REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

OneDrive i Outlook wsiadają do klasy biznes. Microsoft zwiększa bezpieczeństwo swoich usług

Te funkcje bezpieczeństwa do tej pory były dostępne tylko dla biznesowych abonentów Office 365. Teraz Microsoft uznał, że sprawdzą się również w nienadzorowanym środowisku użytkowników indywidualnych. OneDrive i Outlook będą teraz jeszcze bezpieczniejsze.

06.04.2018
14:25
szyfrowanie kopia zapasowa outlook onedrive
REKLAMA
REKLAMA

Kilka miesięcy temu do usługi OneDrive dla Firm trafiła nowa, użyteczna funkcja przywracania danych. Teraz Microsoft zapowiada, że trafi ona również do zwykłego, konsumenckiego OneDrive’a. Niestety, nie będzie to funkcja darmowa. Na razie będzie aktywna wyłącznie dla tych użytkowników, którzy są abonentami Office 365. Wprowadzana jest falami do kolejnych grup użytkowników od wczoraj, jej całkowite wdrożenie ma potrwać kilka tygodni.

szyfrowanie kopia zapasowa outlook onedrive class="wp-image-711783"

Przywracanie danych na OneDrive można pokrótce określić jako wykonywanie automatycznej kopii zapasowej. Usługa Microsoftu od aktywacji będzie pamiętać wszystkie operacje na plikach w przeciągu ostatnich 30 dni. To oznacza, że możemy przywrócić jej stan z dowolnego dnia minionego miesiąca.

szyfrowanie kopia zapasowa outlook onedrive class="wp-image-711786"

Jeżeli więc przypadkowo usunęliśmy dane, nasze pliki zostały uszkodzone lub trafiła nas klątwa ransomware lub innego złośliwego oprogramowania, problem w zasadzie przestaje istnieć. Wystarczy cofnąć się w czasie i nasze setki gigabajtów danych wracają do stanu sprzed katastrofy. Ochrona będzie też działać proaktywnie: jeżeli nasze dane zostaną zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, Microsoft wyśle powiadomienie mailowe i push w stosownych aplikacjach informując o możliwości przywrócenia danych.

Automatyczna kopia zapasowa danych w OneDrive dla konsumentów to nie wszystko. Konsumencka wersja Outlooka zyskuje dodatkową warstwę szyfrowania danych.

Konsumencka usługa pocztowa Microsoftu już teraz oferuje szyfrowanie at rest i in transit (a więc zarówno w przechowywanych mailach, jak i wysyłanych). Teraz jednak firma wprowadza dodatkową, opcjonalną warstwę zabezpieczeń do komunikacji z osobami, których usługi pocztowe nie obsługują szyfrowania danych.

Po uaktywnieniu tej funkcji odbiorcy korespondencji wykorzystujących te niezabezpieczone usługi pocztowe otrzymają łącze do usługi Office 365, gdzie będą mogli wygenerować jednorazowe hasło do odczytania maila lub wykorzystać alternatywną metodę uwierzytelniania od zaufanych dostawców tego typu usług.

REKLAMA

Jeżeli odbiorcy mają swoją alternatywną usługę pocztową podłączoną do aplikacji klienckiej Outlooka czynności te będą zautomatyzowane. Usługa Outlook będzie też sama sugerowała dodatkową warstwę szyfrowania, jeżeli wykryje w treści maila treści, które uzna za poufne. Dodatkowo w usłudze Outlook będzie można też uaktywnić odbiorcy blokadę przesyłania maila dalej.

Microsoft zastrzega, że nie wszystkie nowości będą od razu dostępne dla wszystkich. Pełne wdrożenie ma potrwać nie dłużej niż kilka tygodni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA