REKLAMA

Sega kopiuje Nintendo i tworzy nową wersję kultowej konsoli. Sega Mega Drive Mini pojawi się jeszcze w tym roku

Sega Mega Drive (Sega Genesis w USA) to konsola, na której narodził się jeż Sonic i która pomogła zbudować sukces EA Sports. Teraz jedna z najlepszych platform do gier powróci jako Sega Mega Drive Mini.

16.04.2018 13.25
Sega Mega Drive Mini to pierwsza konsola Segi od lat. Biorę w ciemno!
REKLAMA
REKLAMA

Za sprawą konsoli Sega Mega Drive japońska firma zbudowała swoją tożsamość w latach 90-tych. To właśnie podczas rynkowej obecności tej platformy powstał jeż Sonic, który z czasem wyrósł na maskotkę całej Segi. Sonic The Hedgehog było pierwszą serią gier platformowych, która nawiązała równoprawną walkę z hydraulikiem Mario od Nintendo. Wcześniej nikomu się to nie udawało.

Sega Mega Drive (Sega Genesis) była w USA tą „bardziej cool“ oraz „modniejszą“ konsolą.

 class="wp-image-717369"
Sega Genesis

Nintendo przez długi okres nie mogło wygryźć Segi przy pomocy Super Nintendo Entrataining System. Genesis zbudowało solidną pozycję na zachodnim rynku dzięki trzem podstawowym elementom. Pierwszym jest jeż Sonic, który okazał się międzynarodowym hitem. Drugim są gry sportowe na oficjalnych licencjach, które dały podwaliny pod EA Sports. Trzeci to bardziej liberalne podejście do zawartości gier. Na Mega Drive pojawił się między innymi nieocenzurowany Mortal Kombat.

Sega Mega Drive sprzedało się w ponad 30 mln egzemplarzy. W ojczystej Japonii platforma nie odniosła oczekiwanego sukcesu, plasując się za SNES-em od Nintendo oraz PowerPC od NEC-a. Jednak na zachodnich rynkach Sega przez wiele lat wiodła prym, dzierżąc koronę 16-bitowych platform do grania. Dopiero pod koniec ówczesnej ery konsol Nintendo udało się dogonić Segę, głównie za sprawą gry Donkey Kong County.

Teraz Sega powraca do swojej wspaniałej spuścizny. Firma wyda konsolę Sega Mega Drive Mini.

 class="wp-image-717372"
Sega Mega Drive Mini

Wydawca gier jawnie kopiuje tym samym Nintendo, które w ciągu ostatnich lat stworzyło dwie wersje „mini“ swoich kultowych konsol - NES-a oraz SNES-a. Oba modele okazały się sprzedażowymi hitami, które w momencie swoich premier rozchodziły się na pniu. Zdaje się, że Sega pozazdrościła Nintendo tego sukcesu, wskrzeszając własny kultowy produkt, a następnie odpowiednio go miniaturyzując.

Sega Mega Drive Mini zadebiutuje w Japonii jeszcze w 2018 roku. Niestety, na ten moment nie wiadomo niczego o premierze dla rynków zachodnich. Skoro jednak Mega Drive/Genesis było niezwykle popularne zwłaszcza w USA oraz Europie, to można sądzić, że zachodni debiut produktu pozostaje wyłącznie kwestią czasu. Jeżeli będzie inaczej, Sega popełni gigantyczny, niemożliwy do racjonalnego wytłumaczenia błąd.

Podobnie jak NES/SNES Mini, Sega Mega Drive Mini będzie posiadać preinstalowane gry.

 class="wp-image-717363"
Golden Axe
REKLAMA

Niestety, nie wiadomo jakie tytuły pojawią się na tej platformie. Zgaduję, że będzie to między innymi: Sonic The Hedgehog, Sonic The Hedgehog 2, Sonic the Hedgehog 3, Castle of Illusion Starring Mickey Mouse, ESWAT: City under Siege, Eternal Champions, Fatal Labyrinth, Golden Axe, Golden Axe 2, Golden Axe 3, Jewel Master, Kid Chameleon, Pat Riley Basketball, Phantasy Star, Phantasy Star II, Phantasy Star III, Phantasy Star IV, Shining Force, Shinobi III, Streets of Rage, Streets of Rage 2, Streets of Rage 3, World Championship Soccer oraz Altered Beast. Jeżeli nie znasz przynajmniej trzech tytułów z tej listy, możesz zacząć się pakować.

Jestem zdecydowanie na tak! Jedną z moich ulubionych konsol wszech czasów jest zapomniany przez świat Dreamcast. Po tylu latach dobrze byłoby znowu mieć konsolę Segi podpiętą do telewizora. O ile cena będzie przyzwoita, na pewno kupię kultową platformę w wersji Mini. Nigdy nie miałem modelu Mega Drive pod dachem i z chęcią naprawię ten błąd.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA