REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Bezpieczeństwo

Powtórka ze Spectre i Meltdown. Znaleziono kolejne dziury w procesorach Intela i ARM

Jako pierwsza o nowych błędach odkrytych w procesorach poinformowała redakcja niemieckiego czasopisma c't Magazin (czyli Magazin für Computertechnik). Anonimowe źródła twierdzą, że może czekać nas powtórka z rozrywki pod tytułem Spectre i Meltdown.

dziury-w-procesorach-Intela
REKLAMA
REKLAMA

Nie liczcie jednak na jakiekolwiek szczegóły. Przynajmniej nie przed 7 maja - wtedy bowiem wygasa umowa poufności podpisana przez deweloperów, do których dotarła redakcja c't. Na razie wiemy tylko tyle, że w nowych procesorach Intela i ARM odkryto osiem nowych dziur, tak samo niebezpiecznych w działaniu jak Spectre i Meltdown.

To, czy problem obejmuje również procesory firmy AMD, nie zostało jeszcze ustalone. Jakiekolwiek szczegóły na temat tych odkryć pojawią się dopiero w poniedziałek. Wtedy bowiem wygasa umowa poufności, którą objętą są deweloperzy z Google Project Zero. Redakcja c't ustaliła, że odkryli oni jeden (z ośmiu) krytycznych błędów w nowych procesorach.

Intel nie ucieka od problemu. Firma prosi o cierpliwość.

Przedstawiciele Google i ARM odmówili jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie. AMD z kolei przyznało, że ich deweloperzy już wiedzą o niemieckiej publikacji i aktualnie próbują ustalić, czy błędy te pojawiły się w architekturze procesorów ich firmy. Intel wydał oficjalny komunikat prasowy, który brzmi następująco:

— Mocno wierzymy w wartość skoordynowanego ujawniania informacji i podzielimy się dodatkowymi szczegółami na temat ewentualnych problemów, gdy ukończymy proces ich mitygacji.

REKLAMA

Czyli: wiemy, że w naszych procesorach są błędy, dajcie nam trochę czasu, żebyśmy mogli je naprawić. To oczywiście nie uspokoiło inwestorów giełdowych i cena akcji Intela na giełdzie NASDAQ spadła do 52,28 dol. Trudno się zresztą dziwić. Aktualizacje wydane w celu neutralizacji Meltdown i Spectre spowolniły wiele procesorów, wywołując tym samym duże niezadowolenie konsumentów.

Jurij Bulygin, CEO firmy Eclypsium, zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym uważa, że usunięcie nowo odkrytych błędów może wiązać się z nowymi problemami dotyczącymi wydajności procesorów. Miejmy nadzieję, że po przygodach ze Spectre i Meltdown, Intel wyciągnął odpowiednie wnioski i tym razem dysponuje znacznie lepiej przygotowanymi procedurami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA