1. Spider's Web
  2. Technologie

1600 wystawców z 26 krajów w jednym miejscu. Zapraszamy na relację z Computex 2018

Lokowanie produktu

Już za kilka dni rozpocznie się kolejna edycja jednego z najistotniejszych wydarzeń w branży, na którym nie mogło nas oczywiście zabraknąć. Zapraszamy na serię reportaży prosto z Tajwanu, z targów Computex 2018.

30.05.2018
9:50
Computex 2018

Computex Taipei to informatyczne targi, które co roku odbywają się w stolicy Tajwanu. Ich historia sięga 1981 r., ale swoją rangę jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w informatyce zyskał dopiero w ubiegłej dekadzie. Tegoroczna edycja targów odbywać się będzie w dniach 5-9 czerwca. A ja po raz pierwszy w życiu pojawię się tam osobiście.

Organizatorami targów jest dotowana przez państwo TAITRA (Taiwan External Trade Development Council) i prywatna TCA (Taipei Computer Association). Początki tego wydarzenia były relatywnie skromne: Taipei Computer Show, bo tak pierwotnie się nazywało, miało pomóc małym i średnim tajwańskim przedsiębiorstwom w promocji ich produktów. Bardziej przypominało to pchli targ niż poważne wydarzenie. A teraz?

Computex 2018 będzie gigantyczny. Tak jak poprzednie edycje.

Choć bez wątpienia nie zabraknie na Computeksie małych, lokalnych firm, tak targi te dawno już poszerzyły zakres poruszanej przez siebie tematyki. To miejsce, w którym zarówno giganci rynku, jak i obiecujące startupy prezentują rozwiązania związane z przetwarzaniem w chmurze, sztuczną inteligencją, logistyką, informatycznymi ekosystemami, sprzętem komputerowym i oprogramowaniem. Pojawią się na nich dystrybutorzy, producenci, integratorzy i inwestorzy.

Computex 2018 class="wp-image-741244"

Od pewnego czasu każda edycja Computex organizowana jest pod pewnym wspólnym hasłem. Tym razem organizatorzy będą promować aż pięć dziedzin: Gry i wirtualna rzeczywistość, blockchain, sieć 5G, sztuczna inteligencja, Internet rzeczy oraz innowacje i startupy.

SmarTEX, InnoVEX i iStyle, czyli trzy promowane przez organizatora strefy.

Strefa SmartTEX związana będzie z najnowszymi rozwiązaniami z zakresu Internetu rzeczy. To właśnie tam goście odwiedzający targi dowiedzą się o rozwiązaniach IoT związanych z bezpieczeństwem, służbą zdrowia i medycyną, opaskami fitnessowymi, inteligentnymi pojazdami, sztuczną inteligencją czy smart home. Nie ukrywam, że tę sekcję będę zwiedzał ze szczególnym zainteresowaniem.

InnoVEX to z kolei sekcja poświęcona startupom. Tam poznamy młode firmy, które będą próbowały sprzedać odwiedzającym targi inwestorom swoje pomysły. Mamy się spodziewać licznych demonstracji, warsztatów i dyskusji. Będzie to też dobra okazja do bezpośredniego kontaktu i rozmów z tymi młodymi przedsiębiorcami, z której na pewno chcę skorzystać. A będzie w czym wybierać: na InnoVEX pojawią się 272 startupy z 23 krajów.

Computex 2018 class="wp-image-741247"

iStyle z kolei jest strefą poświęconą całkowicie firmie Apple. To właśnie tam wystawiać się będą producenci akcesoriów i oprogramowania dla urządzeń z systemami macOS, iOS, tvOS czy watchOS. Od bardzo praktycznych rozwiązań przez te najbardziej egzotyczne – na pewno zaprezentujemy najciekawsze z nich.

To dopiero początek atrakcji na Computex 2018.

Na targach pojawi się 1600 wystawców z 26 krajów, którzy będą się wystawiać na 5010 stoiskach. Poszerzenie tematyki o Internet rzeczy, sztuczną inteligencję i startupy spowodowało, że 33 proc. z tych wystawców pojawi się na targach po raz pierwszy.

Nie zabraknie znanym doskonale czytelnikom Spider’s Web firm. Acer po raz pierwszy zaprezentuje w Taipei swoje nowe laptopy i desktopy z Windows i Chrome OS. AMD opowie o przyszłości swoich układów Ryzen i Radeon. Spodziewać się też możemy nowych ZenBooków i telefonów Asusa. Intel na pewno opowie o swoich wysiłkach w dziedzinie sztucznej inteligencji, a także prawdopodobnie zaprezentuje procesory nowej generacji.

Nvidia również zapowiedziała duży nacisk na kwestie sztucznej inteligencji, być może też zaprezentuje nowe układy GeForce. Microsoft planuje pokazać smartbooki z układami ARM i sprzęt związany z mieszaną rzeczywistością. Na Computex nie zabraknie też Della, MSI, Samsunga Gigabyte’a i HP. Mamy się też spodziewać czegoś bardzo istotnego od firmy Qualcomm.

O wszystkim przeczytacie w najbliższych dniach na Spider's Web. Zapraszamy!

*Materiał powstał we współpracy z organizatorem targów.

Lokowanie produktu
Najnowsze