - 9 lat. W tym zestawie nie ma ani jednej gry, która byłaby nieodpowiednia dla młodego gracza. Pod względem dopasowania do odbiorcy, to najlepiej skrojona oferta ze wszystkich znajdujących się na naszej liście. Disney, Minecraft, LEGO - no po prostu raj dla każdego dziecka. Zarówno chłopca, jak i dziewczynki. Ba, jestem przekonany, że na te gry skusiłoby się również wielu dorosłych.

Warto zwrócić uwagę, że w skład pakietu Minecraft wchodzi nie tylko podstawowa gra rozwijająca wyobraźnię oraz kreatywność, ale również przygodowa produkcja w świecie Minecrafta, która stanowi dodatkowy walor zestawu.

Ekonomiczny wariant: Xbox One S 500GB + pakiet Minecraft + XBL 9 m-ce (999 zł)

Jeżeli szukacie budżetowego rozwiązania, to na pewno ucieszycie się, że również do Xboksa bez gier w zestawie dodawany jest pakiet produkcji na licencji Minecrafta. Świetny punkt zaczepienia na start, zwłaszcza dla młodszych graczy. Ta oferta jest najkorzystniejsza ze wszystkich, biorąc pod uwagę wyłącznie aspekt finansowy.

Na co zwracać uwagę: w ofertach z konsolami Xbox One znajduje się ciąg liter, który może budzić konsternację: XBL. To skrót od Xbox Live Gold - abonamentu pozwalającego grać z innymi posiadaczami konsol za pomocą Internetu, a także pobierać przynajmniej dwie gry miesięcznie (wybrane przez Microsoft) bez żadnych dodatkowych kosztów. Świetna opcja na start konsoli.

Nintendo Switch - konsola z Mario i Pokemonami, którą można mieć przy sobie

Nintendo Switch to najbardziej egzotyczna i nietypowa konsola ze wszystkich znajdujących się na liście. Urządzenie ma hybrydowy charakter - można je podłączyć do telewizora za pośrednictwem stacji dokującej dołączonej do każdego zestawu, ale można również zabrać ją ze sobą w podobny sposób co smartfon czy tablet. Możliwość grania w pociągu, w autobusie czy pod namiotami wyróżnia ten produkt na tle konkurencji.

Niestety, Nintendo nie traktuje naszego rynku priorytetowo. Dlatego większość gier na tę platformę nie posiada polskiego tłumaczenia. To wielka szkoda, ponieważ tylko na Switchu można zagrać w uwielbiane, kultowe i ponadczasowe marki takie jak Zelda, Mario czy (już niebawem) Pokemony. Nintendo ma w swojej tradycji tworzenie produktów, przy których świetnie bawią się jednocześnie dzieci i dorośli. Do tego sprzęt wykorzystuje bezprzewodowe kontrolery ruchowe, które są szczególnie popularne wśród najmłodszych graczy.

Optymalny wariant: Nintendo Switch Joy-Con (czerwony) + Super Mario Odyssey (1699 zł)

Super Mario Odyssey to najnowsza odsłona kultowej, uznanej serii Super Mario. Gra jest kapitalna, a do tego rozgrywka nie wymaga dobrej znajomości języka angielskiego. Najmłodsi gracze mogą mieć jednak problemy z poziome trudności tej produkcji. Na szczęście tytuł można przejść razem z bardziej doświadczonym opiekunem w trybie kooperacji przed jednym ekranem. Do tego bez konieczności kupowania drugiego kontrolera.

Ekonomiczny wariant: Nintendo Switch Joy-Con (szary) (1499 zł)

Jeżeli 1699 zł to zbyt wygórowana cena, alternatywą pozostaje kupno samej konsoli za 1499 zł. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do Xboksa oraz PlayStation, Nintendo Switch wciąż nie oferuje żadnych programów typu Free2Play. Dlatego hybrydowa konsola powinna być wręczana razem z grą wideo na dobry start. Inaczej nie można za jej pośrednictwem zrobić zbyt wiele.

Lokowanie produktu
Najnowsze