REKLAMA

Połączyli OLED z HDR10+ - widziałem już telewizory Panasonica na 2018 rok

Wojna między formatami Dolby Vision i HDR10+ właśnie weszła na nowy poziom. Do tej pory wydawać by się mogło, że starcie wygra zamknięty format od Dolby. Panasonic, wedle wcześniejszych obietnic, wesprze ten drugi.

18.04.2018 11.47
panasonic oled lcd hdr10+
REKLAMA
REKLAMA

Aktualnie obowiązującym standardem HDR jest format HDR10. Każdy telewizor, który obsługuje emisję światła o zmiennej intensywności – a więc wspomniany HDR – obsługuje właśnie ten format.

Ma on jednak pewną wadę: wykorzystuje statyczne metadane. Informacje na temat luminancji filmu są z góry definiowane. Problem ten rozwiązał Dolby Vision, który oferuje dynamiczne metadane. A więc może zmieniać parametry w locie, klatka po klatce, by zapewnić jeszcze lepszą jakość obrazu.

Problemem Dolby Vision jest fakt, że jest to zamknięty i płatny format. Każdy producent filmów i urządzeń odbiorczych musi zapłacić licencję firmie Dolby za jego wykorzystanie. Dolby Vision jednak się przyjęło i jest stosowane przez wielu producentów sprzętu i studia filmowe. HDR10+ ma zmienić ten stan rzeczy.

HDR10+, podobnie jak HDR10, to otwarty format. Każdy może z niego skorzystać bez opłat. Jest tylko jeden problem: pojawił się bardzo późno, kiedy już branża pogodziła się z istnieniem płatnego formatu. Panasonic, podobnie jak Samsung, chce jednak spróbować. I wprowadza do swoich nowych telewizorów obsługę HDR10+.

Jest to o tyle ciekawe, że najlepsze telewizory firmy Panasonic wykorzystują matryce od LG Display – wielkiego poplecznika Dolby Vision.

LG Display jako jedyne ma możliwości technologiczne do masowej produkcji wysokoprzekątnych paneli OLED. Producenci organicznych telewizorów są klientami tej firmy, która jest siostrzanym dla LG Electronics przedsiębiorstwem. To ostatnie jest jednym z głównych promotorów Dolby Vision, dlatego też klienci LG Display zazwyczaj podążają tą samą drogą.

Panasonic jednak chce wesprzeć otwarty standard. Wszystkie jego nowe telewizory HDR będą obsługiwać HDR10 oraz HDR10+. W tym te z matrycami OLED. Biorąc pod uwagę fakt, że w tej kwestii Panasonic ma za sojusznika Samsunga oraz wytwórnię 20th Century Fox, możemy dojść tylko do wniosku, że wojna między tymi dwoma standardami jest daleka od zakończenia.

A co z samymi nowymi telewizorami OLED od Panasonica na rok 2018? Już je widzieliśmy!

W poniedziałkowe popołudnie w studiu postprodukcyjnym Lunapark na warszawskim Mokotowie Panasonic zaprezentował nam nowe modele telewizorów OLED. Do modelu EZ1000, który w 2017 r. odniósł zasłużony sukces i w wersji 77-calowej pozostanie na rynku, dołączyły właśnie w nowe modele FZ950 i FZ800 w wersjach 65- i 55-calowych.

panasonic oled lcd hdr10+ class="wp-image-718581"
Panasonic FZ950

Dzięki połączeniu nowych paneli OLED z najnowszej generacji procesorem HCX Panasonic, możliwe było wprowadzenie istotnych wewnętrznych modyfikacji. Poza wspomnianym HDR10+, modele FZ950 wyposażono w głośniki Blade Speaker — smukły system dźwiękowy zoptymalizowany przez inżynierów Technicsa, który ma zagwarantować mocny i dynamiczny dźwięk.

OLED-y są nadal drogie. Nowości pojawią się jednak również w telewizorach LCD firmy Panasonic.

Wszystkie modele z serii FX740 i FX780 zamknięte są w szklanej obudowie o bezramkowej, jednopłaszczyznowej konstrukcji. Trzeba przyznać, że wizualnie prezentują się bardzo atrakcyjnie. Między innymi za sprawą małej obudowy, w której ukryto złącza, wtapiającej się w całkowicie szklaną powierzchnię ekranu.

Znaczące poprawki estetyczne są widoczne nawet w przypadku serii FX700, o 20 proc. cieńszej niż w ubiegłym roku i zamkniętej w metalowej obudowie. W przypadku wybranych wymiarów ekranu modele FX700 i FX600 są wyposażone w podstawki Switch Design, które można ustawić na pełnej szerokości telewizora lub bliżej siebie, zależnie od szerokości blatu stołu lub szafki.

panasonic oled lcd hdr10+ class="wp-image-718587"
Panasonic FX780E

Nie zapominajmy jednak o najważniejszym, czyli o obrazie. Panasonic twierdzi, że tegoroczne modele telewizorów LCD oferują najszerszą gamę kolorów wśród ekranów LED, dzięki zastosowaniu techniki Wide Colour Spectrum.

Dodatkowo w droższych modelach wykorzystano technikę udoskonalonego cyfrowo miejscowego podświetlania LED (Digitally Enhanced Local Dimming), które łączy sterowanie podświetleniem ze sterowaniem przetwarzaniem sygnału w celu dostrojenia jasności telewizora w setkach obszarów na ekranie. Zwiększono też o 20 proc. maksymalny poziom jasności, co ma poprawić kontrast.

REKLAMA

Ceny i dostępność telewizorów LCD i OLED Panasonic z HDR10+ na rok 2018.

Ceny nowych telewizorów nie są jeszcze znane. Te poznamy zapewne tuż przed ich wprowadzeniem do sprzedaży, a więc tuż przed czerwcem bieżącego roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA