1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Gry

Bardziej krwawe i mroczne przygody Lary Croft. Shadow of the Tomb Raider na pierwszym zwiastunie i zrzutach ekranu

Najsłynniejsza wirtualna archeolog powraca w trzeciej odsłonie gry, licząc od wielkiego wskrzeszeniu serii z 2013 roku. Tym razem panna Croft trafi gdzieś do Ameryki Południowej, przeżywając swoją najmroczniejszą, najbardziej krwawą przygodę.

Zwiastun oraz screeny Shadow of the Tomb Raider - mroczniej i krwawiej
259 interakcji
dołącz do dyskusji

Mroczne, niepokojące elementy to nic nowego w serii Tomb Raider. Od kiedy pamiętam Lara Croft miała styczność z wątkami fantastycznymi. Do teraz mam w głowie potwornych mnichów oraz dzikie Yeti z kultowego Tomb Raider II na pierwsze PlayStation. Jako dziecku, ci przeciwnicy wydawali się naprawdę straszni. No i twórcy lubili potęgować napięcie muzyką jakby żywcem wyjętą z horroru Resident Evil.

Świetne Tomb Raider z 2013 roku również miało ostrzejsze momenty. Zwłaszcza pod koniec gry, gdy główna bohaterka trafia do miejsc pełnych ludzkich kości i pułapek. Niestety granie na mroczną kartę nie zawsze się opłacało. Przesadnie groteskowe Tomb Raider: The Angel of Darkness było oceniane jako najgorsza odsłona w historii serii. Zrobienie z Lary gotyckiej księżniczki nie przypadło do gustu większości fanów.

Shadow of the Tomb Raider wygląda na mroczne i krwawe, ale przy zachowaniu zdrowych proporcji.

Zaćmienie słońca, ludzkie ofiary składane na krwawych ołtarzach, podziemne grobowce pełne stert humanoidalnych szczątków - bardzo mi się podoba, że producenci poszli w kierunku mrocznych wyznań ludów Ameryki Południowej. Kapłanów, którzy wolę gniewnych bogów starali się obłaskawić za pomocą krwi własnych pobratymców. To klimaty bardzo popularne w popkulturze lat 70-tych, 80-tych i 90-tych, ale ostatnimi czasy kompletnie zapomniane. Świetnie, że do nich wracamy.

Shadow of the Tomb Raider będzie kolejną odsłoną, w której postać głównej bohaterki ulegnie wyraźnemu rozwojowi. Pierwsze dwie części gry skupiały się na ewolucji młodej Lary Croft w niestrudzoną survivalistkę, wojowniczkę oraz eksploratorkę. Teraz będziemy świadkiem kolejnych zmian, niekoniecznie na lepsze. Być może panna Croft znajdzie się w centrum zainteresowania jakiejś mistycznej siły, z którą zwiąże się na skutek zbiegu nieszczęśliwych okoliczności.

Oczywiście miłośnicy akcji nie muszą się bać, że seria pójdzie zbyt daleko w kierunku horroru. Pierwszy pełen zwiastun daje jasno do zrozumienia, że ważnym elementem rozgrywki w dalszym ciągu będzie walka z uzbrojonymi najemnikami, których można załatwić na kilka możliwych sposobów. Powróci również doskonale znany graczom czekan, za pomocą którego Lara jest w stanie wykonywać ciche zabójstwa. Nie mogło także zabraknąć łuku.

Shadow of the Tomb Raider można podejrzeć na pierwszych, podrasowanych grafikach.

Przygody Lary Croft to jedne z najładniejszych gier akcji dostępnych na rynku. Można więc sądzić, że finalny kod będzie niewiele brzydszy od promocyjnych obrazków, które znalazły się w sieci. Do Internetu wyciekła już także rozpiska wszystkich edycji Shadow of the Tomb Raider. Są to: wersja standardowa, Croft Edition, Digital Croft Edition, Digital Deluxe Edition oraz Collection Edition wraz z figurką głównej bohaterki.

W przeciwieństwie do poprzedniej odsłony, Shadow of the Tomb Raider zadebiutuje jednocześnie na prawie wszystkich wiodących platformach. Gra będzie miała swoją premierę na PlayStation 4, Xboksie One oraz PC jeszcze w 2018 roku. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że PS4 Pro oraz XBX uruchomią ulepszoną wersję gry z nieco wyższymi ustawieniami graficznymi.