REKLAMA

Maleńki robot gadający głosem Alexy. Nad tym właśnie pracuje Amazon

Vesta to nazwa kodowa robota, nad którym pracuje Amazon. Najprawdopodobniej będzie to ruchoma platforma dla Alexy - inteligentnego asystenta tej samej firmy.

25.04.2018 17.43
vesta
REKLAMA
REKLAMA

Oprócz nazwy kodowej, o projekcie nie wiadomo prawie nic. Wiemy, że za projekt robota odpowiedzialne będzie Lab126, czyli centrum R&D z którego wyszły takie produkty, jak Kindle, Fire Phone, czy głośniki Echo. Wiemy też, że mózgiem robota prawie na pewno zostanie Alexa. To zresztą byłoby strasznie głupie, gdyby Amazon zechciał stworzyć drugi inteligentny system dla swoich użytkowników.

Amazon Vesta - ruchoma platforma z Alexą na pokładzie

Więcej o projekcie dowiemy się zapewne pod koniec tego roku. Amazon planuje wtedy udostępnić kilkaset testowych egzemplarzy swoim pracownikom. Nie spodziewajmy się jednak, że Vesta będzie potrafiła coś więcej, niż chodzić/jeździć za swoim właścicielem i służyć jako mobilna platforma dla Alexy. Z informacji do których dotarła redakcja Bloomberga wynika zresztą, że ma być to dość mała platforma, wyposażona w systemy umożliwiające jej nawigację w domowym środowisku. Czyli kilka kamer, czujników i tyle.

Oficjalna prezentacja Vesty odbędzie się dopiero w 2019 r.

REKLAMA

I mówimy tu dopiero o wersji przedprodukcyjnej. Kiedy i czy w ogóle Vesta trafi do masowej produkcji jest na razie tajemnicą. Trudno się dziwić. Eksperci firmy prawdopodobnie zdają sobie sprawę, że jego konkurencją na starcie będą takie produkty, jak Hub bot LG, Kuri od Mayfield Robotics, Jibo i kilka innych. Nie zapominajmy także o Omate, który właściwie jest właśnie taką mobilną Alexą. Z tym, że nie produkuje go Amazon.

Żeby przebić się na tym rynku potrzebny jest jakiś efekt wow. Co to będzie w przypadku Vesty? Nie wiadomo. Pamiętajmy jednak, że ten mały robocik - jakkolwiek by nie wyglądał - będzie w pełni integralną częścią całego ekosystemu Amazon. A to daje pewne możliwości. Najbardziej chciałbym chyba, żeby Vesta potrafiła sama odbierać przesyłki od kurierów. Rzecz niemożliwa do zrealizowania w Polsce, ale w USA… kto wie?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA